Atgādinājums!
Gatavojoties aktīvajai dabas velšu sezonai ir nepieciešams ņemt vērā dažus sīkumus, kuri lieti noderēs vēlāk.
Es, protams, stāstīšu par sevi, bet ticu, ka tas noderēs arī Jums! Es dalīšos pieredzē, kura jau ir pietiekami ilga.
Sākt katru sezonu ir nepieciešams ar visa inventāra sakopšanu, jo pēc tam sezonā ko atrast, sasūtīt vai salabot ir, visnotaļ, sarežģīti, kad vajag šodien un uzreiz.
Nepieciešams pārskatīt un salabot nepieciešamības gadījumā ir meža drēbes, zābakus. Pārskatiet mežam vai pļavām paredzēto apģērbu vai tam nav nepieciešama labošana un vai pēc ziemas viss vēl aizvien der pēc izmēra. Apģērbu darbam var atrast dažādos Latvijas militāro drēbju interneta veikalos vai mednieku veikalos. Tāpat arī ir laba vieta, kur nosacīti lētāk var ko sameklēt www.roba.ee ,viss nāks no Igaunijas ar Itellas starpniecību. Esmu sūtījis arī pats, viss atnāk. Zābakus, var piemeklēt arī tepat Latvijā, kādā no darba apģērbu veikaliem. Pie viena piemērīt un palūkot vai der. Ja zābaki vēl aizvien ir labā stāvoklī, aiznesiet tos līdz vannai un pielejiet tos ar ūdeni. Tā lai nenošļakstītu zābaku no ārpuses. Vieglā veidā pārbaudīsiet vai zābaki nav cauri. Var zābakus arī pieliet ar ziepūdeni, pie viena arī izmazgāsiet. Ja zābaki ir veseli, tos var žāvēt, ja nav tad skatīties iespēju saremontēt. Ko es no sevis iesaku, nopērciet kādā būvmateriālu veikalā silikona aerosolu, to ar kuru apstrādā mašīnai durvju gumijas ziemā. Un nopūtiet zābakus no ārpuses, tas nodrošinās, ka gumija būs elastīgāka, nesāks kalsts un plaisāt. Šādu procedūru varat atkārtot vairākas reizes sezonā, tas paildzinās zābaku mūžu. Ja, protams, tiem ir noslodze, ja nav liela noslodze, tad pietiks ar vienu apstrādes reizi.
Laikus apskatiet savus pret ērču un pret odu repilentu krājumus, pie nepieciešamības laikus jau papildiniet. Galvas segas ar sietiņiem un tādus aizsardzības līdzekļus kas Jūs pasargās mežā no dažādu parazītu uzbrukumiem.
Nākamais solis ir darba instrumenti. Katram tie ir savi, bet tiem ir jābūt darba kārtībā. Parasti standarts dabas velšu vācējam ir vienas dārznieka šķērītes un nazītis. Ideālais stāvoklis tiem ir jauns, attiecīgi sakopšana ir nepieciešama tāda, lai instruments būtu tuvu jauna stāvoklim. Nomazgāt, satīrīt, uzasināt un saeļļot. Pat ja instrumenta metālisko daļu pēc visām procedūrām noslaucīsiet ar salveti, kura ir samitrināta ar augu eļļu, instruments kalpos ilgāk. Šo eļļošanas procedūru var atkārtot vairākas reizes sezonā, bet īpaši rudenī, kad instruments iet uz ziemas guļu. Nažus, kādus vien vēlaties, gan izskatā, gan cenā varat atrast www.lamnia.com , šķērītes var paguglēt vai aiziet uz kādu būvmateriālu veikalu un nopirkt kādas patīk un der. Kaut lētāk iznāks ieguldīties un nopirkt Okatsune, ARS vai Falco firmas, var šķist ka dārgi, bet reizi gadā pirkt Fiskaru pa 30 eiro, kuru jau ir jāpārasina izņemot no iepakojuma sanāks ilgtermiņā dārgāk. Ja ņemat Okatsuna, tad ziniet, kopšana būs specifiskāka, jo veidotas no korozijai pakļauta metāla. Ja zināt, ka nekopsiet šķērītes pēc katras lietošanas reizes, tad skatieties Falco, tās pamatā ir no nerūstošiem materiāliem. Ir jāsaprot, kas ir tas ko vēlaties paši. Pats strādāju ar okatsune šķērītēm un tās pirku https://www.arboristshop.lv/ un https://www.haveatree.com/ .
Nākamais ir grozi. Šogad, sapratu ka dabūt mežam grozus ir viens no sarežģītākajiem, ko vispār var izdomāt. Ērtākā versija mežam ir skalu grozi, ideāli, ja plēstu skalu grozi. Bet tos dabūt ir teju vai neiespējami, tāpēc ir vērts pastaigāt pa gada tirgiem. Pītie grozi arī ir variants, taču ja tie ir neliela izmēra. Ja strādājat mežā ar lieliem groziem, tad pītu grozu iznest no meža ir daudz sarežģītāk, kā skalu grozu. Grozu jāpērk ir to apskatot, nesūtiet tos nekādā gadījumā. Apskatiet apstrādi, apskatiet kvalitāti un formu. Skalu groziem īpašu vērību pievērsiet stūriem vai tie nav jau saplaisājuši un plūksnaini pērkot. Skalu groziem ir arī svarīgi, kad tos nopērkat, tos apstrādāt ar lineļļu, kuru varat nopirkt kādā būvmateriālu veikalā. Nebeicējiet, neapstrādājiet ne ar kādiem citiem ķīmiskus savienojumus saturošiem līdzekļiem, pilnībā pietiks vienu reizi pirms sezonas tos saeļļot. No klūgām pītos grozus, pat nezinu kā var kopt, īsti smērēt ar eļļu tos pat nav vērts, tie paši par sevi ilgāk iztur. Zinu, ka agrāk pirms sezonas klūgu grozus slīcināja. Tad vilka ārā no ūdens un ļāva tiem saulītē nožūt, tādi atgriežot tiem elastību un noņemot liekus spriegumus materiālā. Protams, ja labs grozs mājās stāv, var padomāt, kā to sakopt pirms sezonas, lai tas ilgāk kalpotu.
Tāpat pavasara ietvaros ir svarīgi sakārtot žāvēšanas vietu un uzglabāšanas traukus. Žāvēšanas nojumes, dehidrātorus, striķus bēniņos utt. Visu vajag satīrīt un lai tas viss jau ir rīt gatavs darbam. Pie viena svarīgi ir sakārtot uzglabāšanas taru, jo tādi likvidēsiet vecos krājumus, kuri savu jau ir nodzīvojuši.
Kopumā tas arī ir viss, bet iespējams, ko piemirsu. Pats pamatprincips ir sakārtot visu to ar ko strādāsiet, lai nav jādomā tai mirklī, kad jau gatavojaties braukt uz mežu, pļavām, upēm utt. Ļoti labi saprotu, ka kāds uz mežu var iet arī sandalēs, izmantot spaiņus grozu vietā, no ērcēm un odiem nebīties, lai vai kā arī to visu vajag sakopt.