Jo spēcīgāk, jo labāk?
Lasot dažādus informācijas avotus, es sastopos ar tādu parādību, kad tiek minētas dažādu dabas velšu efektīvākās daļas un šobrīd jau arī tautā ir "panesies", ka vajag vākt un lietot tikai dabas velšu aktīvākās/ efektīvākās daļas.
Piemēru ir ārkārtīgi daudz, ir augi, kuriem iesaka vākt ziedus vai sēklas, vai saknes, vai tikai lapas. Sēnes, piemēram, sarkanā mušmire, kurai sākumā ieteica vākt cepures, šodienā jau tiek runāts par to, ka nepieciešams vēl cepures grebt ārā, lai paliek tikai miza un neliels slānītis zem tās (tas kurš ir dzeltenīgi sārts), jo tajā ir visvairāk aktīvo vielu.
Ir, protams, gadījumi, kad dažādas auga daļas satur atšķirīgus elementus, attiecīgi, arī rada citu iedarbības efektu. Tad konkrētu augu daļas ievākt ir adekvāti pamatotas. Ar sēnēm tā ir retāk, efektīvās vielas pamatā visā augļķermenī ir vienādas, taču atšķiras to koncentrācija.
Bieži cilvēki meklē laiku (sezonālo), kad ievākt augu, kuru daļu nepieciešams ievākt- pamats ir ievākt maksimāli spēcīgu izejvielu. Un te der aizdomāties vai tiešām tas ir tas uz ko likt uzsvaru un pēc kā vadīties. Protams, ir arī augi kuru sezonalitāti ir jāievēro, jo nepareizā laikā ievākt augs var būt stipri toksisks- biežāk tie ir pavasara augi. Bet tādi viennozīmīgi nav visi augi.
Pajautāšu, tādu retorisku jautājumu, kuram atbildi zinu, bet Jūs atbildiet sev. Cik bieži, lietojot dabas velšu ārstnieciskos līdzekļus, ievērojat konkrētas devas? Piemēram, dzerot pašu ievāktu vai nopirktu zāļu tēju. Piemēram, ir daudz augu izvilkumu, kurus gatavo aplejot augu un lietojot dienas laikā pa 2-3 ēdamkarotēm, dažādos laikos. Protams, gatavošanai izmanto svarus. Nosver drogu un tad to arī aplej un tad lieto atbilstoši noteikumiem. Un nē, neņem šķipsnu, aplej un izdzer litru, tā lai tiešām būtu droši, ka iedarbosies. Te ar var daudz piemēru minēt, ar tām pašām sēnēm- ja tās nav iekapsulētas konkrētā devā, bet ir vienkārši pulveris.
Paņemsim citu piemēru, jau iepriekšējos rakstos apskatīto divšķautņu asinszāli. Tai spēcīgākie ir ziedi, pēc loģikas vācams augs ir ziedēšanas laikā. Kas notiks ja augs tiks ievākts pirms tas zied vai kad jau veido sēklu kārbiņas? Tajā būs mazāk aktīvo vielu? Jā, izmaiņas sastāvā būs viennozīmīgi- pat pēc ziedēšanas var veidoties citi/ papildus savienojumi. Bet arī tas nav visiem augiem. Un te jāuzdod jautājumu sev! Cik spēcīga, koncertēta aktīvajās vielās ir nepieciešama droga, lai spētu sev pilnvērtīgi palīdzēt un nekādā veidā nekaitētu?
No otras puses, ja ievāksim drogu, kurā ir mazāk koncentrētas aktīvās vielas un dzersim no tām tējas, kādi būs mīnusi vai zaudējumi?
Līdzvērtīgam piemēram paņemsim zāles, kuras satur ibuprofēnu. Mazliet sāp galva un mājās stāv 200mg tabletes. Dzersim vienu tableti 200mg vai arī dienas maksimālo devu 1200mg? Vairāk, koncentrētāk ir labāk vai tomēr nē?
Tīri tikai padomāt par šo tēmu, mazums atklāsies kaut kas jauns!