Dabas veltes profilaksei
Dabas velšu pasaule šodien piedzīvo tādu, visnotaļ, savdabīgu mirkli, daudzi pie tās vēršas jau mirklī, kad nespēj atrast atbildes oficiālajā medicīnā, citi savas ticības pēc, citi to uztver, kā pašsaprotamu ikdienas sastāvdaļu. Un ir arī jāpiemin to daļu cilvēku, kas visu sevis ārstēšanu ar dabas veltēm saista ar placebo efektu. Neatkarīgi no uztveres veida, ārstēšanās ar dabas veltēm tiek aizvien degradēta un uztverta, kā droša piedeva ikdienas dzīvei, kas palīdz uzlabot pašsajūtu vai kā veselīga dzīves veida profilakse.
Patiesībā ir pavisam savādāk un vairums augu, kuri pat mums tiek pasniegti, kā pavisam droši ir ārstniecības augi, tomēr ir ārstniecības augi. Un ja cilvēkam, piedāvā ik dienas profilaktiski lietot kādu no farmācijas izstrādēm, tas liekas absurdi, piemēram, dzert kādu no ibuprofēna grupas preparātiem, tad lietot ik dienas kādu no dabas veltēm šķiet pilnīgi normāli. Piemēram, ārstniecības kumelīte, piparmētra, ārstniecības melisa, divšķautņu asinszāli un citas populārās zālītes.
Galvenā problēma ir tajā, ka šodien daudz cilvēku uzskata, ka var lietot dabas veltes, bez jel kādiem ierobežojumiem un bez jel kādiem apdraudējumiem. Un tajā arī spēcīgi maldās.
Lai vai kā, vairums cilvēku šodienā ir labi “farmācijas” ietrenēti un ja ne ikdienā lieto, kādu no farmācijas produktiem, tad slimības gadījumā, bieži vien vēršas pie oficiālās medicīnas un lieto farmācijas radītos produktus. Ne dabas veltes! Un, lūgums, nepārprast mani. Es adekvāti skatos uz oficiālo medicīnu un novērtēju arī tās sasniegumus cilvēces labā. Protams, tajā ir arī daudz muļķību, taču tautas medicīnas kultūrā muļķību arī netrūkst. Atgriežoties pie tēmas. Lietojot dažādus farmācijas produktus, lai ārstētos vai vienkārši noturētu kādu sev nepieciešamo stāvokli, rodas interesanta parādība- kāpēc gan lai papildus nelietotu kādu no dabas veltēm. Un tagad arī parunāsim, kāpēc paralēli farmācijas radītām zālēm, tiešām, nelietot dabas veltes. Vēl jo vairāk, ja neesat zinošs dabas velšu pasaulē- omītes zināšanas par kumelīti neskaitās!
Iztirzāsim vienu no augiem- divšķautņu asinszāli (Hypericum perforatum)! Tā ir stipri populāra zālīte, kuru lieto ikdienā cilvēki, īpaši sievietes, jo šim augam piemīt unikālas antidepresanta īpašības. Un divšķautņu asinszāle spēj palīdzēt pie vieglas vai vidēji smagas depresijas. Tirzāšanai izvēlējos tieši divšķautņu asinszāli, tieši tāpēc, ka tai ir daudz zinātnisko pētījumu, to atzīst (izmanto) arī farmācijas nozare un it kā jau jautājumu pret to nav. Teiksim tā, zālīte kura ir pazīstama abām pusēm. Un ja man neticēsiet, šajā rakstā, viennozīmīgi spēsiet to patstāvīgi pārbaudīt. Ko svarīgi ir pieminēt uzreiz, ka tā ir tikai viena no daudzām zālītēm, kura mijiedarbojas ar farmācijas produktiem- gan recepšu, gan bezrecepšu.
Palūkosim, kā tad divšķautņu asinszāle mijiedarbojas ar dažādām farmācijas radītām zālēm. Pētījumi liecina, ka asinszāles un noteiktu citu medikamentu vienlaicīga lietošana var izraisīt bīstamas un potenciāli dzīvību apdraudošas blaknes. Asinszāli organismā sadala noteikti aknu enzīmi, saprotams, ka ir arī farmācijas radīti produkti, kurus metabolizē šie paši enzīmi. Vienlaicīgi, lietojot gan asinszāli, gan farmācijas zāles, kuras sadalās pateicoties šiem aknu enzīmiem, radīsies problēma. Asinszāle, kā pētījumi liecina piebremzēs farmācijas zāļu pārstrādi organismā, samazinot šo zāļu efektivitāti vai pat radot blaknes.
Turklāt tiek uzskatīts, ka divšķautņu asinszāle paaugstina serotonīna, neirotransmitera līmeni smadzenēs. Tam var būt papildinoša vai pastiprinoša iedarbība uz visām zālēm, kas var paaugstināt serotonīna līmeni smadzenēs, tostarp recepšu antidepresantiem, piemēram, selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori , antipsihotiskie līdzekļi, zāles migrēnas ārstēšanai (triptāni) un zāles pret sliktu dūšu (ondansetronu).
Parunāsim par jau konkrētām farmācijas izstrādēm, kuru pamatā ir pētījumi!
HIV/AIDS pretretrovīrusu zāles
Asinszāli nedrīkst lietot kopā ar jebkāda veida pretretrovīrusu zālēm HIV/AIDS ārstēšanai. Ir pārliecinoši pierādījumi par asinszāles un HIV proteāzes inhibitoru mijiedarbību. Pretretrovīrusu terapijā (ART) ietilpst HIV proteāzes inhibitori ( ritonavīrs , indinavīrs, nelfinavīrs, sakvinavīrs) un HIV nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori (delavirdīns, nevirapīns un efavirenzs ). Asinszāle var izraisīt HIV medikamentu līmeņa pazemināšanos asinīs, kā rezultātā var samazināties HIV nomākšana.
Imūnsupresanti
Lai novērstu aknu vai nieru transplantācijas atgrūšanu, pacientiem pēc aknu un nieru transplantācijas tiek nozīmēti imūnsupresanti, piemēram, ciklosporīns un takrolīms . Asinszāle var izraisīt takrolīma un ciklosporīna līmeņa pazemināšanos asinīs. Ir saņemti ziņojumi par akūtu sirds transplantāta atgrūšanu pacientiem, kuri lietoja asinszāli kopā ar ciklosporīnu.
Antikoagulanti
Asinszāle samazina antikoagulantu, piemēram, varfarīna, efektivitāti . Tas var radīt nepieciešamību palielināt antikoagulantu devu.
Sirds zāles
Asinszāle samazina digoksīna līmeni asinīs — zāles, ko lieto sirds mazspējas un sirds ritma traucējumu ārstēšanai. Šīs zāļu mijiedarbības var izraisīt nepietiekamu ārstēšanu un ar šiem nopietnajiem veselības stāvokļiem saistīto simptomu pasliktināšanos.
Pretkrampju līdzekļi
Iespējamā mijiedarbība starp asinszāli un pretkrampju līdzekļiem, piemēram, fenitoīnu , fenobarbitālu un karbamazepīnu, var samazināt šo zāļu līmeni asinīs un palielināt krampju risku.
Selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori (SSAI)
Asinszāle var mijiedarboties ar selektīviem serotonīna atpakaļsaistes inhibitoriem (SSAI), monoamīnoksidāzes inhibitoriem (MAOI) un citiem antidepresantiem; šī mijiedarbība izraisa augstu serotonīna līmeni organismā. SSAI piemēri ir citaloprams (Celexa), sertralīns (Zoloft), paroksetīns (Paxil) un fluoksetīns (Prozac). Šī zāļu mijiedarbība var izraisīt vieglas vai smagas blakusparādības.
Triptāni
Triptāni ir zāļu grupa, ko lieto migrēnas ārstēšanai. Daži piemēri ir sumatriptāns (Imitrex), zolmitriptāns (Zomig) un rizatriptāns (Maxalt-MLT). Asinszāle potenciāli var pastiprināt šo zāļu serotonīnerģisko iedarbību un izraisīt smagākas blakusparādības.
Kontracepcijas līdzekļi
Ir ziņots par neregulāru asiņošanu cilvēkiem, kuri lieto asinszāli kopā ar kontracepcijas tabletēm. Zāļu mijiedarbības dēļ, pastāv arī perorālo kontracepcijas līdzekļu neveiksmes risks- tie vienkārši var nestrādāt.
Astmas zāles
Asinszāle var potenciāli pazemināt teofilīna līmeni asinīs — bronhodilatatoru, ko izraksta cilvēkiem ar astmu un hronisku bronhītu. Tas var novest pie sliktas šo apstākļu kontroles.
Citas zāles
Asinszāles lietošana kopā ar dažām citām zālēm, tostarp bezrecepšu zālēm pret klepu un saaukstēšanos, var izraisīt bīstamas veselības komplikācijas. Piemēram, asinszāles preparāti var mijiedarboties ar klepu nomācošu līdzekli dekstrometorfānu , kas ir viena no aktīvajām sastāvdaļām daudzos bezrecepšu klepus un saaukstēšanās produktos. Līdzīgi citām zālēm, kas var paaugstināt serotonīna līmeni, šī mijiedarbība var izraisīt bīstamu stāvokli, ko sauc par serotonīna sindromu, kad organismā ir pārāk daudz serotonīna. Asinszāles lietošana kopā ar fotosensibilizējošām zālēm, kas palielina jutību pret gaismu, var palielināt reakcijas risku.
Iepriekš uzskaitītās zāles var neietvert visas asinszāles zāļu mijiedarbības. Šobrīd runājam tikai par tām zāļu grupām, kurām ir konkrēti pētījumi, tāpēc iespējama arī mijiedarbība ar šeit neapskatītiem farmācijas produktiem/ izstrādēm.
Šajā rakstā mēs apskatījām tikai vienu no dabas veltēm, kura mijiedarbojas ar farmācijas izstrādēm. Šādu augu, sēņu un ķērpju ir ārkārtīgi daudz, kuri spēj noreaģēt uz organismu ne tā, kā gaidīts. Protams, raksts apskata tikai konkrētu tēmu “dabas veltes- farmācija”, ar mērķi, likt aizdomāties un vēlams arī izglītoties.
Ir svarīgi arī dabas velšu pasauli uztvert nopietni, tā nav ikdienas tējiņa, sēņu pulveris vai kas cits, tāpat vien- profilaksei. Šāda veida rakstus, arī kas nesaistās ar farmāciju var rakstīt un rakstīt nepaguris. Piemēram, cilvēki bieži vien nezina, ka tā pati ārstniecības kumelīte, ja tā tiek lietota ilglaicīgi, spēj izraisīt psihozes un histērijas lēkmes- pat nav nepieciešams to jaukt kopā ar ko citu, tikai dzert tēju ikdienā.
Ja, liku aizdomāties, tad raksts nostrādāja!
Atsauces
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7056460/
- https://www.nccih.nih.gov/health/st-johns-wort#
- https://www.medsafe.govt.nz/profs/puarticles/sjw.htm
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11367207/
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-st-johns-wort/art-20362212#
- https://www.fda.gov/drugs/special-features/how-fda-strives-ensure-safety-otc-products#:~:text=FDA%20regulations%20ensure%20that%20OTC,%2C%20effectiveness%2C%20and%20safety%20standards.