Kā nepārvērst dabas veltes par sienu?
15. februāris, 2023 pl. 13:00,
Nav komentāru
Izrunāsim, kādā veidā strādāt ar dabas veltēm, lai tās nenobeigtu un tās būtu arī efektīvas! Šajā rakstā galvenais uzsvars tiek likts uz zālītēm, kura arī tad ir lielākā grupa ar dabas ārstniecības velšu pasaules pārstāvjiem.
- Dabas veltes tiek ievāktas tikai un vienīgi savvaļā. Izņēmuma kārtā var dabā neaugošus augus ieaudzēt dārzā, taču tās nekad nebūs tik spēcīgas, kā savvaļas formas. Protams, zinu, ka pamatoti radīsies jautājumi par ābelēm, bumbierēm u.t.t. Tad varu atbildēt tieši to pašu, savvaļas, forma vienmēr būs spēcīgāka vai garšīgāka, tas cits jautājums. Bet vērtīgo elementu daudzums vienādās masas vienībās, savvaļas formai būs ar labākiem rādījumiem. Zinu, ka daudzi piedāvā tējas iegādāties no zemnieku saimniecībām, būtībā uz lauka izaudzētas, no biznesa viedokļa labi, no ārstniecības viedokļa pilnīgi un galīgi garām. Augsnē esošie elementi nav bezgalīgi. Mēslojums ne vienmēr ir vērsts uz vērtīgo elementu papildināšanu augos, bet gan uz to spējāku augšanu un ražīgumu. Apstrādāta augsne ir pati labākā vieta kur attīstīties dažāda tipa pelējuma sēnītēm, attiecīgi, palielināta iespēja kopā ar tēju lietot pelējuma sēnītes izdalītos mikotoksīnus- jaukākie ir aflatoksīni. Tas pats attiecas arī uz Bio saimniecību produktiem, tāpēc šajā jautājumā labāk saēsties fungicīdus, kā pelējuma sēnīšu produktus.
- Ārstniecības zālītes žāvē maksimāli saglabājot tās veselas! Pēc izžāvēšanas varat to sadalīt smalkāk, pa ziediem, lapiņām vai kā sirds vēlas! Ja ir iespēja no drogas atdalīt stublājus, tad to viennozīmīgi arī dariet. Stublājus var atstāt kāju mērcēšanai vai, piemēram, papīra ražošanai! Lai vieglāk izprast šo principu, tad papētiet bioloģiju un kā notiek dažādu šķīdumu plūsma augā un uz kurieni tiek virzīti, galvenokārt, lielākā daļa no vērtīgajiem elementiem. Augs neaug, lai mums būtu tēja, tas aug lai sevi atražotu. Lielākā daļa augu pēc to nogriešanas sāk spēju vērtīgo elementu pārnešanu uz ziediem vai sēklām, ar mērķi pēc iespējas tās nobriedināt un ir pat augi, kuriem tas izdodas (piemēram, Sasnovska latvānis). Augam ir jāizžūst nedz jaiztek savā sulā- augam ārējā virsma ir līdzīga, kā šodienas gudrie apģērbi- membrāna. Caur to tad ūdenim ir jāizgaro, maksimāli nezaudējot vērtīgos elementus- tā augs strādā, kalstot tas vērtīgo ar ūdeni prom neatdod.
- Dabas velšu zāvēšanu nodrošina stingri vadoties pēc tehnoloģijas, nepārkāpjot nedz temperatūru, nedz žāvēšanas apstākļus! Ievācot dabas veltes, ja vien neesat biznesmenis, tās nevar likt visas 50C temperatūrā un žāvēt, lai ātrāk masa izžūtu. (tie 50C nav no gaisa paņemts, bet nevienu uzņēmumu vārdā nesaukšu).
- Dabas veltes ir atbilstoši tehnoloģijai arī jāuzglabā. Un katram augam tā praktiski ir sava tehnoloģija, kura nesaistas ar to, kā mums ir ērtāk, bet gan ar to, kā saglabāt augā esošos, vērtīgos elementus.
Tāds neliels apskats, vien 4 punktos, kā negatavot liellopam sienu, bet cilvēkam tēju!