Dabas veltes grūtniecības periodā
Šī tēma parasti ir ierobežota, informācijas apjomā, jo jau no senatnes dažādi ārstniecības augu pārzinātāji, vai tie bija dziednieki, zintnieki un citi, grūtniecības procesā necentās iejaukties, bez nopietna iemesla. Vai šie cilvēki zināja, ko drīkst lietot- jā, zināja un zina. Taču arī šodienā, šī tēma ir tāda mazliet ‘Tabu’, tāpēc ka tīri morālu apsvērumu dēļ, eksperimentēt ar grūtniecēm neviens nevēlas. Es, protams, nerunāju par tiem “biznesmeņiem”, kuri par tēmu nezina un pārdos jeb ko, pēc kā radīsies pieprasījums. Jā, grūtniecēm ir jābūt īpaši uzmanīgām, izvēloties pie kā vērsties pēc palīdzības, jo arī zāļu pārzinātāji mēdz būt ne tikai neizglītoti, bet arī neadekvāti cilvēki. Un tādu ir vairāk, kā varētu vēlēties!
Tāpēc šajā rakstā mazliet pieķersimies šai tēmai un patirzāsim to plašāk, lai Jums būtu vieglāk orientēties tajā, kas ir kas.
No vēsturiskā viedokļa, dabas veltes grūtniecības laikā tika pielietotas un tiek lietotas un tas nav nekas jauns, taču saskarsieties šodienā ar to reti, jo ne katrs ir gatavs iet pie dabas velšu speciālista. Arī es ar to bieži sastopos, kaut neesmu speciālists un par dabas veltēm neko nemaz nezinu, tikai izliekos, cilvēkiem ir tendence “ārstēties” internetā. Vecā labā vēstule, no sērijas man ir “.....” (parasti kāds šausmīgs svešvārds) un ko man palietot. Tas jau nekas, ka zem tā visa slēpjas vesels cilvēks, ar veselu veselības vēsturi. Bet cerība ka kaut ko ieteiks vienmēr saglabājās, lai arī tam kam raksti par Tevi zina tikai vienu, konkrētu faktu. Nebūtu es bremze un nemocītu sirdsapziņa, es būtu jau stāvus bagāts un cilvēki “nopļūtījušies” līki.
Grūtniecības un arī laktācijas periodā ir jābūt ekstra uzmanīgam izvēloties ķerties pie dabas veltēm. Zinu, ka arī grūtnieces un jaunās māmmiņas mēdz būt pārgalvīgas un arī neuztver dabas veltes pārlieku nopietni. Tās taču ir dabīgas, ko gan varētu tās kaitēt. Kaut arī patiesībā, pat pavisam vienkārši, un it kā draudzīgi augi spēj radīt pavisam nopietnas sekas grūtniecei un tās mazulim, kā, piemēram, divšķautņu asinszāle, parastā raudene, avenes, parastais pelašķis, cigoriņš, pētersīlis un citi. Pat neminot indīgos augus, kurus arī izmanto ārstniecībā! Pateikšu vēl vairāk, problēmas var radīt pat dažādu garšvielu lietošana, kā majorāns, kardamons, timiāns, rozmarīns, muskatrieksts, kanēlis un pat augļu, kā ananāss, papaija, persiks, gurķis. Pat tādas ierastas dabas veltes, kā burkāns, ingvera sakne, rabarbers var radīt ļoti nesmukus piedzīvojumus. Un es arī labi saprotu, ka tagad māmmiņas sitot pie krūts, pie sevis murmina, ka grūtniecības laikā lietojušas ne to vien- Jums vienkārši paveicās. Pat “vienkāršākās” dabas veltes var radīt dzemdes saraušanos, emmanagogu efektu, pastiprināt asiņošanu, izraisīt abortu, radīt bērnam teratogēnu, kancerogēnu efektu, sačakarēt tam gēnus, kā arī grūtniecei veicināt trombu veidošanos. Tāds pavisam neliels efektu uzskaitījums, ko ar grūtnieci var izdarīt dabīgās dabas veltes. Te nereti arī man nākas atzīt, ja nezina, tad labāk nelīst un uzticēties farmācijai, kur zāles vismaz ir notestētas un kur esat speciālista uzraudzībā.
Pagaidām, mēs neesam vēl sabiedrībā izauguši tik tālu, lai varētu sevi tādā mirklī, kā grūtniecībā, ārstēties ar dabas veltēm. Tas būs vairāk kā pārgalvīgi, bet, protams, atbildība paliek tikai un vienīgi pie paša.