Bērza čaga ir tautas nosaukums un ne tikai Latvijas teritorijā, pat Amerikā sapratīs, kas ir "chaga tea". Taču īstenībā šo uz kokiem parazitējošos sēni, pareizi sauc par melno spulgpiepi! Tā ir sastopama uz dažādiem lapu kokiem, gan alkšņiem, gan pīlādžiem, gan kļavām un citiem, kā arī uz bērziem. Ārstniecībai ievāc tikai uz bērziem parazitējošu melnās spulgpiepes daļu un to tad arī var droši dēvēt par bērza čagu. Sēne ir melnā spulgpiepe, taču ārstniecībā var lietot apzīmējumu bērza čaga. Pirmkārt, tāpēc, ka pati sēne netiek ievākta, tikai tās daļa- sklerocijs (izaugums). Otrkārt, lai nerastos neprecizitātes un šis sklerocijs netiktu ievākts no citiem lapu kokiem. No citiem kokiem ievākta tā ir nevērtīga.
Uz bērza augoša čaga ir īpaša saimniekkoka īpatnību dēļ- koks ir ārstniecisks un visu laiku, kopš tam ir radies apakšīrnieks, koks aktīvi cenšas pret to cīnīties, aktivizējot savu imūno sistēmu pret šo parazītu. Melnā spulgpiepe to pilnvērtīgi izmanto un visas bērza aktīvās vielas uzkrāj savā sklerocijā. Sklerocijs ir tā daļa, kuru arī ievāc, tas uzaugums uz koka. Funkcionalitāte ir līdzīga, kā tādai vērtīgo vielu noliktavai. Pēc kāda laika, kad koks vairs nespēj cīnīties pretī un tam ir izveidojusies jau brūnā puve- koks sāk mirt. Patiesā, melnā spulgpiepe sāk attīstīties zem koka mizas. Melnā spulgpiepe ir viengadīga sēne! Lai arī daudzi nesaprot, kā tas var būt, ja reiz sklerocijs uzaug padsmit gadu laikā. Sklerocija veidošanās laikā, pati sēne zem mizas neattīstas, bet ir tādā fāzē, kad tikai uzkrāj vērtīgās vielas. Attīstoties, tā zem mizas izveidos lielu, brūnganu kārtu, kurā arī ir sēnes sporas. Veidošanās laikā, tā patērēs līdz šim uzkrātās vērtīgās vielas sklerocijā. Melnajai spulgpiepe attīstoties un izplatot sporas, sklerocijs paliek nevērtīgs. Biežākie veidi, kā melnā spulgpiepe izplata savas sporas ir pateicoties, specifiskām vabolītēm, bet nevēlos samelot, tāpēc to nosaukumu neminēšu. Otrs veids ir pateicoties vējam- taču šis vēl ir mikologu strīdus jautājums. Mikologi, tie ir tādi, vienmēr, dusmīgi cilvēciņi, kas pēta sēnes.
Mājas lapas, aktivitāšu sekotājiem ir radies iespaids, pēc maniem ierakstiem sociālajos portālos, ka bērza čaga ir bieži sastopama un viegli ievācama, bet tā īsti nav. Ik reiz, kā es dodos pēc bērzu čagas es pavadu daudz stundas mežā un itin bieži ievācu tikai pāris kg sēnes. Sažāvējot, svaru varat dalīt ar 10. Tāpat tiek apstaigātas lielas mežu platības un nenoliegšu, pieredze dara savu un jau apzināti dodos konkrētos virzienos, redzot meža stāvokli, izskatu, koku augšanas apstākļus u.t.t. Tā vienkāršoti, bērza čagu ir vērts meklēt, sen nezāģētā mežā, ar ūdeņainu augsni. Principā, vietā kurā bērzam augt ir sarežģīti. Jo veselam un spēcīgam bērzam, čaga neveidosies, tam ir jābūt, teiksim "samocītam".
Un tagad arī pieķersimies salīdzināšanai, ar veidojumiem un sēnēm ar kurām mēdz jaukt bērza čagu!
Par to kāpēc ir nepieciešams ievākt bērza čagu un ko tā spēs palīdzēt, un kāpēc tā ir unikāls dabas ārstniecības līdzeklis, varat palasīt šeit!