Skaldlapīte parastā
Schizophyllum commune

No parastās skaldlapītes augļķermeņiem iegūts bioloģiski aktīvs polisaharīds shizofilāns, kuram piemīt pretaudzēju, antimikrobu, pretiekaisuma un antivīrusa iedarbība. Šobrīd, jau uz šīs vielas pamata ir izveidoti preparāti, kuri pastiprina organisma dzīvības spēju, kuriem ārstē piena dziedzera, dzemdes kakla un citu orgānu un audu vēzi, kā arī tas tiek iekļauts pretiekaisuma līdzekļu sastāvā.

Ir radīti aizsargkrēmi no saules ietekmes, kuri satur shizofilānu, kā arī lai ārstētu ādas pūtītes. Laboratoriskie pētījumi norāda shizofilāna aktivitāti pret sarkomu-180, sarkomu-37, Ērliha karcinomu, Yoshida sarkoma un Luisa plaušu karcinoma.

Polisahardīdi paaugstina šūnu imunitāti, aktivizē makrofāgus un pastiprina citotoksisko šūnu jūtību pret Interleukin-2. Mazina ķīmijas terapijas un staru terapijas sekas aknu, nieru, kaulu smadzeņu un limfmezglu šūnās. Kas rada iespēju, šo sēni izmantot kopā ar ķīmijas terapiju un panākt pozitīvus rezultātus.

Saistībā ar Japānā veiktiem eksperimentiem, tika pielietots paralēli ķīmijas terapijai uz 367 neoperējama kuņģa vēža pacientiem parastās skaldlapītes preparāti. Beidzot kursu 323 pacienti kļuva operējami.

Shizofilāns ir efektīvs dažādu ādas vēža formu, rīkles vēža un lūpu vēža ārstēšanā (kā papildus līdzeklis).

Parastā skaldlapīte rada arī spēcīgu antibakteriālu un pretvīrusu iedarbību. Sēnes ekstrakts nomāc Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, E. coli un citas baktērijas.

Sēnē esošais lecitīns inhibē apgriezto transferāzi nomācot HIV.

Japānas bioķīmiķu veiktie klīniskie pētījumi, uzrādīja parastās skaldlapītes preparātu efektivitāti pret hroniskā noguruma sindromu. Shizofilāns pamodina šūnas “slepkavas”, kuras hroniskā noguruma sindroma atrodas miera stāvoklī. Lietojot ikdienas preparāta devu 20mg, hroniskā noguruma sindroms 90% pacientiem izzūd pēc 2 mēnešiem.

Der zināt, ka klīniskajā medicīnā ir reģistrēti arī gadījumi, kad parastā skaldlapīte rada cilvēkiem saslimšanu. Precīzāk, ja šīs sēnes sporas tiek ieelpotas, tiek bojāti deguna blakus dobumi un var rasties galvas smadzeņu abscess. Ir reģistrēti arī gadījumi, kad tiek bojātas plaušas, šo parādību arī rada sēnes sporu ieelpošana.

Tradicionālā medicīna

Ķīnas tradicionālajā medicīnā šī sēne tiek pielietota ginekoloģisku slimību, organisma novājināšanā un tonusa samazināšanās, imunitātes stiprināšanas un piena dziedzeru vēža gadījumā.

Novārītas un sautētas sēnes ar olām, tiek lietotas limfas atteces normalizēšanai. Ķīnas ziemeļu rietumu provincēs, sievietēm pēc dzemdībām, no šīs sēnes gatavo zupas- tā veicina ātrāku dzemdes sakārtošanos un pastiprina laktāciju.

Japānā šo sēni lieto, kā veselības balstošu līdzekli vēža gadījumā.

Ievākšana

Ievāc jaunus vai apžuvušus augļķermeņus. Žāvēta šī sēne saglabā savas ārstnieciskās īpašības vairāk, kā 50 gadus. Šī sēne ir jāuzglabā hermētiskā traukā un bērniem nepieejamā vietā, lai tie nespētu ieelpot šī auga sporas.

Pārtikas nozīme

Valstīs, kur šī sēne tiek lietota uzturā, parasti tiek izmantota zupās vai tiek sautēta. Šo sēni mēdz lietot arī svaigu- līdzvērtīgi košļājamai gumijai.

Lasīt par garenporu tauriņpiepi ->