Gailene parastā
CANTHARELLUS CIBARIUS

No gailenēm, visbiežāk sastopama un vispopulārākā ir parastā gailene. Tās mīkstums ir blīvs, balts, lauzuma vietā augļa ārējā daļa dzeltē. Tai piemīt patīkams aromāts. Šīs sēnes praktiski nekad nav tārpainas. Sastopama tā ir jauktos un lapu koku mežos, parasti lielās saimēs (vienkopus sastopamas sēņu "ģimenes"). Tās ir ievācamas, sākot no jūnija līdz oktobrim.

Šī sēne ir pieskaitāma pie labām, ēdamām sēnēm, taču to cilvēka kuņģim ir visnotaļ pagrūti sagremot, tāpēc būtu vēlams uzmanīties šo sēni uzturā lietot pirms nakts miera!

Gailenēs ir tāda viela kā D- mannoze (hitinamannoze), kuru būtībā nepanes nedz dažādi kukaiņi, nedz kāpuri, kā arī visa veida zemāko parazītisko tārpu klase, kuri spēj dzīvot arī cilvēka organismā. Tāpat sēnē ir arī beta glukāni, kuriem ir antiparazītiska iedarbība- iedarbinot organismā, dabīgus procesus.

Šī sēne izsens ir pirmā palīdzība, kā atbrīvot organismu no cērmēm un to kāpuriem- tie vienkārši saņemot gailenēs esošo aktīvo vielu, ies bojā.

Taču der ielāgot, ka šī viela sadalās un zaudē savas īpašības pie 60C temperatūras, kā arī saldēšanas gadījumā un sāls ietekmē. Līdz ar to, ja pielieto šo sēni, kā dabas dziedējošo līdzekli, to nebūtu vēlams sālīt, saldēt vai termiski apstrādāt virs 60C temperatūras.

Šo sēni ir iespējams lietot svaigā, kaltētā vai uzlējumu veidā. Uzlējumus pielieto arī angīnas, augoņu un furunkulozes ārstēšanā. Šīs sēnes arī aizkavēs tuberkolozes nūjiņas augšanu, pateicoties to antibiotiskajām īpašībām.

Gailenēm esot arī tāda īpašība, ka tās neuzkrāj sevī radioaktīvās vielas, bet tieši pretēji- veicina radionukleīdu izvadi no organisma. Protams, tas nebūtu iemesls, kamdēļ šīs sēnes ievākt piesārņotā vietā.

Sēņu sastāvā ir A, B1, B2,B3, C,D, D2 PP vitamīni, cinks un varš. Cinks un varš ir svarīgi mikroelementi, asinsrades nodrošināšanā jebkurā organismā. Tieši tāpat sēnē esošo mikroelementu dēļ, tās ir ieteicamas lietot uzturā, jo tās labvēlīgi ietekmē sirds, smadzeņu plaušu, redzes orgānu darbību, kā arī izsens tā tikusi pielietota kā sastāvdaļa ādas kopšanas līdzekļu izveidē.

Parastā gailene satur neaizstājamās aminoskābes, antioksidantos karotonoīdus ( beta- karotīnu, kantaksantīnu).

Svarīgi arī pieminēt, ka gailenes saturā ir ergosterols (K10), kas labvēlīgi ietekmē aknu fermentus. Šī viela tiek pielietota aknu attīrīšanā, kā arī tā palīdz pie hepatīta vīrusa saslimšanām. Pētījumi gailenē ir atraduši arī trametilskābes polisaharīdu, kurš iedarbojas uz hepatīta vīrusu.

Gailenes nav ieteicams saldēt, jo tās sasalšanas procesā kļūst rūgtas, līdz ar to labāka izvēle tomēr būs kaltēšana, lai tās uzglabātu. Ir iespējams, tās sasaldēt pirms tam tās novārot pienā vai sacepot sviestā, taču šī metode nebūs viennozīmīgs garants, ka tās nepaliks rūgtenas.

Gaileņu uzlējuma pagatavošana:

Sākotnēji gailenes nepieciešams izkaltēt, lai to saturā nebūtu ūdens, kas sabojās uzlējumu. Kad gailenes ir izkaltušas tās nepieciešams ir samalt pulverī (ikdienā ērtāk gailenes uzglabāt žāvētā veidā un malt tikai pēc nepieciešamības).

Uz 100ml degvīna ir jārēķina pus ēdamkarotes samaltu gaileņu pulvera, kurš tiek nostādināts vidēji 10 dienas tumšā vietā, kurā nav strauju temperatūru izmaiņu. Uzlējums tiek nostādināšanas laikā maisīts/ sakratīts- es parasti izvēlos uzlējumu taisīt, lielākā traukā, kā uzlējuma tilpums (400ml uzlējuma, 500ml pudelē), kuru es varu labi sakratīt, tiklīdz atceros par to! Šo uzlējumu nav nepieciešams filtrēt un tas tiek lietots, atstājot sēņu pulveri tajā, pirms lietošanas pat ieteiktu sakratīt to un lietot duļķainu!

Parazītu gadījumā ieteicamā deva- viena ēdamkarote, vidēji 20 dienas. Ieteicams uz nakti.

Aknu slimību gadījumā (aptaukošanās, hemangioma, ciroze)- 1 tējkaroti vidēji 3-4 mēnešus.

Hepatīta gadījumā- vienu tējkaroti no rīta, vienu vakarā vidēji 4 mēnešus.

Aknu tīrīšanas gadījumā vienu ēdamkaroti vidēji 14 dienas pirms miega.

Tā tad rezumējot:

  • gailenes ieteicams lietot svaigas, kaltētas vai uzlējumu veidā;
  • uzkārsējot tās virs 60C, vai sasaldējot kopā ar sāli, tās zaudēs lielu daļu savu īpašību;
  • gailenes senatnē pielietoja kā attārpošanas līdzekli;
  • gailenes uzlējumu var lietot arī angīnas, augoņu un furunkulozes profilaksē/ ārstēšanā;
  • gailenes palīdz cīnīties pret hepatīta vīrusu un uzlabo aknu stāvokli;
  • gailenēs ir liels daudzums vitamīnu, A vitamīns pat vairāk kā burkānos;
  • daudzos pierakstos ir informācija par gaileņu imūnstiprinošām īpašībām- attiecīgi arī ka ar šo dabas līdzekli var rezultatīvi darboties onkoloģijas gadījumā.

Lasīt par zvīņaino kātiņpiepi->