Ežu dižadatene Latvijā ir sastopama ārkārtīgi reti, biežāk ir sastopama tās radiniece koraļļu dižadatene, kura arī ir ārstnieciska, bet Latvijā iekļauta aizsargājamo sugu sarakstā. Pieņemot līdzībās ar koraļļu dižadateni, tad arī eža dižadateni, ja teorētiski izdosies sastapt mežā, tad tas būs septembra- oktobra mēnesis.
Ežu dižadatenes augļķermeņi var izaugt līdz 20cm un svarā līdz 1,5kg. Parasti augļķermenis ir apaļš vai neregulāras formās. Krāsas ziņā šī sēne variē no krēmkrāsas līdz gaiši bēšai. Sēnes mīkstums balts, gaļīgs, žūstot kļūst dzeltenīgs. Sporas sāk izdalīt mirklī kad augļķermenis iegūst šai sēnei raksturīgos, nokarenos sarus.
Sēne ir saprofīts (dzīvo uz mirušas koksnes), pamatā izvēlas cietos lapu kokus- ozols, dižskābārdis, osis, bērzs, kļava, lazda. Aug vietās, kur kokiem ir nolobījusies vai pārsprāgusi miza, vai arī nolūzušu zaru vietās.
Latvijas apstākļos, tā kā sēne ir ārkārtīgi reta savvaļā, tad to nāksies meklēt pie sēņu audzētājiem vai iegādāties to jau gatavu dažādās ārstnieciskās izstrādēs. Protams, vienmēr ir iespēja iegādāties visu nepieciešamo un audzēt šo sēni pašam.
Ežu dižadatene, protams, ir testēta arī laboratorijas apstākļos un ir noteikts tajā esošās vielas, kuras nu šodienas zinātne spēj noteikt. Tajā tika atrasti tādas aktīvās sastāvdaļas, kā: ciatāna atvasinājumi, erinacīni, hericenoni, beta-D- klukāni, ergosterols. Ežu dižadatenē ir pieci dažādi polisaharīdi un citas vielas, kurām piemīt pretaudzēju iedarbība- fenoli un taukskābes, kuras iedarbojas uz vēža šūnu tāpat kā ķīmijterapija- tieši.
Ežu dižadatenes polisaharīdi spēj neitralizēt kuņģa skābes iedarbību uz gremošanas trakta sieniņām, turklāt tā iedarbosies reģenerējoši uz gļotādām, kas ir nozīmīgi, ja uz sieniņām ir sačūlojumi. Šie paši polisaharīdi spēj uzlabot arī gremošanas orgānu apasiņošanos, pastiprina kuņģī un zarnu traktā uzsūkšanās spējas, pastiprina peristaltiku, neļauj veidoties audzējiem gremošanas traktā.
Sēnes polisaharīdi stimulē organisma imunitāti, mazina nogurumu un mazina arī lipīdu saturu asinīs.
Pēc klīnisko pētījumu rezultātiem ir noteikts, ka šīs sēnes preparāti ir efektīvi labdabīgu un nelabdabīgu audzēju ārstēšanā un profilaksē: fibromas, miomas, cistas, hipofīzas adenomas, prostatas adenomas, barības vada vēža, kuņģa vēža, plaušu vēža, aknu vēža un piena dziedzera vēža. Pētījumos tika novērota labvēlīga dinamika, audzēji samazinājās vai pilnībā uzsūcās. Šobrīd, par perspektīvāko virzienu, kurā izmantot šo sēni ir aizkuņģa dziedzera vēzis, kura ārstēšana ar šodienas metodēm ir stipri apgrūtināta.
Korejas zinātnieki ir noteikuši ka šīs sēnes ūdens un spirta ekstrakts aktivizē makrofāgus un palielina to spēju sintezēt slāpekļa oksīdus un citokīnu ekspresiju.
Onkoloģijas praksē ežu dižadatenes preparāti var tikt lietoti, kā monoterapija vai arī kompleksi ar citiem līdzekļiem. Uzreiz pieminēšu, ka monoterapija nenozīmē, ka onkoloģija no sākuma līdz beigām tiek ārstēta izmantojot tikai šīs sēnes preparātus. Kompleksā ārstēšanās gadījumā, šīs sēnes preparāti netraucē ķīmijas un apstarošanas terapijas kursus, turklāt, tie palīdz mazināt negatīvās blaknes pēc šo terapiju procedūrām.
Ežu dižadatenes preparāti aktivizē arī imūnās sistēmas T un B limfocītus, palielinot limfocītu augšanas ātrumu un attiecīgi arī to skaitu.
No sēnes micēlija iegūtais hericenons un erinacīns E, pētījumos tika noteikts, kā spēcīgs nervu šūnu augšanas faktora stimulētājs (NGF olbaltumviela, kura ir nepieciešama smadzenēm, lai veidotu un saglabātu sensoros neironus). Šīs īpašības ietekmē, sēnei tika piedēvēta perspektīva, ka tā varētu kalpot, kā zāles Alheimera slimības ārstēšanai. Erinacīns E un hericenons spēj atjaunot nervu audus galvas smadzenēs un atjaunot neironu darbību. Taču ir jāņem vērā, ka pašreizējie pētījumi nav diez ko veiksmīgi, par šīs sēnes ietekmi uz cilvēka kognitīvo spēju uzlabošanu. Tas nebūt nenozīmē, ka sēne nevar palīdzēt, taču nepārvērtējam tās spējas.
Ežu dižadatenes ūdens un spirta ekstrakti rada antibakteriālu efektu, neļauj augt Staphylococcus aureus un Helicobacter pylori. Un kas ir svarīgi, jo šī īpašība ir samērā reta, ekstrakti rada arī pretsēnīšu aktivitāti, pret Aspergillus niger.
Austrumu tautas medicīnā šo sēni lieto, lai ārstētu neirastēniju, bezmiegu, impotenci, lai atjaunotu nervu sistēmas normālu darbību, kā nervu galu augšanas un reģenerācijas stimulatoru. Kā efektīvu antiseptiķi un imūnstimulātoru. Retāk pielieto, lai ārstētu gastrītu, bronhītu un plaušu slimības. Sēne palīdz gremošanas procesos, uzlabo pašsajūtu un vielmaiņu.
Rezumējot, kam tad lieto eža dižadatenes preparātus:
- Neirodeģeneratīvas slimības (Alcheimera slimība, Parkinsona slimība, demence ar Lūija ķermeņiem, hroniska traumatiska encefalopātija, disautomnija). Uztvert šo, kā perspektīvu- pētījumi, pašlaik, vēl ir pretrunīgi.
- Paaugstināts garīgais stress (apmācība, eksāmeni).
- Ar uzmanības deficītu un samazinātām izpildfunkcijām saistīto apstākļu korekcija.
- Viegla depresija un trauksme.
- Kanalopātija, atveseļošanās pēc insulta.
- Kuņģa-zarnu trakta slimības, tostarp Helicobacter pylori antibakteriālā terapija.
- Kuņģa-zarnu trakta gļotādas atjaunošana.
- Profilakse un atbalsts priekšlaicīgai novecošanai: bezmiegs, koordinācijas zudums, reibonis, neskaidra redze utt.
Plašāk:
- Ežu dižadatene ir lielisks neirotrofīns, kas veicina nervu galu augšanu, stimulējot nervu augšanas faktoru NGF. Sēne palielina neironu izdzīvošanu, atjaunojot mielīna apvalkus, kas ar vecumu bieži tiek bojāti, zaudējot spēju vadīt signālus. Šie procesi ir galvenie neiroplastiskuma veidošanā. Ilgu laiku tika uzskatīts, ka nervu šūnas neatjaunojas, nervu savienojumus nevar atjaunot, un smadzenes neizbēgami degradējas līdz ar vecumu. Bet tagad ir konstatēts, ka nervu šūnas var atjaunot, veidojot jaunas, ka var mainīt saziņas ceļus starp neironiem, ka var ietekmēt sinapses zonu, palielināt nervu remodelāciju, kas nozīmē, ka smadzenes var būt “uzkačātas” un var ievērojami palēnināt to novecošanos. Neiroplastiskums ir smadzeņu spēja reorganizēt savus neironu tīklus jaunas pieredzes ietekmē. Ežu dižadatene ievērojami palielina neiroplastiskumu, ietekmējot neirotrofiskos procesus smadzenēs un vadītspēju starp neironiem un neironos. To var izmantot gan kā profilaktisku līdzekli, gan kā daļu no ārstēšanas protokoliem, strādājot ar neirodeģeneratīvām slimībām un ar slimībām, kuras saistās ar paaugstinātu garīgo stresu. Ežu dižadatene var uzlabot psihoemocionālo reakciju sesijās pie psihoterapeita un kalpot kā lielisks terapijas papildinājums.
- Ežu dižadateni var lietot pie neiropātiskām sāpēm, tostarp neiropātijām, kas rodas uz I tipa cukura diabēta fona. Eža dižadatenes pretsāpju īpašības ir saistītas ar neirotrofiskā faktora stimulāciju un iedarbību uz p2x-receptoriem, kas ir saistīti ar sāpju jušanu cilvēka ķermenī.
- Ežu dižadateni var izmantot kā vieglu antidepresantu un anksiolītisku līdzekli. Tā var ietekmēt serotonīna, dopamīna un norepinefrīna izpausmes, līdzīgi kā farmaceitiskās zāles. Palielinot no smadzenēm iegūto neirotrofisko faktoru BDNF, eža dižadatene var uzlabot garastāvokli un pozitīvi ietekmēt uzvedības modeļus, samazinot depresijas risku un ļaujot pašam personības kodolam pārstrukturēties labvēlīgā virzienā. Ežu dižadatene var palīdzēt sakārtot arī dienas ritmu, galvenokārt, sakārtojot posmu kad cilvēks dodas gulēt un padziļināt miegu.
- Ežu dižadatenes polisaharīdi labvēlīgi ietekmē kuņģa-zarnu traktu, pateicoties to augstajam saturam. Šī sēnes polisaharīdi ir lielisks prebiotisks līdzeklis, kas veicina labvēlīgas mikrofloras augšanu zarnās; ļaujot uzlabot visa gremošanas trakta barjerfunkciju. Tos var izmantot kā daļu no kompleksās terapijas gastrīta un čūlaino stāvokļu ārstēšanai, paātrinot epitēlija sieniņu dzīšanas procesu, kā arī pret disbiozi, aizcietējumiem un zarnu iekaisumu.
- Ežu dižadatenes preparāti rada pretaudzēju aktivitāti, stimulējot imūnreakciju, nomācot vēža šūnu proliferāciju un augšanu, iedarbojoties uz tām citostatiski. Tomēr ir vērts saprast, ka jebkura terapija ar sēnēm kā onkoprotektoriem, ko nozīmējis atbilstošs speciālists, ir jāuztver kā papildu līdzeklis kompleksās terapijas ietvaros un drīzāk kā līdzeklis, kas uzlabo ķīmijterapijas vai staru terapijas efektu un veicina atveseļošanos.
Iespējamās blaknes:
- Individuāla sastāvdaļu nepanesamība var radīt alerģisku reakciju (galvas sāpes, caureju, vemšanu);
- Ārkārtīgi reti ir iespējami spilgti un krāsaini sapņi.