Latvijā sastopamās rudens celmenes no Armillaria dzimtas ir vērtīgs vitamīnu avots. Tajas ir atrodams A, B2, B3 un B6 vitamīns. Tajās ir liels daudzums polisaharīdu, mikroelementu (dzelzs, kālijs, magnijs, varš, cinks un citi). Pateicoties, šo vērtīgo vielu daudzumam un daudzveidībai, celmene var kalpot cilvēkam, kā universāls organisma toniks un stabilizators.
Celmenes labvēlīgi ietekmē organismu augsta asinsspiediena gadījumā, redzes pasliktināšanās, gremošanas sistēmas darbības problēmu gadījumā un respiratoro slimību gadījumā. Celmenes pastiprina asins plūsmu smadzenēs un sirdī, iedarbojas nomierinoši un aizsargā šūnas no radiācijas jonizējošo iedarbību.
Ķīnas bioķīmiķi ir noteikuši celmeņu bremzējošos efektu sarkomas-180 un Erliha karcinomas gadījumā. Eiropas zinātnieki noteica celmeņu antibakteriālo un pretiekaisuma iedarbību. Pie viena tika noteikta arī celmenes ekstrakta efektivitāte pret zelta stafilokoku, siena nūjiņu un Bacillus cereus.
Spirta ekstraktam piemīt pretiekaisuma iedarbība, pateicoties citokinīnu izstrādes palielināšanai un slāpekļa oksīda, kā arī ciklooksigenāzes fermenta (COX-2) inhibēšanai. Ūdens ekstraktam, savukārt, piemīt imunomodulējošas īpašības, spēja imūnās šūnas nobīdīt uz iekaisumu.
No celmenēm ir jau izstrādāti praparāti, kuri mazina holesterīna līmeni un normalizē asinsspiedienu. Ir valstis, kurās celmenes preparātus izmanto oficiālā medicīna, lai ārstētu nervu un sirds-asinsvadu slimības. Pašreiz, uz celmenes bāzes ir izveidots preparāts, ar kura palīdzību novērš eklampsijas rašanos.
Eksperimentos uz pelēm ir noteiktas celmenes ūdens ekstrakta antianoksiskas īpašības, kas piešķir šai sēnei potenciālu, pie zāļu izveides, kuras paraudzētas, lai ārstētu skābekļa trūkumu audos.
Tautas ārstniecībā sēnes izvilkumu izmanto, kā sāpju mazinošu līdzekli (sirds un galvassāpju mazināšanai), Austrijā celmeni izmanto, kā caureju radošu līdzekli un smērēs, lai ārstētu kāju un locītavu slimības.
Ārstnieciskām vajadzībām izmanto ne tikai sēņu augļķermeņus, bet arī sēnes rizomorfus. Rizomorfu preparātus izmanto, lai ārstētu jostas vietas sāpes, kā arī no tiem gatavo, ko līdzīgu maizei, cukura diabēta slimniekiem.
Ķīnas tautas medicīnā celmenes nostādinājums tiek pielietot, kā toniks. No sausiem augļķermeņiem gatavo tabletes, kuras lieto, lai mazinātu gaismas jūtību acīs, galvas sāpes, neirastēniju, bezmiegu un krampjus. Citus šīs sēnes preparātus lieto, lai ārstētu gastrītu, redzes vājumu, ādas sausumu, respiratorās slimības, augstu asinsspiedienu, spazmas, kā arī nervu sistēmas relaksācijai.
Fermentēta celmeņu sula tiek pielietota, lai ārstētu aknas, troksni ausīs (asinsspiediena izpausme), Menjēra sindromu (vidusauss slimība) un rehabilitācijai pēc insulta.
Ķīnas un Japānas zinātnieki ir novērojuši arī interesantu parādību, ka sēnes ekstraktam, piemīt spēja paildzināt miegu un pastiprināt hipnozes iedarbību.
Sēnes augļķermeņus ievāc tikai jaunus, bet jau ar atvērtām cepurītē. Rizomorfus var ievākt cauru gadu! Visefektīvāk sēni ir žāvēt vai izmantot ekstraktiem!Atbilstoši šodienai, tad parasto celmeni nereti var sastapt arī kapsulu formā. Galvenokārt, lai atvieglotu tās lietošanu ikdienā. Galvenie iemesli, kāpēc parastās celmenes kapsulas tiek lietotas ir:
- Universāls toniks un ķermeņa vispārējā stāvokļa stabilizators;
- Lieliska sporta uztura sastāvdaļa (palielina asins plūsmu smadzenēs un sirdī);
- Pozitīva ietekme uz paaugstinātu asinsspiedienu, sliktu redzi, gremošanas trakta slimībām un elpceļu slimībām;
- Antioksidanta un pretiekaisuma iedarbība;
- Imūnmodulācija;
- Samazina sliktā holesterīna līmeni un līdzsvaro cukura līmeni asinīs;
- Nervu un sirds un asinsvadu slimības.