Zobu kopšana ir neatņemama sastāvdaļa, katra cilvēka dzīvē un tas nesaistās tikai ar veselīgu un skaistu izskatu, bet arī ar cilvēka veselību. Nav noslēpums, ka aiz vien biežāk, sastopamies ar dažādiem zobu kopšanas līdzekļiem, kuru kvalitāte ne tuvu nav spējīgi apmierināt mūsu vēlēšanās.
Dodoties uz veikalu un staigājot no plaukta uz plauktu, praktiski vienmēr rodas noguruma sajūta, ka atkal ir jāizvēlas adekvāta zobu pasta. Un vai izvēlētā, beidzot būs tā īstā un cik ķīmiska tā ir?
Tieši šodien aiz vien aktuālāk un aktuālāk kļūst dažādi kopšanas līdzekļi, kuri veidoti uz dabīgu izejvielu bāzes. Diemžēl, veikalā atrodamās “dabīgās” zobu pastas, kā likums ir ar kaut kādiem “bet”. Un no dabīgā tur ir vien kādas puķītes ekstrakts. Tieši tas pats ir arī ar mutes skalojamajiem līdzekļiem.
Pieiesim šai lietai, mazliet no loģiskās puses un pie viena pamainīsim savas uztveres robežas. Es labi zinu, kas nāk prātā, mirklī, kad domājam par zobu higiēnu un kā visiem kopjošajiem līdzekļiem jāizskatās un jāiedarbojas.
Palūkosimies no otra gala uz zobu higiēnu- kas mums ir jāsasniedz? Sākotnēji zobus nepieciešams attīrīt no pārtikas paliekām, tīri mehāniski. Tālāk mums ir maksimāli jāsamazina mutes dobumā esošo baktēriju skaitu, kuras arī bojā mūsu zobus. Un tikai tad ir dažādas balināšanas un citu efektu sasniegšana.
Lai mehāniski attīrītu mutes dobumu no pārtikas paliekām mums pilnībā pietiek ar pareizas zobu birstītes izvēli un pareizu tīrīšanu. Par šo tēmu es ticu, ka varat atrast internetā pietiekami, dentistu mājas lapās vai konsultēties ar savu ārstu.
Lai atvieglotu zobu tīrīšanu, mēs varam izmantot dažādas, dabīgas palīgvielas, kā piemēram, kokosrieksta eļļa, kuru uzziest uz zobu birstīti vajag pavisam nelielā daudzumā, lai tā būtu vieglāk slidināma pa zobu virsmu.
Aizmirstam uzreiz par sentēvu metodi, kad zobu tīrīšanai ieteica izmantot sodu, sāli un vēl visādus abrazīvus materiālus. Tas varētu būt aktuāli, ja mazgājat zobus ar pirkstu vai kādu zariņu. Taču, ja tomēr izmantojat abrazīvos materiālus, tad ir jārēķinās, ka nepārtraukti iedarbojaties uz zoba emalju, nepārtraukti to skrāpējot. Attiecīgi, uz saskrāpētas virsmas baktēriju kolonijām veidoties ir daudz vieglāk, jo uz tādas virsmas sakrājas daudz vairāk organiskās vielas.
Soda, protams, nav arī norakstāma. Pirms zobu kopšanas, aplejiet glāzē vienu tējkaroti sodas ar ūdeni, kurš uzkarsēts virs 60C. Aplejot un izmaisot redzēsiet, kā soda nošūmē- tās saucās sodas dzēšana. Padzesējiet un tai mirklī, kad to ir iespējams paņemt mutē, kārtīgi izskalojiet mutes dobumu- neizmantojot birstīti. Sodas šķīdums ir lielisks arī zobu birstīšu tīrīšanas līdzeklis. Ja, šajā šķīdumā paturēsiet savu zobu birstīti, uz tās atmirs visas esošās baktērijas.
Izskalojot muti ar sodas ūdeni, tālāk varat ķerties pie zobu tīrīšanas. Sodas ūdens padarīs zoba virsmu, it kā gļotainu pēc sajūtas un ļaus vieglāk strādāt ar birstīti. Mazgājot zobus ar birstīti vien, turpiniet paralēli skalot mutes dobumu ar to pašu sodas ūdeni vai vienkārši ūdeni.
Uz birstītes uzklājot kokosrieksta eļļu, panāksiet balinošu efektu un vieglāku tās slīdamību pa zobu virsmu.
Soda ir vienkāršākais veids, kā var mutes dobumā arī iznīcināt dažādas baktērijas, balināt paša zoba struktūru, bet to nekādā veidā nedrīkst izmantot pulvera veidā! Zobi paliks baltāki, bet tas pateicoties tam, ka tos apslīpējat. Emaljas slānis nav nebeidzami biezs.
Ir vēl kāds unikāls līdzeklis, kuru var izmantot sodas vietā, lai skalot muti pirms mazgāšanas un arī beidzot mazgāt zobus. Tas ir propoliss spirtā, kuru nelielā daudzumā atjaucat glāzē silta ūdens. Propoliss labvēlīgi ietekmēs gan zobu, gan mutes gļotādu veselību, taču ir jāsaprot, ka propoliss ir spējīgs zobam piešķirt dzeltenīgu nokrāsu. Tāpēc izmantojot propolisu, pēc tam zobus nepieciešams mazgāt ar kādu no balinošajiem līdzekļiem- kokosrieksts, kurkuma u.t.t. Zoba virsmu attīrīsiet, taču pirms tam mutes dobumu būsiet pamatīgi atbrīvojuši no dažādiem tajā mītošiem organismiem, turklāt iedarbosieties labvēlīgi uz smaganām un mutē esošām gļotādām. Pie viena arī kaklu apārstēsiet.
Lai cik dīvaini tas arī neliktos, zobu mazgāšanai uz zobu birstītes var klāt medu, kas ir viens no labākajiem antiseptiķiem un tāpat, kā propoliss ir spējīgs iztīrīt mutes dobumu no baktērijām.
Tālāk der saprast, ka visas sastāvdaļas ir jāmaļ un iespējams, jāapstrādā arī piestiņā, lai tās varētu izsijāt caur sieviešu kaprona zeķītes audumu. Visām sastāvdaļām ir jābūt tieši tik smalkām.
Zobu kopšanā var izmantot daudz un dažādu augu pulveru, atkarībā no vēlamā mērķa. Vienīgi jāatceras, ka augu pulveri var arī krāsot zobu emalju.
Tāpat bieži var sastapties ar mājas receptēm, kurās izmanto zilos mālus. Arī tas ir nepareizi un to uzbūve būs stipri līdzīga sodai, tikai balinošāka.
Ja, tomēr nav mērķis sabojāt zobus, tad tīrīšana notiek izmantojot zobu birstītes, es personiski iesaku, vienu mīkstāku ikdiena un vienu cietāku, kuru lietot ik pāris dienas. Apstrādājot zobus ar birstīti, neizmantojam nekādus abrazīvus, jo tie ir aktuāli tikai mirklī, ja uz zobiem ir izveidojies izteikts aplikums. Tad ar abrazīvu no tā varam atbrīvoties un abrazīvs atkal netiek lietots. Lai cik arī neliktos, ka zobus ir nepieciešams norīvēt no sirds.
Paralēli zobu birstītes izmantošanai, izmantojam visdažādākos skalojamos līdzekļus, kuri ir veidoti uz ūdens bāzes. Katru augu aplūkot neredzu jēgu, šī tēma šodien internetā ir ļoti plaša. Tāpat ja redzat, augu aprakstos, ka tie ir ar antiseptiskām īpašībām, tad tāds efekts būs arī mutes dobumā un analoģiski arī citas īpašības.
Ko es vēlos teikt ar šo rakstu? Es vēlos aicināt pieiet arī zobu higiēnai loģiski un apdomāt, kādi ir vēlamie mērķi! Divu vienādu cilvēku nav, kādam zobi ir spēcīgi, kādam ir aplikums, kādam zobakmens un katrā no gadījumiem būs izmantojamas pilnīgi citas metodes. Piemēram, cilvēkam, kuram uz zobiem ir aplikums un tas izmantos, piemēram, medu un kādu abrazīvu, nevarēs to pašu ieteikt cilvēkam, kuram ir stipri jūtīgi zobi. Otram cilvēkam, vajadzēs propolisu, ārstniecības salviju un iespējams, jau krustnagliņu eļļu. Trešajam, būs aplikums un stipri jūtīgi zobi, te nāksies jau ķerties klāt pie propolisa, salvijas un stipri smalki maltiem māliem vai kokosriekstu eļļas.
Vienotas receptes nav! Svarīgāk ir izprast principu, kas tiek darīts kopjot mutes dobumu, tai skaitā arī zobus. Un atbilstoši tam izvēlēties sev nepieciešamās sastāvdaļas un tikai tad gūsiet adekvātu efektu.
Protams, neaizmirstam par dentista apmeklējumu, izmantojot dabīgus līdzekļus, tas nenodrošinās 100% aizsardzību. Diemžēl, zobu veselība nesaistās tikai ar to kopšanu.