Darvas ieguve
Darvas ieguve pašrocīgi

Darva pazīstama dažādās tautās jau kopš izseniem laikiem. Tās pielietojums ir ļoti plašs, sākot no zirga ratu riteņu eļļošanas, beidzot ar ādas slimību un koka slimību ārstēšanu. Par bērza darvas vērtīgām īpašībām varat izlasīt šeit .

Iegūt darvu var ne tikai no bērza, taču ārstniecībā, visbiežāk izmanto tieši bērza darvu. Visbiežāk, darvu iegūst no bērza, apses un priedes. Bērza darvu izmanto ārstnieciskām vajadzībām. Tāpat arī apses darvu izmanto ārstniecībā, taču tai būs ļoti specifiska smarža. Priedes darvu parasti izmanto tehniskām vajadzībām, piemēram, ar to ziež koka laivu korpusu, lai to padarītu ūdens necaurlaidīgu un pasargātu no ūdens graujošās ietekmes. Tāpat mēdz būt arī dažādi sajaukumi- bērzu darva kopā ar priedes darvu un tam līdzīgi. Iegūst darvu arī no citiem kokiem, dažādām, specifiskām vajadzībām. Darvu iegūst arī rūpnieciski no akmeņoglēm, kūdras, naftas u.t.t., taču šie produkti mums šoreiz nebūs aktuāli.

Bērza darvu izmanto ne tikai ārstniecībā, bet arī kā līmi, insektu atbaidītāju, koka detaļu eļļošanai, kā kokmateriālu piesūcināmo materiālu (aizsardzībai), ādas apavu aizsardzībai senatnē, dārzniecībā, ķīmijas rūpniecībā u.t.t.

Ieguves metodes ir ļoti daudz un dažādas, taču mēs apskatīsim šajā rakstā visvienkāršāko no metodēm, kuru var realizēt visi, kam nepieciešama darva. Tālāk jau skatāmies attēlu un lasām skaidrojumu.

1. augsne (cipariņš pazuda pēc saglabāšanas, bet domāts brūnais slānis). 2.liesma (ugunskurs). 3. Trauks, piepildīts ar koka mizu vai tāsi. 4.Darvas uzkrājēj trauks.


Darvas ieguvei izmanto attēlā redzamo metodi, kas ir vienkāršots, mizas sadedzināšanas princips, bez gaisa vai tiešas liesmas piekļuves. Sākumā zemē rokam nelielu bedrīti, lai pilnībā tajā iegremdētu darvas uzkrājēj trauku. Virsū liekam noslēgtu trauku, kurš ir piepildīts ar koka mizu vai bērza tāsi. Kā attēlā redzams, 3. trauka dibenā ir caurums, pa kuru darva tecēs uz 4 trauku. Lai palielinātu hermētiskumu, 3.trauku, vietā, kur tas saskarās ar zemi var apkrāmēt ar māliem. Var vienkārši to arī nedaudz iegremdēt augsnē. Tālāk jau ap 3.trauku krāmējam malku un sākam pamazām kurināt. Precīza laika, kad tiks izgūta visa darva nav, tas viss notiek pēc sajūtām. Attiecīgi, jo lielāks trauks, jo ilgāk nāksies kurināt.

Rezultātā būsiet ieguvuši trauku ar darvu, kuru tālāk var izmantot, pēc sava nodoma. Sākotnēji tas var šķist sarežģīti, bet vienu reizi pamēģinot, sapratīsiet, ka nekā sarežģīta šajā procesā nav, tik daudz, cik nāksies padarboties!