Piparu aerosols drošībai
Pašaizsardzības līdzeklis ikdienas
plant-3726306_640.jpg

Šajā rakstā apskatīsim tādu tēmu, kā pašaizsardzība izmantojot piparu gāzi. Visefektīvāk, pašaizsardzībai ir izmantot piparu gāzes aerosolus. Pārējie aizsardzības līdzekļi prasa vairāk zināšanu to lietošanā, speciālas atļaujas un ir arī sarežģītāki lietošanā, piemēram, šaujam ieroči, gāzes ieroči, aukstie ieroči, elektro šokeri, steki un kastetes. Izmantojot vairums speclīdzekļu, varat radīt uzbrucējam arī ar dzīvību nesavietojamas traumas, kas vedīs Jūs burvīgā likumu pasaules ceļojumā, kura tiks pielietota pret Jums. Vai tas ir vajadzīgs? Domāju ka nē!

Rakstu ir vērts sākt ar to, ka dzīvojot Latvijā, Jums ir tiesības un pat pienākums justies droši un neviens nedrīkst apdraudēt ne Jūsu dzīvību, ne veselību. Un nav nekādi apstākļi, kuri šīs tiesības drīkstētu ierobežot. Taču tomēr, ja kādam ienāks prātā ko tādu darīt, tad Jums ir pilnas tiesības uz samērīgu pašaizsardzību.

Piparu gāzes aerosols ir pats humānākais un likumiskākais no pašaizsardzības līdzekļiem, kuru varat glabāt, nēsāt un lietot, ja esat sasnieguši vismaz 16 gadu vecumu. Protams, ja iegādājaties šādu baloniņu savam bērnam, tad vēlams izstāstīt, kādos gadījumos to pielieto un kā to darīt ir droši. Ja, nezināt paši, tad jautājiet iegādes vietā, lai pārdevējs konsultants Jums izstāsta.

Atbilstoša un adekvāta gāzes baloniņa lietošana nodrošinās dzīvi, bez tālākām krimināllikumā paredzētajām sekām, ja to esat izmantojuši pašaizsardzībai pret cilvēku vai dzīvnieku. Principā, ja esat adekvāts cilvēks un nelietosiet piparu gāzi nevietā, tad problēmas nebūs. Jāsaprot, ka tas ir pašaizsardzības līdzeklis.

Tad, nu mazliet, papētīsim dziļāk šo tēmu, lai saprastu, kādu gāzes baloniņu mums vajag izvēlēties.

Pirmais, kas jāievēro, tad gāzes baloniņos drīkst būt šādas vielas:

  1. omega-hloracetofenolu (fenacilhlorīds) CN (CAS numurs 532-27-4);
  2. O-hlorobenzilidenemalonitrilu CS (CAS numurs 2698-41-1);
  3. Oleoresin Capsicum, Capsaicin OC (piparu gāze) (CAS numurs 8023-77-6);
  4. Capsaicin II PAVA (sintētiskā piparu gāze, Nonivamide) (CAS numurs 2444-46-4).

Bet tas aktuālāk ir komersantiem, kuri ir licencēti šos pašaizsardzības līdzekļus tirgot. Ja vien neiegādājaties izstrādājumu no kāda kreisa interneta tirgotāja (nedariet tā). Bet, ja pirksiet Latvijā medību vai kādā citā specializētā veikalā, problēmas nebūs. Mums svarīgi ir apzināties, ka ir varianti un mums viss aktuālākais ir 3 un 4. Tā tad skatāmies, lai baloniņš saturētu OC vai PAVA (principā kapsacīnu).

OC vai PAVA mums ir vajadzīgs, lai tas darbotos gan uz cilvēkiem, gan uz dzīvniekiem.

Tirdzniecības vietās var atrast divu veidu baloniņus. Vieni satur piparu gāzi, otri satur piparu gēlu. Primāri, piparu gāzes baloniņš ir vakardiena, piparu gēla baloniņš ir realitāte, šodiena. Bet tirdzniecībā pieejami abi, pirmie kā likums reizes 2-3 lētāki. Gēla jau būs ievērojami dārgāki. Izvēle, pēc katra individuālas rocības.

Piparu gāzes baloniņi atšķiras pēc strūklas tipa- ir ballistiskā strūkla un konusveida strūkla (mākonis). Balistiskā strūkla ir precīzāk jānotēmē sejā vai purnā, bet tā tālāk sniedzas, kā arī to drošāk lietot ir vējainā laikā. Konusveida strūkla rada plašāku iedarbību uz uzbrucēju, bet tā sniedzas daudz tuvāk un palielinās iespēja, ka tā iedarbosies arī uz Jums. Vējainā laikā konusveida strūklu lietot ir nevēlami. Kā vienu, tā otru tipu ir samērā bīstami lietot iekštelpās, jo var ciest ne tikai uzbrucējs.

Gēla baloniņi, kā likums ir ar ballistisko strūklu. Tie ir daudz drošāki lietošanā, jo strādās pat vējainā laikā un līdz minimumam samazinās iespēju, ka cietīsiet paši. Turklāt, šī tipa līdzekli drošāk var pielietot arī iekštelpās. Gēls nodrošinās labāku strūklas lidojumu, pielipšanu uzbrucēja sejai/ purnam un to atturēs no uzbrukuma ilgāk.

Nākamais, ko nepieciešams zināt, baloniņi atšķiras pēc tilpuma un aktīvās vielas koncentrācijas, mūsu gadījumā kapsacīna.

  1. Mazākie no baloniņiem ir paredzēti suņiem, vāverēm un citiem, nelieliem zvēriem. Tie gan tilpumā, gan kapsacīna koncentrācijā būs mazākie un vājākie. Zvēriem ir daudz jūtīgāki maņu orgāni un tiem spēcīgas koncentrācijas līdzekļi nav nepieciešami, lai tos atturētu no uzbrukuma;
  2. Lielāka tilpuma (parasti 50ml), ar spēcīgāku aktīvās vielas koncentrāciju, ir paredzēti, lai aizsargātos, galvenokārt, no cilvēkiem;
  3. Atsevišķa kategorija ir lāču piparu gāzes baloniņi, tie būtībā ir speciālie līdzekļi, kuru tilpums ir 100-250ml un aktīvās vielas koncentrācija ir visaugstākā. Ar šī tipa balonu, parasti dodas pie dabas vietās, kur ir iespēja sastapt lāci, meža cūku vai kādu citu liela izmēra zvēru, kurš var būt pret Jums agresīvi noskaņots.

Standartā izvēlamies otrā tipa baloniņu, jo gan jau ka apkārties ar dažāda tipa baloniem nebūs pārāk ērti. Otrā tipa baloniņš ar kapsacīna aktīvo sastāvdaļu darbosies gan uz cilvēku, gan uz nelieliem zvēriem. Pret lāci jau būs sarežģītāk, bet kas zina, tai mirklī, kad nav variantu un lācis ir nolēmis uzbrukt, varbūt šis nelielais baloniņš, tomēr liks zaudēt par Jums interesi pat lācim. Lācim ir ļoti laba oža un saožot, ko tik nepatīkamu, visticamāk, tas izlems turēties no Jums pa gabalu vai vismaz kapsacīns nostrādās, kā laba garšviela un būsiet starp pikantajiem ēdieniem, lāča ēdienkartē.

Protams, var izvēlēties arī trešā tipa balonu, taču tas maksās ievērojami dārgāk. Tam tāpat kā pirmajiem būs savs derīguma termiņš. Plus to likumīgi lietot pret cilvēku nevarēsiet. Protams, ja Jums uzbrūk cilvēks un tas apdraudēs Jūsu veselību, iespējams, dzīvību. Galējās nepieciešamības gadījumā, visdrīzāk par to nedomāsiet un to pielietosiet. Taču šāda tipa balonu pa ielu nenēsāsiet, tāpēc tas aktuālāks būs atrodoties dabā. Vai Latvijas dabā, par to gan vēl jāpadomā.

Kad esam noskaidrojuši par baloniņu tipiem un veidiem, varam vairāk pievērsties tam, kā tad tos var pielietot. Runāsim jau tālāk par otrā tipa baloniņu, kurš ir viss vienkāršāk pieejams un apritē pats populārākais.

Latvijā pašaizsardzība ir atļauta un Jūs drīkstat sevi pasargāt, izmantojot speclīdzekļus pret neadekvātiem cilvēkiem un dzīvniekiem, ja tie veic uzbrukumu Jums vai kādam no Jūsu līdzcilvēkiem vai pat Jūsu mājdzivniekam. Bet ir viens bet, visur jābūt ievērotam samērīguma principam. Ja, izvēlaties lietot pašaizsardzības līdzekļus, kuri var radīt nenovēršamas sekas uzbrucēja veselībai vai dzīvībai, tad riskējat, ka būsiet pārsnieguši savas tiesības un neievērojuši samērīguma principus un pret Jums jau vērsīsies pēc krimināllikumā paredzētā. Un šoreiz es nerunāju par līdzekļiem, kuru iegādei nepieciešamas apmācības un atļauja (šaujam ierocis). Bet par tādiem līdzekļiem, kurus brīvi varat iegādāties, piemēram, nazis, kastete utml.

Piparu gāze ir pats drošākais veids ko var izmantot, jo tas uzbrucējam, neradīs ilgstošas un nenovēršamas sekas, protams, ja Jums neuzbruks asmātiķis, tad var būt visādi. Varētu teikt, ka tas pat ir viens no humānākajiem veidiem, kā sevi varat pasargāt no uzbrucēja.

Kas saistībā ar suņu uzbrukumiem?! Arī pret suni varat droši lietot piparu gāzi un tieši piparu gāze (OC/ PAVA) ir pats efektīvākais līdzeklis suņu atturēšanai no uzbrukuma. Protams, adekvāts suņa saimnieks un audzināts suns būtu labāk. Bet dzīvē, bieži suns tiek paņemts, neapzinoties atbildību, ko tas prasa.

Latvijā likumdošana paredz, ka ja Jums ir suns, tad jeb kuros apstākļos tas ir Jūsu kontrolē. Tas attiecas arī uz lauku sētām, suns ir pilnībā saimnieka kontrolēts un tas neskraida savā vaļā. Tāpat mežā, pludmalē, pie dabas, pat suņu pastaigas laukumā suns ir saimnieka kontrolē un tas neveic uzbrukumus. Cits jautājums ir privātas, slēgtas teritorijas, kur suns veic sargāšanas funkciju, bet arī tas nenozīmē, ka tajā suns drīkst Jūs sakropļot. Pat tādās teritorijās ir apsardze, kura kontrolē darba suni. Protams, cits jautājums ir par tiesiskumu, kāpēc esat šajā teritorijā iekļuvis.

Principā nav nevienas vietas, kur suns drīkstētu uzbrukt. Lai cik daudz nebūtu visa veida cilvēku izdomājumi, par kaut kādām īpašām tiesībām pret Jūsu veselību un dzīvību.

Vēršu uzmanību tieši uz suņiem, jo tieši ar suņu uzbrukumiem nākas saskarties visbiežāk, ja vēlaties pavadīt laiku dabā. Pat ne tikai nodarboties ar dabas velšu vākšanu, bet vienkārši, pastaigājaties, braukājat ar velosipēdu, nodarbojaties ar sportu vai līdzīgi. Dīvainā kārtā, ir ārkārtīgi daudz suņu saimnieku, kuri uzskata, ka suņa laišana brīvā vaļā, bez jel kādas tā kontroles ir normāli.

Ticu, ka teju ik viens ir saskāries ar savdabīgi noskaņotiem suņiem uz lauku ceļiem. Kur tie īpaši veido tādas savdabīgas komandas, pa diviem un tad terorizē visus, kuri iet garām, brauc garām. Un, protams, ka saimnieks par šo situāciju nav informēts vai uzskata, ka viņi jau nekož, viņi sargā mājas.

Reāli es dažādas situācijas varētu uzskaitīt daudz un dikti, kas ir pieredzēts.

Ar ko kā likums ir jārēķinās, ka atvairot suņa uzbrukumu, neizpūtiet visu baloniņu, jo kā likums pēc neadekvāta suņa, nākamais uzbrūk tik pat neadekvāts saimnieks. Uzbrukuma gadījumā, lietojam baloniņu arī pret saimnieku.

Kā novērtēt, ka Jums uzbrūk? Cilvēka uzbrukumu, pieņemu, ka nav jāpaskaidro. Vairāk jautājumu parasti rodas, kā novērtēt vai Jums uzbrūk dzīvnieks. Saprotams, ja meža zvērs, piemēram, lapsa Jums tuvojas/ nāk virsū, tad varat būt diezgan droši, ka sekos uzbrukums, jo savvaļas dzīvniekam nav raksturīga saskarsme ar cilvēku (neskaitot trakumsērgas gadījumus, bet cik zinu, Latvijā trakumsērga ir izskaust, bet pēc savainojuma tāpat nāksies piedzīvot visas potes un ārstēšanos slimnīcā).

Savukārt, kā ir ar suņa uzbrukumiem!? Lai dotos savās ikdienas gaitās, nav jākļūst par kinologu, kurš pārzina suņu psiholoģiju. Savā pieredzē esmu saskāries gan ar suņiem kuri metas virsū ar atņirgtiem zobiem un ir skaidri redzams, ka tie neskrien draudzēties un ir bijis arī tā, ka suns vienkārši stāv un vienā brīdī, kad dodies tam garām, uzreiz seko uzbrukums.

Principā, ja suns tuvojas un Jums ir kaut mazākās aizdomas, ka tas var Jūs apdraudēt, lietojiet pašaizsardzības līdzekli. Nekas vairāk arī nav jāzina, nav nekas jāzīlē. Svešam sunim, Jums nav jātuvojas, ar vienalga kādiem nodomiem. Sunim ir jābūt saimnieka pakļautībā un jāatrodas ar saimnieku, netraucējot Jums. Protams, situāciju ir jāizvērtē adekvāti un nav jāsapūš ar gāzi visi rajona kranči.