Kas tās tādas ir un kā sevi aizsargāt?
Nebūs samelots, ka Latvijas apstākļos, visiem dabas mīļiem ērce ir lielākais drauds iekulties nepatikšanās. Tāpēc vienmēr ir nepieciešams piedomāt pie dažādām aizsardzības metodēm.
Sākumā der saprast, kas ir ērce!
Ērce piedzimst un jau no dzimšanas ir viena, jo māte tai nomirst izdējot apmēram 2 tūkstošus oliņu, izdzīvo pavisam nedaudz ērču no šā metiena. Ērce vienmēr ir izsalkusi, taču dzīves laikā tā ēd vien 3 reizes. Savas dzīves laikā, ērce veic maksimums 10m.
Ērces, kuras ir bīstamas cilvēkam ir aklas, taču tās labi atšķir smaržu- tām ir specifiski orgāni uz priekšējām kājām. Un tā jūt siltumu, tādā veidā tā atrod vislabāko vietu savam upurim, kur piesūkties. Pamatā tā dzīvo mežmalās, jo tur smaržo vislabāk- garām staigā gan cilvēki, gan dzīvnieki. Tā uzlien zāles stiebriņā un var tur gaidīt mēnešiem savu upuri.
Pavisam mazās ērcītes izvēlas mazus zvērus- peles, kurmjus un putnus. Tā pie sava upura turas 3-7 dienas, kad tā ir paēdusi, tā atkrīt. Un sākas pārvērtības, mazā ērce sāk augt, tai izveidojas vēl viens pāris kāju un nu, jau to ir 4 pāri un tā kļūst par nimfu. Nimfa tāpat sēž uz stiebriņa un gaida jau lielāku zvēru, zaķi, vāveri, kaķi vai suni un piesūcoties tā atkal ēd 3-11 dienas. Tālāk jau izveidojas, pieaugusi ērce, kura ir trīs reizes lielāka par nimfu (zinātnieki to sauc par imago) un šī ērce jau izvēlēsies sev atbilstošu upuri- kurš būs pietiekami liels. Un šajā vecumā tā ēd pēdējo reizi- tēviņi, lai izdzīvotu, mātītes, lai radītu pēcnācējus.
Der pieminēt, ka ērce visās augstāk minētās stadijas var piesūkties cilvēkam.
Ērces kodiens, kā tāds cilvēkam nav bīstams, bīstamas ir slimības, kuras tā spēj pārnēsāt:
- Ērču encefalīts- ir izstrādāta pote, zāles pret šo saslimšanu nav, ārstē kupējot simptomus;
- Laima slimība- borelioze- zāles pret šo slimību nav, ārstē kupējot simptomus;
- Erlihioze;
- Babezioze;
- Riketsiozes;
- Wollbachias;
- Kooksiellozes;
- U.c.
Un varat būt droši, ja arī izdosies saslimt ar kādu no augstāk minēto slimību tad slimnīcā, pārbaudīs tikai pirmās divas, pārējās visdrīzāk pat neiedomāsies pārbaudīt.
Lasot šo sarakstu ir jāsaprot, ka pote iedarbojas tikai pret ērču encefalītu, no pārējām slimībām šī pote nepasargā! Tāpēc aizsardzība ar potes palīdzību, diemžēl būs par maz, nāksies sevi aizsargāt papildus. Bet tas nebūt nenozīmē, ka pote ir bezjēdzīga!
Latvijā visbiežāk sastopamās slimības ir ērču encefalīts un Laima slimība. Der zināt, ka ar ērču encefalītu cilvēks var saslimt uzreiz pēc inficētas ērces kodiena, kad organismā nonāk inficētas ērces siekalas. Ar Laima slimību ir mazliet savādāk, Laima infekcija atrodas ērces zarnu traktā un ja inficētā ērce tiek laicīgi izvilkta, tas samazina risku saslimt ar Laima boreliozi.
Ir kāds plaši izplatīts mīts- ar ērču pārnēsātām slimībām var saslimt, ja tā pārvietojas pa ķermeni vien- tā tik tiešām saslimt nav iespējams, taču vajag izvairīties no noķertas ērces saspiešanas, ērces saturam nonākot uz pirkstiem, paaugstinās risks, ka kādu no slimības ierosinātājiem varat iebrucināt gļotādā (acis, mute) vai kādā brūcē, tādi saslimstot.
Visi aizsardzības pasākumi pret ērcēm
Diemžēl, Latvijā inficēto ērču skaits ir paliels un der papētīt ērces dzīves veidu- to lielākā aktivitāte ir novērojama agrā pavasarī un rudens sākumā (Latvijā tas būtu aprīlis- maijs un augusta beigas- oktobra sākums).
Cilvēks nereti pats uzprasās, lai tiktu sakosts, dodoties pie dabas neatbilstošā apģērbā- šorti, sandales u.t.t. Ir svarīgi esot dabā, izvēlēties atbilstošu apģērbu un vienmēr profilaktiski pārbaudīties vai pa apģērbu nelien ērce. Apģērbu nepieciešams vilkt, apgrieztas eglītes veidā- zeķes virs biksēm, bikses virs krekla (krekls bez pogām). Pēc savas pieredzes varu teikt, ka kreklu izvēlos ar īsām rociņām, jo tieši šādi man vieglāk pamanīt pa roku lienošu ērci, kā jau zināt es strādāju tieši ar zālīšu ievākšanu, tāpēc man ērce visbiežāk lien pa rokam. Zinu, ka cilvēkiem, šķitīs, ka tās ir muļķības un nav jāiet uz mežu taka jefiņam- taču, ja izvēlē ir starp jefiņa izskatu un iespējamiem smagiem CNS traucējumiem visa mūža garumā, tad labāk uzstiept bikses līdz nabai! Viena inficēta ērce var sabeigt visu dzīvi, tāpēc jokot ar to nav vēlams nemaz! Un tāpēc, vajag atbilstošu apģērbu un ik pa brīdim to pārbaudīt- šī ir viena no efektīvākām aizsardzības metodēm, kā izvairīties no saslimšanas ar dažādām slimībām.
Svarīgi ir izvēlēties arī vietu, kurp doties- ērcēm patīk mežmalas, mitrums, ēnainas vietas. Atrodoties kādā upes krasta pļavā, pievēršam sev pastiprināti uzmanību un atpūtas vietai izvēlamies, kādu mazāk zālainu vietu, vismaz es pats atpūtas vietu ierīkoju, parasti, zem skujkokiem, kur vienkārši zāle neaug vai uz vecajiem mežu ceļiem- klajā vietā. Šeit lieti noder mūsu senču gudrība- atpūta skudru pūžņa tuvumā, protams, ne blakus, bet 10m rādiusā. Skudru pūznim ir sava īpatna smarža, kuru rada skudru skābe un visai kukaiņu pasaulei, tas ir tiešākais signāls, ka šeit labāk neuzturēties. Un tas attiecas ne tikai uz ērcēm, bet arī odiem un citiem kukaiņiem, kas spēj traucēt mierīgi atpūsties.
Ir tāda metode- paņem dvieli, nelielu, samitrina un uzmet uz skudru pūžņa. Atstāj to tur uz minūtēm 15,tad nopurinām un apmetam otrādāk un atpakaļ uz skudru pūzni vēl uz 15 minūtēm. Tad dvieli varam noņemt un nopurināt un mums ir mitrs dvielis, kurš ir apšļākts ar skudru skābi. Sākumā sasmērējam rokas iekšpusi un palūkojam vai nav alerģijas. Ja alerģijas nav, tad varat nosmērēt ar to visas atvērtās ķermeņu daļas, kā arī paņemt zeķi nost un arī tur sasmērēties ar šo mitro dvieli. Uz pāris stundām būs miers no visādiem knišļiem.
Pret ērcēm ir nopērkami dažādi repelenti, sāksim ar vienkāršākajiem un tiksim pie tiešām iedarbīgiem:
Repelenti, kuri ir paredzēti pret visa veida asins sūcējiem- ērce, ods, dundurs u.t.t. Šie līdzekļi, tieši pret ērci ir pilnīgi bezjēdzīgi, ja gribas iztērēt naudiņu tad es iesaku, tos pārskaitīt, kādai labdarības biedrībai;
Repelenti, kuri ir pieejami Latvijā uz DETA bāzes un paredzēti tieši pret ērcēm, tie iedarbojas, kā repelentam ir paredzēts- atbaidīt! Taču pēc personiskiem novērojumiem, arī šie līdzekļi ir tik labi, ka naudiņu labāk pārskaitīt uz augstāk minētām iestādēm.
Spēcīgi līdzekļi, kurus nedrīkst pūst uz ādu, bet tikai uz apģērba, kuru sastāvā ir alfacipermetrīns 0,2% un permetrīns 0,15%. Šie līdzekļi diemžēl Latvijas tirgū nav sastopami, bet plaši tiek ražoti Krievijā, firma Gardex! Esmu dzirdējis baumas, ka esot kaut kādi gēli zoo aptiekās, kurus izmanto aitu aizsardzībai no ērcēm, arī šos izmanto veiksmīgi. Alfacipermetrīns ir nervu sistēmu paralizējoša viela, kura praktiski ērci paralizēs un tā vienkārši atkritīs un nomirs, galvenā izmantošanas nozare ir lauksaimniecība, kā otrās kategorijas pesticīds (insekticīds), bet diemžēl parastais mirstīgais šo vielu iegādāties nevar, nepieejams līdzīgi, kā visiem pazīstamais DEC u.t.t.
Ir dažādi uz ēteriskajām eļļām pagatavoti repelenti, taču to aktivitāti es nezinu, neesmu testējis, bet ticu, ka tie iespējams atbaida arī ērci. Šāda tipa es izgatavoju parasti pats, sajaucot šņabi, ūdeni, bērza darvu, krustnagliņu izvilkumu un nereti kādu eikalipta eļļu un lietoju pēc nepieciešamības. Aktīvākā sastāvdaļa ir bērza darva- ir atrodamas tādas darvas ziepes, ja neesat alerģiski, pirms braukt uz mežu ieejiet dušā ar tām un mežā būs miers- ir pārbaudīts!
Kādas tad īsti ēteriskās eļļas nepatīk ērcei:
- Lavandas;
- Eikalipta;
- Mētras;
- Tējas koks;
- Citrusu.
Dabas veltes pret ērcēm:
- Biškrēsliņš;
- Lavanda;
- Vērmele un citas vībotnes;
- Lauru lapas;
- Kaķu mētra;
- Bērzu darva;
- Krustnagliņas;
Zinot, šos līdzekļus, atliek tikai pafantazēt, radot izvilkumus, ziedes, smēres vai ko vien sirds kāro!
Esam prātīgi!