Jasmīns neīstais
Philadelphus coronarius

Šim augam ir vairāki nosaukumi: neīstais jasmīns, parastais filadelfs, dārza filadelfs.

  • Angliski: Mock Orange
  • Krieviski: Чубушник венечный

Latvijā augs zied jūnijā.

Ārstnieciskām vajadzībām ievāc ziedus un lapas, auga ziedēšanas laikā. Žāvē uz sietiem labi vēdināmā un apēnotā vietā. Ir pieļaujams žāvēt arī piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru.

Lietot iesaka maisījumos ar citiem augiem, ne kā mono tēju.

Par šo augu ir maz informācijas, jo tas pētīts tiek tikai pēdējos gadus. Galvenokārt, pētījumi balstās uz tautas novērojumiem. Pagājušā gadsimta 90tos gados, šo augu plaši sāka lietot tējās, jo tieši šajā laikā popularitāti ieguva īstā jasmīna tēja un tā tika plaši importēta. Protams, vilšanās vien sanāca, jo pēc garšas filadelfam nav ne tuvu tādas garšas un ārstnieciskās īpašības, kā jasmīnam. Jasmīns ir izteikti nomierinošu efektu, tēja garšo pēc ziediem, augļiem, savukārt, filadelfs garšo pēc zālītēm un bieži vien tuvāks pēc garšas dažādām garšvielām.

Augu lapu un ziedu etanola ekstrakts sevī satur flavonīdus (rutīnu, kvercetīnu, kemferolu, isorhamnetīnu, narin-genīnu un eriodiktols), kā arī lapu un pumpuru etanola ekstraktā fenolskābes (kofeīnskābi un protokatehīnskābi), kā arī gamma glutomilpeptīdus un kumarīnus. Petrolijas ekstraktos identificēti ir arī triterpēni (tarakserols, beta amirīns, ursulskābi, oleīnskābi un citi). Ziedos ir atrasti arī gaistošie elementi, kā nopinons, mirtanāls, mirtenāls, mirtenols, indols, 2-aminobenzaldehīds, 2-formamidebenzaldehīds un veratraldehīds. Augs ir bagāts ar citrālu un limonēnu.

Auga lapās ir augsts līmenis delphinidīn 3- rutinozīda hlorīds, luteolīn 7- glukozīds un 7-metoksikumarīns savienojumā ar citām sastāvdaļām.

Ziedos ir augsts saturs bergaptēna, kafijskābes, delphinidīn 3- rutinozīda hlorīds un 7-metoksikumarīns. Pēdējie divi ziedos ir ievērojami vairāk, kā lapās.

Protams, augā ir arī vitamīni (C, E, PP) un organiskās, un aromātiskās skābes (salicilskābe, askorbīnskābe). Nelielos daudzumos ir arī glikozīdi.

Ārstnieciskā nozīme

Literatūrā ir atsauces, ka šo augu izmanto homeopātijā. Tautas medicīnā ūdens nostādinājumu izmanto, lai ārstētu ginekoloģiska rakstura problēmas.

Ziedu pumpuru un lapu etanola ekstrakts satur flavonoīdus un triterpēnus, kuri rada antibakteriālu iedarbību- testēta uz Escherichia coli, Pseudo-monas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis. Turklāt šie elementi pastiprina šūnu reģenerāciju. Augā esošie glikozīdi iedarbojas tonizējoši un rada adaptogēnu iedarbību. Organiskās un aromātiskās skābes palīdz nodrošināt organismā bioķīmiskās reakcijas un uzturēt skābju- sārmu balansu. Vitamīni, savukārt, neitralizē oksidēšanās procesus šūnās, uzlabo asinsradi un labvēlīgi ietekmē metabolismu.

Ir pētīta arī auga citotoksiskā iedarbība uz vēža šūnām, taču pēc rezultātiem, šāda aktivitāte augam nav noteikta. Taču auga ziedi un lapas ir labs antioksidantu avots.

Auga preparātiem tiek piedēvēta antimikrobu, antibakteriāla, pretiekaisuma, hepatoprotektora un pretdiabētiska iedarbība. Auga antibakteriālā iedarbība ir noteikta tautas medicīnā, ārstējot dažādas ginekoloģiskas saslimšanas.

Neīstā jasmīna ziedus un lapas izmanto arī ārēji, dažādu ādas slimību ārstēšanai. Visbiežāk, izvēlas šo līdzekli izmantot, kā vienu no sastāvdaļām ziedēs, krēmos un tam līdzīgi. Galvenās īpašības, ko nodrošina šis augs ir pretiekaisuma un pretmikrobā iedarbība.

Tautas medicīnā dzer ziedu ūdens nostādinājumu, lai mazinātu nervu spriedzi, palielinātu tonusu, stimulētu smadzeņu darbību, normalizētu miegu, palielina bronhus un kupē astmatiskas izpausmes un atbrīvotos no muskuļu spazmām. Ziedus kopā ar citiem augiem nostādina, lai ārstētu saaukstēšanās slimības, taču pilnīgam efektam, šādu nostādinājumu jādzer vismaz nedēļu, divas. Tautas medicīnā ziedus nostādinājumā dzer, kā vieglu antidepresantu.

Nav ieteicams lietot

Pēc pētījumiem noteikts ka neīstais jasmīns ir drošs cilvēkam un nekādas blaknes no tā nav novērotas. Neskaitot cilvēkus, kuriem ir alerģija uz ziedputekšņiem, tiem ziedu tēja nederēs.

Protams, neīstā jasmīna tēja nav derīga bērniem līdz 12 gadu vecumam, sievietēm grūtniecības un laktācijas periodā.

Taču ir svarīgi pieminēt, ka šis augs ASV ir aizliegts pārtikas nozarē, jo tas satur sevī daudz kumarīnu. Amerikā tie tiek uzskatīti par alergēniem ar  kancerogēnu efektu.