Liāna ar spēcīgu, koksnainu, ložņājošu stublāju, kurš izaug 10-15m garumā un 1-2,5cm diametrā. Dzinumi ir elastīgi, visnotaļ izturīgi, kuri vītņveidīgi apvij jaunos kokus un krūmājus. Augot kokam, citronliāna spēj ieaugt tā mizā un pat to nosmacēt. Ziemeļu rajonos citronliāna mēdz būt augs, kurš veido klājenisku, ložņājošu formu ar saknītēm pazarītēs.
Auga mizu klāj daudzas, izstieptas zvīņas. Veciem dzinumiem miza ir tumši brīna, krokota, mazliet atslāņojoša. Jaunos dzinumus klāj dzeltenīga, spoža un gluda miziņa.
Lapas izkārtotas pamīšus, uz īsajiem dzinumiem veido “pušķīšus”. Lapas ovālas vai plati lancetveidīgas, smailas ar sarkaniem lapu kātiem, mala reti zobota. Ziediņi nelieli, smaržīgi, līdz 2cm diametrā. Ziedēšanas sākumā tie ir rozīgi, vēlāk balti un dzeltenīgi vīstot. Ziediem ir 6-9 ziedlapas. Ziedi ir divdzimumu, izkārtojas pa 2-5 uz gariem ziedkātiem, lapu pazarēs.
Augļi veido sulīgu ogu ķekaru, kurš sastāv no 20-40 oranži-sarkanīgām ogām, kuras izkārtotas uz garu asi (8 cm garumā). Augs zied maija otrajā pusē un jūnija sākumā, augļi nobriest septembrī- oktobrī.
Ārstnieciskā nozīme ir citronliānas augļiem un sēklām. Augļus (Fructus Schisandrae), ievāc kad tie ir nobrieduši, septembrī vai oktobrī, ievācot veseliem ogu ķekariem, nebojājot pašu augu, kurš šos ķekarus tur. Svaigi ievāktus ķekarus klāj uz stingru audumu, šķiro, atdala piemaisījumus un nekavējoties uzsāk žāvēšanu. Žāvē tik ilgi, līdz ogas ir pilnībā cietas/ sažuvušas. Žāvē piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 35-40C. Pēc pilnīgas izžūšanas, ogas nokuļ no nevajadzīgajām auga daļām.
Sēklu ieguve ir mazliet sarežģītāka. Sākumā spiež sulu no ogām, iegūst izspaidas. Izspaidas skalo, attīra no augļu mīkstuma un mizām. Sēklas apžāvē vides temperatūrā un tālāk žāvē nepārsniedzot 60C temperatūru.
Citronliānas daļās ir sastopami lignāni, triterpēni, fenolskābe, flavonoīdi, ēteriskās eļļas un polisaharīdi. Vērtīgie savienojumi, galvenokārt, dominē auga augļos, taču tie ir atrodami arī citās auga daļās.
Citronliānas augļos ir daudz cukura (<1.5%), organiskās skābes (8-20%), pamatā citronskābe (<10%), ābolskābe (<8%) un vīnskābe (<1%). Saturā ir daudz vitamīna C, B1 un B2. Augļos, tai skaitā sēklās ir atrastas tonizējošās vielas (apmēram 0.012% šizandrīna, šizandrīna B, šizanterīna A, šizanterīna Bīna, šizahentola, deoksišizandrīna un gomisīna A), kā arī tokoferols (0.03%). Citronliānā ir atrasti vairāki, kā 30 dažādi lignāni. Augļos ir arī Fe, Mn, Cu, K, un Mg.
Vēl viena svarīga bioloģiski aktīvo savienojumu grupa, kas izolēta no citronliānas, ir triterpenoīdi. Tie veido plašu un strukturāli daudzveidīgu ķīmisko savienojumu grupu. Citronliāna satur lanostāna un cikloartāna tipa triterpenoīdus un nortiterpenoīdus, kas zinātniskajā literatūrā bieži tiek saukti par " Šisandras nortriterpenoīdiem" vai šinortriterpenoīdiem. Piemērs savienojumam, kas pieder pie lanostāna tipa triterpenoīdiem, ir kadsurīnskābe, ko aprakstījuši Yang et al. Cikloartāna tipa triterpenoīdu piemēri ir šizanlaktons D un uveizilaktonskābe, un uhinelaktons.
Citronliānas augļi satur arī ēteriskās eļļas. Atsevišķu savienojumu grupu saturu var sakārtot šādā secībā: Seskviterpēni ogļūdeņraži > skābekli saturoši seskviterpēni > skābekli saturoši monoterpēni > monoterpēna ogļūdeņraži. Galvenie aromātiskie savienojumi ir ilangēns (11,93–37,71% no gaistošās frakcijas), α-himahalēns (18,03–20,7%) un β-himahalēns (6,29–10,46%).
Auga mizā un citās auga daļās ir atrodamas ēteriskās eļļas (2.6-3.2%), kura ir stipri pieprasīta parfimērijas ražošanas nozarē, pateicoties savam unikālajam “citronīgajam” aromātam. Ēteriskajās eļļās ir atrasti seskiterpentīnu ogļūdeņraži (<30%), aldehīdi un ketoni (<20%). Augu taukos ir alfa linolskābe (<20%), beta linolskābe (<35%), oleīnskābi (<34%) un apmēram 4% citas taukskābes.
Visbeidzot, no citronliānas augļiem izolēti polisaharīdi ir intensīvi pētīti. Augļi ir homogēnu polisaharīdu avots, kas galvenokārt sastāv no glikozes, galaktozes, mannozes un ramnozes dažādās molārās proporcijās. To masa svārstījās no 18 līdz 127 kDa. Polisaharīdi rodas arī kombinācijā ar uronskābi un olbaltumvielām
Taču der saprast, tā kā šis augs nav, klasisks Latvijā mītošs augs, tad tā ķīmiskais saturs var būt arī ievērojami nabadzīgāks. Ievērojamas ķīmiskā sastāva atšķirības ir novērotas arī testējot augļus, kuri ievākti dažādās Ķīnas provincēs un Korejā.
Ārstnieciskā nozīme
Citronliāna iedarbojas stimulējoši uz CNS, fiziskas un garīgas slodzes gadījumā, tāpat arī stimulē sirds- asinsvadu sistēmu un elpošanas aparātu.
Citronliānas galvenā vērtība slēpjas auga īpašībās- tas tonizē organismu, pastiprina redzi tumsā, palielina spēkus un mundrumu, kā arī atbrīvo no noguruma. Kas nav mazsvarīgi, augs neveicina CNS pāruzbudināmību, kā rezultātā var rasties bezmiegs.
Citronliānas preparāti aktivizē nosacīti reflektoro darbību un ierosmes procesus galvas smadzeņu garozā, kā arī mazina cukura saturu asinīs, paplašina perifēros asinsvadus un kopumā stimulē sirds- asinsvadu sistēmu. Preparātu stimulējošais efekts parādās 30-40 minūtes, pēc tā lietošanas un tā aktivitātes laiks vidēji ir 6 stundas.
Citronliānas preparātiem piemīt adaptogēnas un stiprinošas īpašības. Auga preparāti ir sevi labi parādījuši, kuņģa problēmu ārstēšanai un kā žulti dzenošs līdzeklis. Nostādinājumi un ekstrakti pozitīvi iedarbojas uz brūču dzīšanas procesiem.
Auga izvilkumus izmanto dažādu sirds slimību ārstēšanai un elpošanas stimulēšanai. Lapas un mizas izmanto, kā labu vitamīna avotu un līdzekli ar kuru ārstēt cingu.
Citronliānas ogu ekstrakts ir pierādījis antibakteriālu iedarbību pret vairākām grampozitīvām un gramnegatīvām baktērijām. Eļļa no auga sēklām uzrādīja labu antibakteriālu aktivitāti pret Escherichia coli, Bacillus cereus , Enterobacter aerogenes, Serratia marcescens un Micrococcus luteus.
Augu ir vērtīgi izskatīt arī, kā augu ar pretvēža aktivitāti. Preparāti var kavēt audzēja progresēšanu, nomācot proliferāciju, invāziju, metastāzes un angioģenēzi. Citronliānas antioksidatīvā darbība ietver antioksidantu enzīmu indukciju un tiešu reaktīvo skābekļa sugu (ROS) attīrīšanu, lai novērstu vēža indukciju un progresēšanu. To prooksidanta iedarbība izraisa palielinātu ROS veidošanos vēža šūnās un šūnu nāvi (apoptotisku un autofagisku).
Tautas medicīnā citronliānas preparātus izmanto, lai ārstētu CNS slimības, hipotoniju, neirastēniju. Dizentērijas un gonorejas gadījumā izmanto augļu kātiņu novārījumus. Turklāt augļu sēklas izmanto, lai ārstētu tuberkulozi, bronhiālo astmu un bronhītu.
Ķīnas tautas medicīnā, citronliānu jau no senatnes izmanto, lai ārstētu nieru, aknu, gremošanas trakta slimības, arī impotenci, mazasinību un iekšējās asiņošanas. Tāpat arī citronliānas augļi, mazās devās ir noderīgi sievietēm klimaktēriskajā periodā.