Bērzs
BETULA ALBA L.

Bieži sastopams koks Latvijā, sastopams atsevišķās birzīs vai jaukta tipa mežos. Tējās izmanto pamatā bērzu pumpurus un lapas.

Bērzs ir lapu koks, augstumā līdz 20m, ar baltu viegli slāņotu mizu. Lapas sakārtotas pamīšus, trīstūra-olformas vai olformas-rombiskas ar platu vai ķīļveida pamatni, lapas malas asi zobotas. Jaunās lapas lipīgas. Ziedi sakopoti sievišķajās un vīrišķajās spurdzēs.

Nokarenajam bērza jaunie dzinumi ir sārti-brūni, kaili, klāti sveķainiem dziedzeriem, zari nokareni. Vecākiem kokiem miza pie pamatnes melni- pelēkā nokrāsā.

Purva bērzam zari nav nokareni, un miza pie pamatnes paliek balta līdz vecumam.Pirmā gada dzinumi un lapas klātas nelieliem matiņiem, dzinumi bez dziedzeriem.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto bērza pumpurus, jaunās lapas, pavasara sulu, nereti mizu, bērza melno sēni (čagu), bērza darvu.

Bērza lapas ievāc ziedēšanas sākumā- aprīlī un maijā, kad tās vēl ir lipīgas. Žāvē svaigā gaisā uz sietiem, vai sasietus buntēs, var arī piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 25-30C.

Bērza pumpurus ievāc agrā pavasarī, atkarībā no reģiona, kur bērzs aug, sākot ar janvāri līdz pat martam, vadās pēc mirkļa kad tās sāk piebriest, bet vēl neplīst. Griež ar visiem zariņiem un žāvē 3-4 nedēļu garumā, labi vēdināmās telpās. Pēc žāvēšanas, pumpurus atdala no zariem. Izžāvēti pumpuri iegūst tumši brūnu nokrāsu, patīkamu smaržu un rūgtenu garšu.

Bērza lapas satur sevī ēterisko eļļu ar patīkamu balzāmisku smaržu (līdz 0,8%), kura sastāvā ir arī seskviterpēnu spirts betulols (25-47%) un tā ēteriskās vielas ar etiķskābi (30-40%), bicikliskais seskviterpēns betulēna laktons, triterpēna bicikliskie spirti, triterpenoīds betulīns. Lapās ir arī flavonu un flavonolu glikozīdus (1,96-5.56%), hiperozīdu, rutīnu, avikularīnu, miecvielas, kumarīnu, fonolkarbonskābes, vitamīnu E, C, PP, karatonoīdus.

Bērza pumpuros ir ēteriskā eļļa (0.2-0.8%), kurš sastāv no seskviterpēnu spirta betulola (25-40%), betulēnskābes un palmintskābes, bicikliskais seskviterpēnu bicikliskais spirts alfa, beta, gamma- betulenols (1,8-14%), alfa betulenola acetāts, betulīna triterpēns, alkaloīdi (0.1%), naftalīns, parafīns, dzeltenā krāsviela, n-pentakozāns, sveķvielas (5-oksi-7,4-dimetoksiflavons).

Arī bērzu pumpuros ir flavonu un flavonolu glikozīdi (1.96-5.56%): hiperozīds (0.8-1.5%), 5-oksi-7,4-dimetoksiflavonu (0,3%), 3-D-glukuronīds miricetīna (0,37%), kvercitrīns (0,14%0, avikularīns (0,57%), 3-glukuronīds kvercetīna (0,25%), izoramnetīns, citi kemferola un apigenīna atvasinājumi; sterīni, miecvielas (1,07-9%), rūgtvielas, kumarīni (0.09-0.44%), antociāni, sveķi (betulesters), betuloretīnskābes butilēteris, cukuri (8-10%), inozīts, askorbīnskābe (līdz 2,8%) un nikotīnskābe, nikotinamīds un karotīns.

Ārstnieciskā nozīme

Bērzu pumpurus saturoši maisījumi iegūst urīndzenošas, žultsdzenošas, dezinficējošas un atkrēpojošas iedarbības īpašības. Visbiežāk izmanto sirds- asinsvadu radītu pietūkumu mazināšanā un elpošanas orgānu slimības gadījumos.

Lapu tējas izmanto, arī tūskas gadījumos, kura radusies sirds- asinsvadu un nieru sistēmas darbības traucējumu ietekmē. Lapu iedarbība būs daudzkārt vājāka, kā pumpuru, taču lapas neradīs nieru kairinājumu pie neuzmanīgas to lietošanas.

Nostādinājumi un lapu ekstrakti būs efektīvi pie vieglām holecistīta formām. Sirgstošajam samazinās sāpes, sliktu dūšu, vemšanas un uzlabosies kopējais stāvoklis.

Neaizmirsīsim arī, par lielisku veidu, kā saņemt bērza spēcīgās vielas- lietojot bērzu sulas, kuras sevī satur daudz vitamīnu. Sulas efektīvi palīdzēs kopējam imūnsistēmas stāvoklim un palīdzēs sakārtot kuņģa darbību, gadījumos, kad kuņģim būs samazināta kuņģa sulas satura radītas problēmas. Sulai tāpat ir arī urīndzenošas īpašības, kas palīdzēs lieliski atkopties pēc dažādām nierakmeņu un urīnceļu operācijām.

No bērzu pumpuriem nereti taisa arī spirta uzlējumus, kurus izmanto pamatā ārēji, ādas iekaisumu un izgulējumu gadījumos.

Tautas medicīnā uzlējumus un novārījumus lieto tūskas, urīnpūšļa iekaisuma, nierakmeņu, kuņģa slimību, aknu un žultspūšļa slimību, artrīta, miozītu, reimatisma un podagras gadījumā. Ar pumpuru novārījumu un spirta uzlējumu ārstē dažādas ādas problēmas. Tāpat arī bērza sulu var izmantot kā lielisku, skaistumkopšanas līdzekli.

Bērzu lapas visbiežāk izmanto (pumpurus līdzvērtīgi, tikai asāki iedarbībā):

·         Neiralģija;

·         Podagra

·         Reimatisms;

·         Artroze;

·         Lamblioze;

·         Akne;

·         Herpes;

·         Artrīts;

·         Cērmes;

·         Gastroenterīts;

·         Papillomas vīrus;

·         Anēmija;

·         Bronhīti;

·         Pleirīti;

·         U.c. elpošanas sistēmas problēmas.

Nav ieteicams lietot

Nav ieteicams lietot:

·         Nieru mazspēja;

·         Barības vada problēmas;

·         Grūtniecība;

·         U.c.

Bērza preparātus nedrīkst lietot, grūtniecības un laktācijas periodā.

Bērzs arī nav ieteicams nieru mazspējas, epilepsijas, nieru iekaisuma, anēmijas gadījumā. Protams, arī ja ir paaugstināta jūtība pret tā sastāvdaļām.

Lasīt par blīgznu ->