AGFonds ziemas ietvaros izdomāja, ka varētu arī paeksperimentēt ar dažādu kosmētisko līdzekļu izejvielām un savārīt ziepes.
Ziepes, kā jau saprotams, ir ikdienas nepieciešamība gan lai nomazgātos pašam, gan lai nomazgātu rokas, šajā sarežģītā laikā, kad apkārt klejo vīruss un valstī izsludināta pandēmija.
Tieši tāpēc izvēlos ziepju masu, kuru piedāvā ķīmiskā rūpniecība.
Sastāvs: Baltā ziepju masa ar kazas pienu 500gr.; Dzintara pulveris 51 gr.; Parastās zirgkastaņas un sarkanās mušmires ekstrakts vīnogu kauliņu eļļā 60ml; Kliņģerītes ziedlapiņas; Melnā plūškoka ziedi, Muskatriekstu ēteriskā eļļa.
Sastāvdaļām izvēlējos balto ziepju masu ar kazas pienu, tā vismaz norāda pats ražotājs- taču vai tajā ir kazas piens vai nav, to es nezinu.
Sagatavoju melnā plūškoka ziedus un kliņģerītes ziedlapiņas. Svarīgi ir kliņģerīšu ziedus atbrīvot no ziedu kārbiņām, jo tās ir samērā asas un mazgājoties var radīt skrāpējumus.
Parastās zirgkastaņas un sarkanās mušmires ekstrakts vīnogu kauliņu eļļā sagatavots jau sen. Ekstrakta proporcija ir 70 pret 30 (zirgkastaņa pret mušmiri).
Muskatrieksta ēteriskā eļļa standarta, kuru var nopirkt internetā.
Dzintaru izvēlējos ne lielāku, kā 2cm lielus akmentiņus. Rūpīgi tos samalu kafijas dzirnaviņās un izsijāju caur sietiņu, lai masā nepaliktu dzintara daļas, kuras lielākas par 1mm. Dzintars kalpos, kā skrubja daļa ziepēs, taču der zināt, ka uz 500gr. ziepju masas, 50gr. dzintars ir visnotaļ liela koncentrācija un tā būs jūtama mazgājoties.
Sākotnēji es sagriezu ziepju masu šķēlēs un nelielos gabaliņos, un liku ūdens peldē, lai masa nesāktu vārīties, tikai izkustu! Masu ir nepieciešams rūpīgi maisīt, taču nevajag pārcensties- jo varat sadzīt masā pārlieku daudz gaisa burbuļus. Šie burbuļi paliks arī gatavajā ziepē, kas paātrinās masas izlietošanos.
Masai pievieno dzintara pulveri un to rūpīgi iemaisa, tāpat arī pievienojam kliņģerītes ziedlapiņas un plūškoka ziedus. Tām vairāk ir kosmētiska nozīme, jo smaržu ziepju masā tās nedos.
Masai padziestot pievienojam arī ēterisko eļļu, izmaisām un lejam vēlamajās formās. Ēterisko eļļu pievienojam, tā lai masa ir visnotaļ spēcīga pēc aromāta- daļa aromāta zudīs, ziepēm atdziestot.
Masas atliešanai es izvēlējos cepšanai paredzētas plātes. Bija palikušas pāri no maizes cepšanas iekārtas.
Tikai svarīgi, ja izmanto cietās formas (ne silikona), tās nepieciešams ieziest ar eļļu, lai masa tai nepieliptu.
Aptuveni pēc stundas, gatavo ziepes gabalu ar pāris asiem uzsitieniem pa plātes apakšu var izdabūt no formas un atstāt nožūt uz vēl pāris stundām.
Lai ziepes iefasētu, es izvēlējos sviestpapīru, jo tas ir visneitrālākais un nepiesūcas ar ziepē esošām eļļām.
Lielos ziepju gabalus rezultātā sagriezu ar kancelejas nazi un lineālu! Nogriezu apaļos stūrus un sagriezu 4cm platos gabalos.
Pārpalikumus izmantoju testiem un pagaidām varu pateikt, ka smarža ir izteikta un noturīga, dzintara smilts iedarbojas asi un ādu skrubējoši- pēc kārtīgas noberšanās, ēteriskā eļļa rada sildošu efektu.