Smiltsērkšķu eļļa
Smiltsērkšķu eļļas apraksts

berries-6199758_640.jpg

Smiltsērkšķu eļļu, kurai ir specifiska smarža un garša, gatavo no augļa mīkstuma (ogas satur no 3 līdz 10% augu tauku). Eļļas oranži sarkanā nokrāsa ir saistīta ar karotinoīdu koncentrāciju šajā produktā, kas ir A vitamīna prekursori. Ir vērts atzīmēt, ka smiltsērkšķu eļļa ieguva vislielāko popularitāti medicīnā 70. gados. 20. gadsimts. Un kopš tā laika šis noderīgais produkts tiek plaši izmantots ne tikai dažādu slimību profilaksei un ārstēšanai, bet arī mājas kosmetoloģijā.

Kā izvēlēties?

Mūsdienās ir daudz smiltsērkšķu eļļas zīmolu, taču ne visām to gatavotajām eļļām ir reālas ārstnieciskas īpašības. Eļļas kvalitāte un līdz ar to arī efektivitāte ir atkarīga no trim faktoriem: augšanas vieta, karotinoīdu saturs un eļļas ekstrakcijas metodes. Par ārstniecisku var uzskatīt tikai eļļu, kas atbilst noteiktām prasībām: īpašu smiltsērkšķu šķirņu izmantošana, kuras audzē ekoloģiski tīrās vietās; karotinoīdu saturs – ne mazāks par 180 mg/g; zāļu sastāva kontrole, ko veic sertifikācijas iestādes.

Kā uzglabāt?

Smiltsērkšķu eļļu ieteicams uzglabāt vēsā, no gaismas pasargātā vietā. Šī produkta glabāšanas laiks ir 24 mēneši. Bet atcerieties, ka traukam jābūt tumšam un cieši aizvērtam.

Smiltsērkšķu eļļa, kurai ir bioloģiskā vērtība, ir bagāts noderīgāko vielu avots (vitamīni, karotinoīdi, makro un mikroelementi, aminoskābes, fitosterīni, taukskābes, fosfolipīdi). Eļļa satur arī vairākas bioķīmiskas sastāvdaļas, kas lielā mērā nosaka šī auga eļļas daudzveidīgo, ārstniecisko un profilaktisko pielietojumu (flavonoīdi, triterpēns un organiskās skābes , būtiski tanīni, fitoncīdi, pektīni, kumarīni utt.).

Raksturīga eļļas iezīme ir liela daudzuma karotinoīdu klātbūtne. Smiltsērkšķu eļļa ir līderis starp visām eļļām pēc šo vielu satura. A vitamīns, ko organismā sintezē no karotinoīdiem, izraisa eļļas spēcīgo pretiekaisuma un brūču dziedinošo iedarbību, spēlē būtisku lomu imunitātes veidošanā, steroīdu hormonu augšanā un ražošanā, redzes orgānu un reproduktīvās sistēmas darbībā, keratīna un kolagēna sintēzes procesos.

Arī E vitamīna koncentrācija ir augsta (2 reizes vairāk nekā kviešu dīgļu eļļā). Šis vitamīns, kas nepieciešams pubertātei, testosterona ražošanai un seksuālajai aktivitātei, spēlē nozīmīgu lomu embrionālās attīstības un spermatoģenēzes procesos, pastiprina A vitamīna pretiekaisuma, imūnstimulējošu un brūču dzīšanas efektu.

C vitamīna satura ziņā, smiltsērkšķu eļļa arī ir līdere, otrajā vietā aiz mežrozīšu eļļas. Piedaloties ogļhidrātu un lipīdu metabolismā, kā arī nukleīnskābju sintēzē, kam piemīt pretalerģiskas un pretiekaisuma īpašības, šis vitamīns piedalās hematopoēzes procesos, steroīdo hormonu sintēzē un kolagēna ražošanā, spēj stiprināt asinsvadu sieniņas, ietekmēt redzi un aktīvo orgānu imunitāti.

Eļļā esošie B vitamīni aktīvi piedalās ogļhidrātu, olbaltumvielu, lipīdu un ūdens-sāļu metabolismā, kā arī vairogdziedzera, aizkuņģa dziedzera un virsnieru dziedzeru ražoto hormonu sintēzē. Šie vitamīni regulē gremošanas, nervu, sirds un asinsvadu un muskuļu sistēmu darbību, ir nepieciešami normālai redzes orgānu darbībai, lieliskam nagu, ādas un matu stāvoklim.

K vitamīns var normalizēt asins recēšanu, samazina asinsizplūdumu risku, ir nepieciešams normālai nieru darbībai un osteoporozes profilaksei.

Eļļas taukskābju sastāvs ir ļoti daudzveidīgs. Šis produkts satur visnoderīgākās mono- un polinepiesātinātās skābes. Eļļa satur arī piesātināto skābju pārstāvjus. Sarežģītā kombinācijā šīm skābēm ir imūnstimulējoša un pretiekaisuma iedarbība, tās labvēlīgi ietekmē ādas stāvokli, palīdz atjaunot hormonālo līdzsvaru, uzlabo lipīdu vielmaiņu un efektīvi attīra organismu. Ir vērts atzīmēt, ka Omega-3 , 6, 9 kombinācijā ar palmitīnskābi labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu.

Pateicoties visplašākajam labvēlīgo īpašību klāstam (brūču dzīšanas, imūnmodulējošas, antibakteriālas, holēriskas, pretiekaisuma, pretsāpju, onko- un radioaizsargājošas u.c.), antibiotikām, minerālvielām un antioksidantiem bagātā eļļa ir izmantota jau gadsimtiem ilgi dažādu slimību ārstēšanā un profilaksē.

Regulāri lietojot, smiltsērkšķu eļļu, tā palīdz aktivizēt aizkuņģa dziedzera eksokrīno funkciju, uzlabo gremošanu, regulē kuņģa sulas sekrēciju, uzlabo zarnu motoro evakuācijas funkciju, uzlabo vielmaiņu aknās un atjauno toksīnu vai alkohola rezultātā iznīcinātos hepatocītus, novēršot aknu steatozes attīstību.

Eļļai ir arī brūču dziedinoša un tai ir aptveroša iedarbība uz barības vada, zarnu un kuņģa gļotādu erozīviem un čūlainiem bojājumiem, novēršot iekaisuma procesu attīstību šajos orgānos. Tāpēc eļļu izmanto ezofagīta, gastroduodenīta, gastrīta ar paaugstinātu skābumu, čūlu, kolītu, enterokolīta, nespecifiskā čūlainā kolīta ārstēšanā, kā arī ieteicams iekļaut uzturā taukainu aknu slimību un holelitiāzes profilaksei.

Eļļa ir bagāta ar vielām, kurām piemīt pretiekaisuma, brūču dzīšanas un baktericīda iedarbība, eļļa uzlabo granulācijas un epitelizācijas procesus ādas slimību un traumatisku bojājumu gadījumos. Tādējādi smiltsērkšķu eļļa ir efektīva apdegumu, apsaldējumu, plaisu, griezumu un grūti dzīstošu brūču ārstēšanā.

Smiltsērkšķu eļļa ir efektīva arī sieviešu reproduktīvās sistēmas slimību ārstēšanā. Šo produktu bieži lieto sieviešu dzimumorgānu slimību, vaginīta , endometrīta un maksts gļotādas ievainojumu ārstēšanai.

Smiltsērkšķu eļļa ir bagāta ar vielām, kas nepieciešamas pareizai redzes orgānu darbībai. Karotinoīdiem ir nozīmīga loma tīklenes pigmentu sintēzē, kā arī samazina radzenes un gļotādas slimību attīstības risku. B vitamīni, kas nepieciešami tīklenes un redzes nerva pareizai darbībai, palīdz novērst lēcas apduļķošanos un palīdz samazināt asinsspiedienu.

C vitamīns un flavonoīdi palīdz uzlabot asins piegādi dažādām acs daļām, samazina intraokulāro spiedienu un aktīvi novērš iekaisuma procesu attīstību un aizsargā acu audus no brīvo radikāļu uzbrukumiem. Tāpēc smiltsērkšķu eļļu ziedes vai pilienu veidā izmanto acu traumu un apdegumu, blefarīta, trahomas, konjunktivīta, keratīta un radiācijas bojājumu ārstēšanai. Kataraktas, glaukomas, makulas deģenerācijas un diabētiskās retinopātijas profilaksei eļļas iekšķīga lietošana ir īpaši noderīga. Turklāt eļļas lietošana var būt noderīga smaganu, mutes un rīkles, kā arī elpceļu slimību ārstēšanā. Šis noderīgais produkts jau sen ir izmantots ārēji, lai ārstētu tonsilītu , faringītu, sinusītu, laringītu, nazofaringītu. Eļļa mazina zobu sāpes, ir efektīva stomatīta, periodontozes, gingivīta, periodontīta un pulpīta ārstēšanā, kā arī tiek izmantota zobārstniecībā pēcoperācijas brūču dzīšanai.

Smiltsērkšķu eļļa ir vērtīgu vielu avots, kas labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu stāvokli. Tas palīdz samazināt holesterīna līmeni , palielina un stiprina asinsvadu sieniņu elastību, novērš aplikumu un trombu veidošanos, novērš iekaisuma procesus sirds un asinsvadu sistēmā, normalizē asinsspiedienu un recēšanu. Tāpēc eļļu bieži izmanto aterosklerozes, išēmisku slimību, asinsvadu un sirds iekaisuma slimību profilaksē un ārstēšanā.

Eļļa palīdzēs arī tiem, kas cieš no aptaukošanās un diabēta . Smiltsērkšķu eļļa satur vielas, kas regulē cukura līmeni asinīs un piedalās insulīna izstrādē. Eļļa arī palīdz uzlabot lipīdu metabolismu. Eļļa noder arī rehabilitācijas periodā pēc operācijām, smagām saslimšanām, staru terapijas, hipovitaminozes vai A un E vitamīnu avitaminozes.

Smiltsērkšķu eļļu izmanto arī zīdaiņu aprūpē. Smiltsērkšķu eļļu ieteicams lietot autiņbiksīšu izsitumu ārstēšanai uz bērnu ādas. Ārējai lietošanai ieteicams arī mutes gļotādas dziedināšanai- piena sēnīte, kuras attīstību izraisa bieža regurgitācija vai zarnu disbakterioze . Eļļa palīdzēs tikt galā arī ar glosītu (mēles gļotādas iekaisumu), kas rodas bērniem, sakožot mēli. Mutes gļotādas un smaganu ieziešana ar šo eļļu mazina sāpes un niezi zobu nākšanas laikā bērniem.

Augstā  vielu koncentrācija smiltsērkšķu eļļā, labvēlīgi ietekmē ādu, nagus un matus. Iekļūstot dziļi ādā, eļļa uzlabo mikrocirkulāciju zemādas taukaudos un vielmaiņu, palīdzot mīkstināt un barot ādu, pasargājot ādu no lobīšanās un izžūšanas. Eļļa arī atjauno ādas skābju-bāzes un lipīdu līdzsvaru, veicina paaugstinātu elastību un tvirtumu, novērš grumbas.

Eļļa palīdzēs novērst priekšlaicīgu ādas novecošanos, kas saistīta ar vecuma hormonālo nelīdzsvarotību. Smiltsērkšķu eļļa palīdz balināt un izgaismot vasaras raibumus un citus pigmentācijas plankumus.

Šis līdzeklis efektīvi un ātri atjaunos apdegumu bojāto ādu. Turklāt smiltsērkšķu eļļa novērš iekaisumus un palīdz novērst izsitumus. Smiltsērkšķu eļļa var uzlabot galvas ādas un matu stāvokli, stiprinot matu folikulus, novēršot matu izkrišanu, stimulējot augšanu, piešķirot matiem zīdainumu un dabisku spīdumu. Šo līdzekli bieži izmanto gan rūpniecībā, gan mājas kosmetoloģijā, lai bagātinātu matu un ādas kopšanas līdzekļus, kā arī sastāvā: dažādos krēmos un maskās zvīņainas, sausas, raupjas, novecojošas, nobriedušas, problemātiskas un taukainas ādas kopšanai; balinošās maskas; kosmētikā, kas atjauno ādu pēc saules iedarbības; matu maskās; lūpu balzāmos; aromterapijas preparātos un masāžas eļļās. Smiltsērkšķu eļļa ir efektīva arī skropstu barošanai un stiprināšanai, kā arī bojātu un trauslu nagu kopšanai. Jāpiebilst, ka atšķirībā no citām kosmētiskajām eļļām šo līdzekli nav ieteicams bieži lietot tīrā, neatšķaidītā veidā.

Nav ieteicams lietot

Smiltsērkšķu eļļas iekšķīga lietošana ir kontrindicēta slimībām, kas saistītas ar aknu, aizkuņģa dziedzera un žultspūšļa iekaisuma saasināšanos ( pankreatīts , žultsakmeņu slimība, holecistīts, holangīts). Tāpat nav ieteicams lietot eļļu caurejas gadījumā . Dažos gadījumos gan iekšēji, gan ārēji lietojot, šis produkts var izraisīt dedzināšanu un alerģiskas reakcijas. Tāpēc pirms eļļas lietošanas kursa uzsākšanas labāk konsultēties ar speciālistu.