Kā izvēlēties?
Parasti augstas kvalitātes apstrādātu sinepju sēklu eļļu pārdod pudelēs, kas izgatavotas no tumšas plastmasas vai stikla. Izvēloties eļļu, jums jāpievērš īpaša uzmanība etiķetei un jāpārbauda trauka saturs. Glabāšanas laiks nedrīkst pārsniegt 12 mēnešus, un pats produkts ir jāizgatavo, izmantojot aukstās spiešanas metodi . Nebaidieties no nosēdumiem apakšā – tas ir normāli, tikai atcerieties pirms lietošanas pudeli sakratīt.
Kā uzglabāt?
Kā minēts iepriekš, eļļas glabāšanas laiks ir 12 mēneši. Turklāt tā būs neatkarīgi no pudeles atvēršanas brīža. Bet atcerieties, ka pēc atvēršanas produkts jāuzglabā ledusskapī slēgtā traukā.
Sinepju sēklu eļļa izceļas ar augstu organismam nepieciešamo aktīvo vielu saturu (vitamīni, polinepiesātinātās taukskābes , fitosterīni, hlorofils, glikozīdi, fitoncīdi, ēteriskā eļļa utt.). Šī eļļa satur ievērojamu daudzumu linolskābes ( Omega-6 grupa ) un linolēnskābes, kas pēc savas iedarbības ir līdzīgas polinepiesātinātajām Omega-3 skābēm, kuras atrodas zivju eļļā vai veselīgajā linsēklu eļļā.
Sinepju eļļa satur arī antioksidantu A vitamīnu, kas būtiski paaugstina imunitāti, kā arī labi ietekmē redzi, uzlabo gļotādu un ādas funkcionalitāti.
No taukos šķīstošajiem vitamīniem sinepju sēklu eļļa satur arī vitamīnu E. Ar pretiekaisuma, imunitāti stiprinošām, atjaunojošām un brūču dziedējošām īpašībām, šis vitamīns samazina arī holesterīna līmeni, regulē asins recēšanu, stiprina kapilāru un asinsvadu sieniņas.
Sinepju eļļa ir lielisks D vitamīna avots . Tas palīdz uzturēt kalcija un fosfora līmeni. Šis vitamīns arī paaugstina imunitāti, uzlabo vairogdziedzera darbību, var novērst sirds un asinsvadu un ādas slimību attīstību, kā arī bieži tiek izmantots multiplās sklerozes un vēža profilaksē un ārstēšanā.
Eļļa satur B6 vitamīnu un veicina tā izstrādi zarnu mikroflorā. Šis vitamīns piedalās vielmaiņas procesos, regulē cukura un holesterīna līmeni , piedalās hemoglobīna izstrādē un uzlabo nervu sistēmas darbību. Eļļā esošais B3 vitamīns ir nepieciešams enerģijas metabolismam. Turklāt tas regulē nervu sistēmas un smadzeņu funkcijas, ir nepieciešams gremošanas orgānu darbībai, kā arī ir iesaistīts dzimumhormonu sintēzē.
Eļļa ir ārkārtīgi bagāta ar holīnu, kas ir svarīga nervu šķiedru un smadzeņu šūnu sastāvdaļa. Šis komponents ne tikai ietekmē centrālās nervu sistēmas stāvokli un uzlabo garīgās spējas, bet arī piedalās fosfolipīdu sintēzē, kas novērš aknu infiltrāciju.
Tajā esošais K vitamīns palīdz novērst asiņošanu, kas saistīta ar sliktu asins recēšanu, tam ir būtiska nozīme kalcija uzsūkšanās procesā un ir nepieciešams pareizai nieru darbībai. Sinepju eļļas sastāvu raksturo paaugstināts bioloģiski aktīvo fitosterīnu saturs. Tiem piemīt pretaudzēju un dažādas baktericīdas īpašības, tās palīdz samazināt “sliktā” holesterīna līmeni un var uzlabot ādas stāvokli. Eļļa satur arī fitoncīdus, izotiocianātus, hlorofilus, sinegrīnu un ēterisko eļļu – vielas ar spēcīgām pretaudzēju un baktericīdām īpašībām. Sarežģītā kombinācijā tie palīdz uzlabot gremošanas, sirds un asinsvadu, elpošanas un endokrīnās sistēmas funkcijas.
Sinepju eļļa jau sen tiek izmantota ne tikai kā veselīgs diētisks pārtikas produkts, bet arī kā ārstniecisks un profilaktisks līdzeklis.
Eļļai , kas bagāta ar dažādiem vitamīniem, bioloģiski aktīvām vielām un dabīgām "antibiotikām ", ir virkne noderīgu īpašību.
Sinepju sēklu eļļa uzlabo apetīti un lieliski stimulē gremošanas procesus, jo šajā eļļā esošās vielas uzlabo kuņģa-zarnu trakta motorisko un sekrēcijas funkciju, palielina aknu un aizkuņģa dziedzera darbību.
Sinepju sēklu eļļa stimulē žults sekrēcijas procesus un palīdz normalizēt vielmaiņu aknās. Tāpēc ir lietderīgi to regulāri lietot žultsakmeņu slimības, kā arī aknu distrofijas, hepatīta , holecistīta un cirozes profilaksei un ārstēšanai.
Eļļa ir laba arī kā efektīvs prettārpu līdzeklis, ko izmanto helmintozes ārstēšanā un profilaksē.
Sinepju sēklu eļļa var uzlabot asins sastāvu, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Šī eļļa satur vielu kompleksu, kas samazina kapilāru caurlaidību un palīdz stiprināt un palielināt asinsvadu elastību. Šīs pašas sastāvdaļas aizsargā asinsrites sistēmu no iekaisuma. Sinepju sēklu eļļu ieteicams lietot hipertensijas profilaksei un ārstēšanai, jo tā palīdz normalizēt asinsspiedienui un ir “atbildīga” par koagulācijas regulēšanu.
Turklāt šīs eļļas lietošana uzturā ir efektīva aterosklerozes profilaksei un ārstēšanai , jo tā aizsargā asinsvadus no “sliktā” holesterīna nogulsnēm. Augstas kvalitātes sinepju eļļa ir noderīga arī anēmijas profilaksei un ārstēšanai.
Sinepju sēklu eļļu efektīvi izmanto kā līdzekli locītavu un muskuļu slimību un traumu seku ārstēšanai. Arī ārīgi lietojot, šai eļļai ir sildoša un lieliska kairinoša iedarbība uz ādu, kā arī tā palīdz uzlabot asinsriti iekaisuma zonā. Tai piemīt pretsāpju, prettūskas, baktericīdas un pretaudzēju īpašības.
Tāpēc sinepju sēklu eļļa jau sen ir bijusi sastāvdaļa lielākajai daļai ziežu un krēmu podagras , poliartrīta, artrīta, lumbago, reimatisma, miozīta un radikulīta ārstēšanai. Ierīvējot tā palīdz mazināt sasprindzinājumu saitēs un muskuļos, tāpēc šo eļļu bieži lieto sportisti pēc fiziskas slodzes.
Pateicoties antiseptiskajām un dezinficējošām īpašībām, eļļa ir līdzeklis traumatisku ādas bojājumu ārstēšanai.
Sinepju sēklu eļļā esošais vitamīnu komplekss ir nepieciešams embrija attīstībai, veiksmīgai grūtniecības norisei un dzemdību komplikāciju mazināšanai. Eļļa aktīvi veicina laktācijas pastiprināšanos sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, un uzlabo piena garšu. Regulāra šī produkta lietošana ir vērtīga sievietēm, kurām ir grūtības tikt galā ar menopauzes vai pirmsmenstruālā perioda simptomiem.
Sinepju eļļas iekļaušana uzturā arī palīdz novērst osteoporozi.
Šo eļļu var ieteikt arī kā papildinājumu bērnu uzturam, jo tā ir holīna un B vitamīnu avots, kas ir iesaistīti pareizai nervu sistēmas veidošanai, un ir bagāta ar A un D vitamīniem, kas nepieciešami pilnvērtīgai augšanai.
Sinepju eļļa arī palīdz uzlabot reproduktīvo un seksuālo funkciju vīriešiem un sievietēm. Jo īpaši tai ir svarīga loma spermas veidošanā un tā ir ģenētisko procesu dalībniece, kas ietekmē pēcnācēju veselību. Eļļa normalizē sieviešu hormonu līdzsvaru, kas līdz minimumam samazina neauglības, fibrozes slimību un olnīcu slimību risku.
Sinepju eļļu izmanto arī vīriešu reproduktīvās sistēmas profilaksei un ārstēšanai: prostatīts, prostatas vēzis, prostatas adenoma.
Sinepju sēklu eļļu uzturā ieteicams iekļaut arī aptaukošanās, cukura diabēta, nervu sistēmas un redzes orgānu slimību un anēmijas profilaksei. Eļļas ārēja izmantošana būs noderīgi elpceļu slimību ārstēšanā.
Sinepju eļļai, kas uzlabo gļotādu un ādas epitēlija darbību, piemīt baktericīdas, pretvīrusu, pretsēnīšu un brūču dziedējošās īpašības.
Pateicoties šīm īpašībām, tas ir labs līdzeklis seborejas, atopiskā dermatīta, aknes , alerģisku un pustulozu ādas bojājumu, kašķa, herpes, psoriāzes, mikozes, ekzēmas ārstēšanai .
Sinepju sēklu eļļu jau daudzus gadus veiksmīgi izmanto arī kosmetoloģijā kā sejas un ķermeņa kopšanas līdzekli. Šī eļļa, uzklājot, dziļi un ātri iesūcas ādā, palīdzot mīkstināt, barot, attīrīt un mitrināt ādu, kā arī nodrošina lielisku aizsardzību pret grumbām un novecošanos, kas saistīta ar dzimumhormonu deficītu vai ultravioleto staru iedarbību.
Sinepju sēklu eļļa ir labi pazīstama kosmetoloģijā kā matu dziedinošs un stiprinošs līdzeklis . Tādējādi regulāra eļļas lietošana, ierīvējot to galvā un uzklājot matos, palīdzēs novērst matu izkrišanu un nosirmošanu. Pateicoties tās “sildošajām”, lokāli kairinošajām īpašībām, eļļu bieži izmanto, kā piedevu masāžas eļļās.
Nav ieteicams lietot
Protams, jūs nevarat lietot sinepju eļļu, ja jums ir individuāla nepanesība pret tās sastāvdaļām. Turklāt tiem, kuri cieš no miokarda slimībām, pirms tās lietošanas jākonsultējas ar kardiologu. Sinepju eļļa piesardzīgi jālieto arī cilvēkiem, kuriem ir gastrīts ar paaugstinātu skābumu, enterokolīts, divpadsmitpirkstu zarnas un kuņģa čūlas. Tiem, kam ir jutīga āda, sinepju eļļas lietošana ārēji var izraisīt alerģiju.