Kā izvēlēties?
Ja vēlaties no sējas idras sēklu eļļas iegūt maksimālu vērtīgo vielu daudzumu, tad jums vajadzētu izvēlēties eļļu pēc iespējas svaigāku, un pats galvenais, tai jābūt nerafinētai. Rafinēšanas process var iznīcināt lielāko daļu antioksidantu, un eļļa ātri oksidējas, tiklīdz pudele tiek atvērta. Ir vērts iegādāties mazas pudeles, jo pēc atvēršanas un saskares ar gaisu eļļas glabāšanas laiks ievērojami samazinās. Neaizmirstiet rūpīgi izlasīt etiķeti – atbildīgs ražotājs norāda, cik ilgi pēc pudeles atvēršanas eļļa ir piemērota patēriņam.
Kā uzglabāt?
Sējas idras sēklu eļļu labāk uzglabāt ledusskapī, cieši slēgtu.
Uzturvērtības un sastāva ziņā sējas idras sēklu eļļa ir līdzīga ciedra eļļai, kas ir slavena ar savu dziedinošo spēku (abi produkti izceļas ar augstāko polinepiesātināto taukskābju, magnija, E, D un A vitamīnu saturu). Sastāvs izceļas ar optimālu organismam nepieciešamo nepiesātināto un piesātināto taukskābju attiecību, kā arī paaugstinātu omega-3 un omega-6 koncentrāciju . E vitamīna daudzuma ziņā sējas idras sēklu eļļa tiek uzskatīta par līderi starp tādiem augu produktiem kā ciedra, linsēklu, saulespuķu un sinepju eļļas (tikai viena karote var nodrošināt cilvēka ikdienas vajadzību pēc šī svarīgā antioksidanta).
Pēc provitamīna A satura, no kura organismā sintezējas A vitamīns (beta-karotīns), sējas idras sēklu eļļa pārspēj saulespuķu un sojas eļļu.
Eļļas minerālu sastāva īpatnība ir liela magnija daudzums. Sējas idras sēklu eļļa (tāpat kā sinepju eļļa un avokado eļļa) ir arī bagāta ar dažādām bioloģiski aktīvām vielām – hlorofilu, fosfolipīdiem, fitosterīniem. Sējas idras sēklu eļļā esošajiem fitosterīniem piemīt daudzas ārstnieciskas īpašības (baktericīdas, pretaudzēju, antisklerozes u.c.), un tie ir diezgan efektīvi cīņā pret hormonālām slimībām, prostatas adenomu un prostatītu.
Sējas idras sēklu eļļai, kas satur daudzus vitamīnus un antioksidantus, būtiskus mikro- un makroelementus un bioloģiski aktīvās vielas, ir plašs ārstniecisko efektu klāsts (baktericīds, pretaudzēju, pretiekaisuma, brūču dziedējošs, prettārpu efekts), tāpēc tā pielietojama dažādu slimību profilaksē un ārstēšanā.
Sējas idras sēklu eļļa ir ieguvums sirds un asinsvadu sistēmai. Šajā produktā esošās polinepiesātinātās taukskābes kombinācijā ar citām sastāvdaļām palīdz stiprināt un palielināt asinsvadu elastību, kā arī aizsargā to sieniņas no “sliktā” holesterīna nogulsnēm , kaitīgo brīvo radikāļu ietekmes un dažādiem iekaisuma procesiem.
Eļļā esošais magnijs un vitamīni E, K, F un D palīdz stabilizēt asinsspiediena līmeni un tiem ir būtiska nozīme asins recēšanas regulēšanā.
Sarežģīta E vitamīna, hlorofila un magnija kombinācija nodrošina normālu leikocītu un hemoglobīna līmeņa uzturēšanu. Viss iepriekš minētais nozīmē, ka sējas idras sēklu eļļas lietošana uzturā ir noderīga hipertensijas, aterosklerozes , kā arī anēmijas, varikozu vēnu, stenokardijas, sirds išēmiskās slimības un tromboflebīta profilaksei un ārstēšanai.
Eļļu izmanto arī kuņģa-zarnu trakta trūču dziedēšanai. Augstā vielu koncentrācija šai eļļai, kurām ir baktericīda iedarbība uz kuņģa-zarnu trakta gļotādām, ir noderīga kolīta , gastrīta, enterokolīta un čūlu profilaksei un ārstēšanai.
Sastāvā esošais F vitamīns un fosfolipīdi labvēlīgi ietekmē žultsvadu un aknu darbību, tāpēc sējas idras sēklu eļļu izmanto holecistīta, žultsakmeņu slimības, hepatīta, cirozes un tauku deģenerācijas profilaksei un ārstēšanai.
Sējas idras sēklu eļļas izteiktās antihelmintiskās īpašības ļauj šo līdzekli efektīvi izmantot cīņā pret dažādām helmintiozēm.
Pateicoties augstajam vielu saturam, kas palīdz normalizēt hormonālo līmeni, eļļu ir lietderīgi iekļaut uzturā grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, kā arī tām, kurām ir grūtības tikt galā ar menopauzes vai pirmsmenstruālo sindromu.
Tāpat sējas idras sēklu eļļas lietošana būs noderīga olnīcu, piena dziedzeru slimību un vairāku citu ginekoloģisku saslimšanu gadījumos.
Šī eļļa noderēs arī vīriešiem, kas cieš no prostatas slimībām.
To slimību sarakstā, kurām ieteicams regulāri lietot idras sēklu eļļu, ir arī: aptaukošanās, redzes orgānu slimības, cukura diabēts , urolitiāze, reproduktīvie traucējumi, osteoporoze, novājināta imunitāte un onkoloģiskās slimības. Turklāt, pateicoties augstajam Omega-3 un Omega-6 saturam, sējas idras sēklu eļļa ir lielisks līdzeklis attīrīšanai no radionuklīdiem, toksīniem un smago metālu sāļiem.
Sējas idras sēklu eļļai piemīt pretiekaisuma, pretalerģiskas, baktericīdas un brūču dziedējošas īpašības, tā ir efektīva dažādu ādas slimību kompleksā ārstēšanā.
Sastāvdaļu kompleksam dēļ, kas labvēlīgi iedarbojas uz ādu, šī eļļa ir iekļauta daudzos kosmētikas līdzekļos un tiek izmantots mājas kosmētikā (galvenokārt, tiek izmantota rafinēta un dezodorēta eļļa).
Liela daudzuma F vitamīna, “jaunības vitamīnu” A un E, hlorofila un fitosterīnu klātbūtne nosaka vairākas šādas eļļas kosmētiskās īpašības:
- uzklājot, tā ātri uzsūcas un iekļūst dziļi ādā, palīdzot to mīkstināt, barot un mitrināt;
- Piešķir ādai elastību un tvirtumu, uzlabo kapilāru stāvokli un palīdz uzturēt ādas ūdens-lipīdu līdzsvaru;
- Lieliski aizsargā matu folikulus un ādu no kairinājuma un agresīvu faktoru negatīvās ietekmes, novēršot alerģiju rašanos ;
- Novērš priekšlaicīgu pigmenta plankumu un grumbu parādīšanos, aizsargā ādu no novecošanās, kas saistīta ar ultravioleto starojumu vai hormonālo nelīdzsvarotību;
- To lieto kā mitrinošu un barojošu komponentu sejas, ķermeņa un kakla ādas krēmos, matu kopšanas līdzekļos, lūpu balzāmos, sauļošanās līdzekļos un pretnovecošanās līdzekļos.
Turklāt eļļa tiek izmantota kosmetoloģijā kā bāze aromterapijai un transporta komponents masāžas eļļām.
Sējas idras sēklu eļļa ar savām baktericīdajām, mīkstinošajām un mitrinošajām īpašībām ir lieliski piemērota maigai, jutīgai mazuļu ādai (piemēram, to var izmantot autiņbiksīšu izsitumu ārstēšanai zīdaiņiem).
Nav ieteicams lietot
Eļļu nedrīkst lietot cilvēki, kuriem ir holecistīts vai pankreatīts . Tieši šīs eļļas iekšķīga lietošana ir kontrindicēta, kad slimība ir pašā kulminācijā. Tas ir saistīts ar tauku saturu eļļā. Tie rada lielu slodzi orgāniem, kas izraisa slimības progresēšanu un stāvokļa pasliktināšanos.
Ir skaidrs, ka sējas idras sēklu eļļas īpašības nedos vēlamo efektu tiem, kas cieš no alerģijām pret kādu no šī augu produkta sastāvdaļām.
Atcerieties, ka pārdošanā esošā eļļa parasti ir rafinēta, tāpēc tajā ir daudz mazāk vitamīna E. Un rafinēta eļļa oksidējas ātrāk, tāpēc tā vietā, lai būtu labvēlīga, tā var nodarīt kaitējumu.