Safloras sēklu eļļa
Safloras sēklu eļļas apraksts

safflower-2423_640.jpg

Saflora eļļa ir līdzīga kaņepju sēklu eļļai, to ražo no saflora auga sēklām , izmantojot karsto spiešanu, auksto spiešanu vai ekstrakciju ar šķīdinātāju. Lai uzzinātu vairāk par šo augu, meklējiet Carthamus tinctorius un cik zinu arī Latvijā, šī kultūra pamazām tiek audzēta. Augu var izmantot arī auduma krāsošanai- piešķir sarkanu krāsu. Kā, arī pārtikā tiek izmantots kartamīns (safloras pigments).

Tomēr visbiežāk augu kultivē sēklu ievākšanai un gandrīz bezgaršīgas, caurspīdīgas eļļas iegūšanai.

Kā izvēlēties?

Augstas kvalitātes saflora eļļa, kas ir piemērota kosmētiskiem nolūkiem, jāiegādājas aromterapijas veikalos vai citās specializētās tirdzniecības vietās. Šo eļļu var atrast arī lielveikalos, aptiekās un kulinārijas nodaļās, taču šādus produktus visbiežāk pārstāv stabilizēta, rafinēta eļļa, kuras īpašības lielā mērā ir zudušas.

Aukstās spiedes eļļa, kas ir vienīgais aromterapijai piemērotais veids, tā īpaši īsā glabāšanas laika un nestabilitātes dēļ, gandrīz, nekad netiek plaši pārdota, un to izplata tikai atbildīgi aromterapijas ražotāji, ievērojot visas tehnoloģijas.

Izprast šī produkta etiķetes ir viegli: lai pārliecinātos, ka tā ir saflora eļļa, ko esat saņēmis, jums jāpārbauda latīņu nosaukumi, kas vienmēr ir norādīti uz kvalitatīviem produktiem.  Saflora eļļu var marķēt tikai kā carthamus tinctorius , un alternatīva vārdiem "saflora eļļa" var būt tikai " safflower oil ".

Tā kā saflora eļļa tiek iedalīta pēc izmantotās izejvielas veida, un tā pieder pie šaura profila ražošanas cikliem, kvalitatīva produkta instrukcijā ražotājs vienmēr norāda tās iegūšanai izmantotos avotus un auga daļu.

Saflora eļļu iedala divos galvenajos veidos:

  1. no mizotām sēklām iegūta cepamā eļļa , ko bez piesardzības var izmantot kā bāzes eļļu un izmantot kulinārijā;
  2. rūgta, toksiska, tehniska eļļa , kas iegūta no netīrītām/ nemizotām sēklām, ko izmanto rūpnieciskiem nolūkiem, īpaši krāsu un laku rūpniecībā.

Iegādājoties eļļu, pievērsiet uzmanību tam, vai uz iepakojuma ir norādīts eļļas veids un izejvielas, vai to var lietot uz ādas un lietot iekšķīgi.

Ir arī viltotas saflora augu eļļas. Kā likums tās aizstāj ar konservētām un stabilizētām bāzes eļļām. Visbiežāk, aukstā spieduma eļļu aizstāj ar stabilizētu, rafinētu eļļu. Šāda veida viltojumus ir viegli atšķirt pēc derīguma termiņa: pārdodot rafinētu produktu, tas parasti ir vairāk nekā gads, augstākās kvalitātes eļļai tas nedrīkst pārsniegt 3-6 mēnešus .

Tāpat aukstās spiedes eļļu var aizstāt ar citu neitrālu bāzu un konservantu maisījumu.

Pats bīstamākais nestabilajai saflora eļļai ir uzglabāšanas nosacījumu pārkāpums, tāpēc pat augstākās kvalitātes produkts, vēl atrodoties noliktavās var sabojāties, sasmakt. Šādu eļļu var atpazīt tikai pēc pudeles iegādes un atvēršanas. Produktu nav ieteicams lietot jebkādiem mērķiem, ja parādās pirmās bojāšanās pazīmes vai spēcīga, kā likums nepatīkama smaka.

Lai neiegādātos nekvalitatīvu safloras eļļu, ir svarīgi pārbaudīt, vai ražotājs ir sniedzis visu nepieciešamo informāciju, kā arī pārliecināties, vai eļļa ir svaiga, atbilstoši derīguma termiņam.

Kā uzglabāt?

Safloras eļļu (nerafinētu) var uzglabāt no 3-6 mēnešiem. Lai saglabātu visas eļļas vērtīgās īpašības, tā jāglabā traukā ar cieši noslēgtu vāku un vienmēr vēsā vietā.

Safloras eļļā dominē linolskābe , kas veido aptuveni 80% no kopējās masas, un tā ir sastopama reti konjugētā veidā.

Safloras eļļā papildus linolskābei ir palmitīnskābe un oleīnskābe ar stearīnskābe, arahidīnskābe un miristīnskābe piemaisījumiem, kas ir atbildīgas par serotonīna atvasinājumu aktivitāti un E vitamīna uzsūkšanos organismā. Šī eļļa satur arī K vitamīnu , kas ir atbildīgs par asinsvadu atjaunošanu. Tā kā safloras eļļa nesatur skvalēnu, ieteicams to kombinēt ar citām bāzēm ar augstu tā saturu, lai uzlabotu tās šūnu reģenerējošās īpašības.

Safloras eļļa ir vērtīga ar daudzu neaizvietojamo taukskābju un citu elementu saturu. K vitamīna satura dēļ, safloras eļļa ir ieteicama cilvēkiem ar ādas slimībām, kā asinsvadus aktivizējošs līdzeklis, kas ietekmē arī kapilāru stāvokli un kuņģa-zarnu traktu. To ieteicams iekļaut uzturā tiem, kas vēlas notievēt, attīrīt asinsvadus, stiprināt sirdi, uzlabot matu un ādas stāvokli.

Šīs eļļas lietošana var palīdzēt arī diabēta slimniekiem : tā palīdzēs atbrīvoties no liekajiem taukiem un pazeminās cukura līmeni asinīs. Sievietēm ar 2. tipa cukura diabētu novēroja cukura un tauku līmeņa pazemināšanos un iekaisuma samazināšanos pēc 8 gramu saflora eļļas lietošanas dienā, 4 mēnešus.

Grūtniecības laikā no šīs eļļas vajadzētu pilnībā izvairīties, jo tā var izraisīt grūtniecības pārtraukšanu. Safloras eļļā ir maz piesātināto tauku un daudz nepiesātināto tauku. Šis fakts vien padara to par lielisku diētisku produktu tiem, kas cieš no sirds slimībām. Šī eļļa ir lielisks omega-6 taukskābju avots, kas palīdz sadedzināt liekos taukus, nevis uzglabāt tos turpmākai lietošanai. Produkta sastāvā esošās dabiskās taukskābes tiek sauktas par prostaglandīnu celtniecības blokiem – hormoniem līdzīgām vielām, kas palīdz normalizēt asinsspiedienu, kontrolē muskuļu kontrakcijas un piedalās imūnās atbildes reakcijā.

Pateicoties E vitamīna saturam un uzturvērtībai, saflora eļļa ir ieguvusi popularitāti un saņēmusi daudzas pozitīvas atsauksmes kosmetoloģijā kā aktīva piedeva krēmiem sausai ādai, pretnovecošanās līdzekļiem un līdzekļiem sausiem matiem.

Šī eļļa pati par sevi jau tiek uzskatīta par pietiekamu sastāvdaļu šūnu piesātināšanai ar mitrumu. Tā ātri mīkstina un mitrina epidermu, palīdz uzlabot ādas lipīdu funkcijas.

Antioksidantu klātbūtnes dēļ, safloras eļļu bieži izmanto kā ārstniecisku un atjaunojošu līdzekli.

Tās īpašības tiek izmantotas arī, lai izlīdzinātu ādas toni un novērstu kapilāru retināšanos. Interesanti ir tas, ka šīs eļļas lietošana nepadara ādu taukainu, bet tieši otrādi – uzlabo sebuma izdalīšanos.

Iegādājoties šo eļļu jebkuru mājas kosmētisko līdzekļu pagatavošanai, atcerieties, ka to nav ieteicams izmantot kā krēma vai maskas bāzi. Tā kā tā ir spēcīga eļļa, to var izmantot tikai ierobežotā daudzumā, kā vienu no sastāvdaļām. Tāpat kā jebkura eļļa, kas novērš sausumu un mitruma zudumus, safloras eļļa ir arī efektīvs sauļošanās līdzeklis. Tomēr, pateicoties polinepiesātināto skābju klātbūtnei, tā var aktīvi sākt oksidēties saules ietekmē, kā rezultātā iegūsiet nepatīkamu ķermeņa aromātu.

Safloras eļļu var pievienot losjoniem, krēmiem un sauļošanās līdzekļiem kā atjaunojošu sastāvdaļu, ne vairāk kā 1/5 no kopējā tilpuma. To var izmantot arī kā piedevu dažādiem kosmētikas līdzekļiem (2-3 pilieni).

Safloras eļļu izmanto aplikāciju veidā bojātu ādas zonu kompleksai ārstēšanai, kā masāžas sastāvdaļu un tīrā veidā.

Šis produkts satur daudz oleīnskābes , kas spēj viegli uzsūkties galvas ādā. Tieši tas var palīdzēt matu augšanai, aizsargāt, mitrināt un stiprināt matus. Tā kā šī eļļa ir bagāta ar neaizvietojamām polinepiesātinātajām skābēm , tā ir ļoti noderīga sausiem matiem vai matiem pēc krāsošanas un ilgviļņiem. 

Uzklājot uz galvas ādas, eļļa darbojas kā vazodilātators, kā rezultātā matu folikulos tiek piegādāts daudz barības vielu un tiek nodrošināta veselīga vide matu augšanai.

Nav ieteicams lietot

Safloras eļļā atrodamo komponentu iedarbība var būt vēl kaitīgāka nekā tās sintētiskie aizstājēji. Lietojot šo eļļu jebkuram mērķim, jums jāievēro devas. Pretējā gadījumā var rasties nevēlamas blakusparādības: reibonis, slikta dūša, galvassāpes un apetītes problēmas.

Turklāt nekontrolēta lietošana var izraisīt vairākas nopietnākas komplikācijas: sāpes vēderā un krūtīs, elpas trūkumu, anēmiju , lieko svaru un vielmaiņas traucējumus.

Grūtniecības laikā šī eļļa ir stingri kontrindicēta, jo tā ievērojami paātrina asinsriti un pat var izraisīt spontāno abortu.