Melno ķimeņu eļļa
Melnās ķimenes eļļas apraksts

nigella-216510_640.jpg

Augstākās kvalitātes eļļa, kas satur maksimālo noderīgo vitamīnu, bioloģiski aktīvo vielu un minerālvielu daudzumu, tiek iegūta, auksti spiežot (presējot) sēklas, kurās ir aptuveni 36% šo augu tauku. Izejvielu ķimeņu eļļai audzē ekoloģiski tīrās vietās, audzēšanas laikā neizmantojot kaitīgas ķīmiskas vielas. Šim produktam ir zaļgani brūna nokrāsa, bagātīga pikanta smarža un raksturīga savelkoša garša.

Kā izvēlēties?

Jāpērk tikai melno ķimeņu eļļa, kas iegūta ar aukstās presēšanas metodi. Labāk ir iegādāties produktu nelielā pudelē, jo pēc trauka atvēršanas un pirmās saskares ar gaisu šīs eļļas glabāšanas laiks tiek strauji samazināts.

Kā uzglabāt?

Pēc pirmās lietošanas ķimeņu eļļu ieteicams uzglabāt tikai ledusskapī cieši noslēgtā stikla pudelē.

Melnās ķimenes eļļā ir pat 26 taukskābes, no kurām 18 ir nepiesātinātas un 8 ir piesātinātas. Galvenās no tām ir linolskābe Omega-6 (gandrīz 43%), oleīns Omega-9 (apmēram 17%), linolskābe Omega-3 (apmēram 1%), palmitīns (apmēram 8,5%) un stearīnskābe (nedaudz vairāk par 2%).

Ķimeņu eļļa satur fosfolipīdus, fitosterīnus, vitamīnus E un D, A, C, B, fosforu, kalciju un dzelzi.

Eļļa satur 15 aminoskābes (ieskaitot arginīnu ), no kurām 8 ir neaizvietojamās, karotinoīdus, dažādus mikro- un makroelementus, flavonoīdus, polisaharīdus un monosaharīdus, tanīnus, alkaloīdus, saponīnus, fermentus, ēteriskās eļļas (apmēram 1,3%).

Ķimeņu eļļa tiek uzskatīta par unikālu ārstniecības līdzekli, ko izmanto daudzu slimību ārstēšanā. Tās izmantošanas klāsts ir tik plašs, ka šo eļļu pat sauc par " ārstniecības līdzekli pret visām slimībām ". Regulāra šī produkta lietošana palīdz uzlabot daudzu iekšējo orgānu un sistēmu darbību.

Šai eļļai piemīt gandrīz visas iespējamās īpašības: pretsāpju, spazmolītiska, pretiekaisuma, antiseptiska, pretalerģiska, baktericīda, pretparazītu, pretvīrusu, pretsēnīšu, pretdrudža, atkrēpošanas veicinoša, bronhodilatatora, brūču dziedējoša, reģenerējoša, absorbējoša, imūnstimulējoša, stiprinoša, tonizējoša, diurētiska un holerētiska, pretvēža u.c.

Regulāra šīs eļļas lietošana uzlabo smadzeņu un centrālās nervu sistēmas darbību. Tas palīdz uzlabot fizisko un garīgo sniegumu. Šis ar antioksidantiem bagātais augs stiprina imūnsistēmu un samazina risku saslimt ar dažāda veida vēzi. Zinātnieki ir pierādījuši, ka melnās ķimenes eļļa spēj stimulēt aizkrūts dziedzera darbību, kas ir atbildīga par imūno aizsardzību.

Melnās ķimenes eļļa būtiski uzlabo gremošanas sistēmas darbību. Tā var palielināt apetīti, normalizēt kuņģa sulas skābumu, uzlabot zarnu un kuņģa darbību, atjaunot zarnu mikrofloras līdzsvaru un radīt labu žulti dzenošu efektu. Turklāt melnās ķimenes produkts palīdz novērst iespējamos dispepsijas simptomus, kas saistīti ar gremošanas traucējumiem (slikta dūša, atraugas, vemšana, caureja , meteorisms). Šī eļļa ir noderīga uzturā peptiskās čūlas, gastrīta, kolīta, pankreatīta, žultsakmeņu slimības, hepatīta , cirozes, holecistīta, helmintozes, disbakteriozes un citu kuņģa-zarnu trakta slimību profilaksei .

Melnās ķimenes eļļa ir dabiska antibiotika , tāpēc tā ir efektīva dažādu veidu patogēno mikroorganismu apkarošanā. Šis produkts selektīvi cīnās ar cilvēka organismam kaitīgām baktērijām, neizjaucot zarnu mikrofloras līdzsvaru un neizraisa disbakteriozi atšķirībā no visa veida sintētiskas izcelsmes antibiotikām.

Ķimeņu eļļa ir ļoti noderīga dažādām sirds un asinsvadu sistēmas slimībām. Tā var stiprināt un palielināt asinsvadu sieniņu elastību, novēršot arī aplikumu un asins recekļu veidošanos, palīdzot samazināt holesterīna līmeni un asinsspiedienu. Šis līdzeklis mazina asinsvadu spazmas un novērš iekaisuma attīstību. Ķimeņu eļļa, kas labvēlīgi ietekmē sirdi un asinsvadus, var būt noderīga arī aterosklerozes, hipertensijas, koronāro sirds slimību, veģetatīvās-asinsvadu distonijas, cerebrovaskulāro traucējumu, sirds un asinsvadu iekaisuma slimību, varikozu vēnu, tromboflebīta un trombozes profilaksē un kompleksā ārstēšanā.

Pret dažādām elpceļu slimībām melno ķimeņu eļļai ir pretdrudža un atkrēpošanas efekts. Šī eļļa ir efektīva saaukstēšanās, bronhīta , gripas, pneimonijas, sinusīta un bronhiālās astmas ārstēšanā.

Regulāra melno ķimeņu eļļas lietošana ir labvēlīga cilvēkiem, kuri cieš no cukura diabēta, aptaukošanās un urīnceļu slimībām (cistīts, nefrīts, uretrīts un citas ekskrēcijas sistēmas slimības).

Šī eļļa ir noderīga jaunām māmiņām zīdīšanas laikā, jo ievērojami palielina laktāciju. Šis produkts arī efektīvi dziedē saplaisājušus krūts galus, kas bieži rodas mātēm, kas baro bērnu ar krūti. Ķimeņu eļļa var pat cīnīties ar strijām pēc dzemdībām. Melno ķimeņu eļļa var būt noderīga menstruāciju traucējumu, neauglības, mastopātijas, kā arī reproduktīvās sistēmas iekaisuma, infekcijas un onkoloģisko slimību gadījumos.

Vīriešiem vēlams iekļaut šo eļļu savā uzturā, lai novērstu prostatītu, neauglību, prostatas adenomu un erektilo disfunkciju.

Lietojot ārīgi, melno ķimeņu eļļa ir efektīva dažādu ādas slimību ārstēšanā. Tas spēj ne tikai dezinficēt ādu, iznīcināt baktērijas, sēnītes un vīrusus, bet arī cīnīties ar citām ādas slimībām un problēmām: herpēm , kārpām, mikozēm, alerģiskiem un aknes izsitumiem, kašķi, dermatīta izpausmēm, nātreni, psoriāzi, dažāda veida ekzēmām.

Lietojot ārēji, ķimeņu eļļa var mazināt locītavu un muskuļu sāpes.

Melno ķimeņu eļļa ir izmantota kosmetoloģijā jau tūkstošiem gadu. Tā piesātina ādu ar vērtīgām  uzturvielām, veicinot šūnu labāku augšanu un atjaunošanos. Pēc melno ķimeņu eļļas lietošanas āda kļūst gluda, mitrināta, maiga un elastīga. Tā arī stimulē kolagēna ražošanu un uzlabo elastību. Šo eļļu ieteicams lietot gan zvīņošanās un sausas ādas gadījumos, gan problemātiskas un taukainas ādas stāvokļa uzlabošanai.

Ķimeņu eļļa dziļi un efektīvi attīra poras no netīrumiem, normalizē tauku dziedzeru sekrēciju , novērš iekaisumu un pūtīšu parādīšanos.

Melno ķimeņu eļļa palīdz izlīdzināt grumbas un novērst celulīta ārējās izpausmes. Tā atsvaidzina, tonizē, atjauno ādu un normalizē asins un limfas cirkulāciju zemādas slānī, palīdzot izvadīt lieko šķidrumu no zemādas slāņiem un tādējādi novēršot tūskas izpausmes.

Šī eļļa ieteicama kā efektīvs līdzeklis skaistuma saglabāšanai un jaunības paildzināšanai. Tas var novērst novecošanos, aizsargāt ādu no UV staru negatīvās ietekmes un izlīdzināt hormonālās nelīdzsvarotības sekas, īpaši menopauzes laikā, kad sievietes āda sāk strauji novecot.

Regulāri lietojot, melno ķimeņu eļļa var novērst seborejas parādīšanos, blaugznas, niezi, galvas ādas lobīšanos, kā arī novērst matu izkrišanu un priekšlaicīgu nosirmošanu. Ķimeņu eļļa lieliski mitrina un baro matus, padara tos mīkstus, gludus, spīdīgus, rūpējas par matu galiem, novēršot matu lūšanu un šķelšanos.

Visvienkāršākais veids, kā parūpēties par sevi ar melno ķimeņu eļļu, ir pievienot dažus pilienus krēmiem, šampūniem, balzāmiem un visa veida matu un ādas maskām.

Nav ieteicams lietot šo līdzekli tīrā veidā, jo tas intensīvi iedarbojas uz ādu, izņemot minimāla eļļas daudzuma uzklāšanu uz bojātas vai iekaisušas ādas vietām, izteiktu lobīšanos vai grumbu veidošanos (īpaši nazolabiālajā trīsstūrī). Parasti melno ķimeņu eļļu izmanto kopā ar citiem komponentiem, gatavojot mājās gatavotu kosmētiku. Ķimeņu eļļa labi sader ar augu eļļām, piemēram, olīvu, sezama, linsēklu, mandeļu, ciedra priežu sēklu vai vīnogu sēklu.

Pateicoties visām iepriekšminētajām īpašībām, melno ķimeņu eļļu visbiežāk izmanto maskās un krēmos, taukainas un problemātiskas ādas kopšanai, matu kopšanas maskās, kā ādas attīrošo līdzekļu sastāvdaļu, dekoltē un krūšu zonas maigajai ādai paredzēto līdzekļu sastāvdaļu, kā daļu no masāžas eļļām un pretcelulīta ietīšanās procedūrā izmantotu eļļu.

Nav ieteicams lietot

Melno ķimeņu eļļa var izraisīt alerģiskas reakcijas un cita veida nepanesību. Lietojot ārīgi, tā dažos gadījumos var izraisīt apsārtumu, kairinājumu, niezi , izsitumus vai dedzināšanu.

Šis produkts ir kontrindicēts lietošanai grūtniecēm, kā arī cilvēkiem, kuriem nesen veikta orgānu transplantācija, jo imūnās atbildes reakcijas palielināšanās var izraisīt audu atgrūšanu.

Ķimeņu eļļu aizliegts lietot vienlaikus ar zālēm, kas pazemina glikozes līmeni asinīs , jo šādā gadījumā pastāv hipoglikēmijas risks.