Kokvilnas sēklu eļļa
Kokvilnas sēklu eļļas apraksts

cotton-4220654_640.jpg

Eļļu iegūst no kokvilnas auga sēklām, kas pazīstamas kā Gossypium barbadense un Gossypium hirsutum L.

Lai iegūtu kokvilnas sēklu eļļu izmanto aukstās spiedes metodi. Produkta iznākums ir 18% no kopējās izejvielu masas, tas ir neliels procents un citos apstākļos varētu palielināt eļļas pašizmaksu. Bet kokvilnas sēklu eļļas iegūšana ir izdevīga, jo kokvilnas apstrādes laikā sēklas joprojām tiek uzskatītas par atkritumiem.

Neapstrādātai kokvilnas sēklu eļļai ir spēcīga smarža, jo tajā ir augsts neglicerīdu komponentu saturs, kas piešķir tai raksturīgu tumši sarkanbrūnu nokrāsu. Bet pēc rafinēšanas produkts kļūst viegls un zaudē savu aromātu. Rafinētu eļļu lieto pārtikā.

Kā izvēlēties?

Izvēloties kokvilnas sēklu eļļu, eksperti iesaka koncentrēties uz krāsu, aromātu un garšu (tai nevajadzētu būt rūgtai). Produkts nedrīkst būt pārāk biezs, jo tas norāda uz nepareizu uzglabāšanu. Eļļā nedrīkst būt nogulsnes, jo tas norāda, ka produkts ir glabāts pārāk ilgi.

Kā uzglabāt?

Rafinētu kokvilnas sēklu eļļu var uzglabāt diezgan ilgu laiku. Ja ilgstošas uzglabāšanas laikā eļļas pudelē parādās nogulsnes baltu pārslu veidā, neuztraucieties. Tas ir normāli, jo 30% no šī augu produkta sastāva ir cietie tauki, kas laika gaitā nogulsnējas pārslu veidā. Ja nevēlaties, lai veidojas nosēdumi, šāda veida eļļu varat uzglabāt nulles temperatūrā– tādā gadījumā produkts sastings viendabīgā masā.

Kokvilnas sēklu eļļas ķīmiskajā sastāvā ietilpst  vitamīni B, E un PP, mononepiesātinātās un piesātinātās taukskābes, kas ir galvenās omega-3 un 6 organisma apgādātājas.

Jāpiebilst arī, ka eļļa ir īpaši bagāta ar tokoferoliem, no kuriem vairāk nekā 70% ir tokoferols A. Protams, kokvilnas sēklu eļļas sastāvs ir atkarīgs no izejvielas– augu šķirnes un augšanas vietas. Tomēr šī eļļa satur lielu daudzumu piesātināto, polinepiesātināto un mononepiesātināto taukskābju. Pateicoties šim sastāvam, kokvilnas eļļa tiek uzskatīta par īpaši vērtīgu eļļu. Arahidonskābe un linolskābe, kas ir polinepiesātinātās, organisms sintezē ārkārtīgi mazos daudzumos, un kokvilnas sēklu eļļa var papildināt to trūkumu.

Kokvilnas eļļa tiek uzskatīta par lielisku antioksidantu, tā novērš novecošanos, ietekmē asinsvadu elastību un sirds darbību.

Kokvilnas sēklu eļļā esošajām taukskābēm piemīt pretiekaisuma un antihistamīna īpašības, un tām ir pozitīva ietekme uz imūnsistēmu.

E vitamīns darbojas kā spēcīgs antioksidants: tas aizsargā pret priekšlaicīgu novecošanos, stiprina imūnsistēmu un nodrošina pozitīvu attieksmi pret dzīvi un stiprus nervus.

Taukskābes var palīdzēt brūcēm ātri sadzīt un novērst iekaisumu, palīdzēt cīnīties ar diabētu , dermatītu , alerģijām un lieliski dziedēt apdegumus.

Fitosterīni palīdz mazināt holesterīna līmeni, izšķīdina holesterīna plāksnītes un novērš miokarda infarkta un aterosklerozes iespējamību. Tiem ir arī spēja samazināt holesterīna uzsūkšanos zarnās, kas samazina tā nogulsnēšanos uz asinsvadu sieniņām.

Kokvilnas sēklu eļļas sastāvā esošās nepiesātinātās taukskābes ir taukos šķīstošās, vitamīniem līdzīgas vielas, kas kopā tiek sauktas par F vitamīnu. Tām piemīt izteikta antihistamīna un pretiekaisuma iedarbība, atjauno imunitāti, kā arī piemīt brūču dziedinošas īpašības. Kopā ar D vitamīnu tie palīdz labāk absorbēt fosforu un kalciju, kas nepieciešams normālai kaulu audu veidošanai. Indikācijas F vitamīna lietošanai ir cukura diabēts, autoimūnas un alerģiskas iekaisuma slimības, dermatozes un ekzēma.

Eļļa ir lieliski piemērota bērnu un pieaugušo ādai, tā palīdz atjaunot pilnu šūnu vielmaiņu, dziedinot jebkādus kodumus, nobrāzumus un griezumus, lieliski barojot, likvidējot pūtītes.

Tomēr jābūt uzmanīgiem ar nekontrolētu kokvilnas sēklu eļļas lietošanu tīrā veidā, jo arī pārspīlēšana var pārvērst noderīgu eļļu par kaitējumu veselībai. Ir vērts pieminēt, ka cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret riekstu eļļu, kokvilnas sēklu produkts var būt lielisks aizstājējs.

Mājas un rūpnieciskajā kosmetoloģijā kokvilnas sēklu eļļa jau sen ir ieņēmusi nelielu, bet stabilu nišu: tā lieliski mitrina un baro ādu, mazina kairinājumu, novērš lobīšanos un ātri uzsūcas. Kokvilnas eļļā esošās nepiesātinātās taukskābes ir iesaistītas keramīdu ražošanā. Šis produkts tiek izmantots gan kā bāze mājas balzāmiem, krēmiem un maskām, gan tīrā veidā, jo spēj tikt galā ar daudzām ādas problēmām un sausumu, uzlabojot ādas struktūru un padarot to elastīgāku. Eļļu var pievienot jau gataviem maisījumiem vai izveidot savu, arī kombinācijā ar ēteriskajām eļļām. Kopā ar olīvu un citām bāzes eļļām kokvilnas sēklu eļļa palīdz izlīdzināt grumbas, dziedēt plaisas, noņem sausumu un baro ādu ar vērtīgiem vitamīniem.

Viena lieta – ja vēlies noslaucīt seju ar šo eļļu vai uzklāt maskas, paturi prātā, ka tā bieži provocē uz sejas komedonus. Tāpēc, lai eļļa neaizsprostotu poras, atšķaidiet to ar citām eļļām, izmantojiet sejas skrubjus un tvaika vannas.

Arī kokvilnas eļļa uzlabo ādas aizsargfunkcijas, nostiprinot to un uzlabojot tās struktūru. Tas ir vērtīgi, kad āda kļūst raupja no sala un vēja, parādot tās mīkstinošās un atjaunojošās īpašības un veicinot keramīdu veidošanos. 

Kokvilnas sēklu eļļa ir labākā citu vērtīgo vielu nesējs (transporta eļļa), piemēram, ēteriskās eļļas. Pateicoties ka šī eļļa ātri uzsūcas ādā, visas aktīvās vielas ātrāk iekļūst dziļākajos ādas slāņos.

Pateicoties ārstnieciskajām un barojošajām īpašībām un spējai atjaunot šūnu vielmaiņu, kokvilnas sēklu eļļa jau sen ir atzīta par lielisku matu kopšanas produktu. Tā atmodina snaudošos matu folikulus, aktivizējot matu augšanu, kā arī mīkstina un padara matus valdāmus, labi dziedē šķeltos matu galus, noņem lieko taukainību un atjauno to spīdumu, mazina galvas ādas sausumu un iekaisumu.

Nav ieteicams lietot

Izvēloties eļļu, jābūt uzmanīgiem: ārstnieciskiem un mājsaimniecības nolūkiem varat izmantot tikai rafinētu eļļu, kuru papildus etiķetēm var atpazīt pēc gaišās krāsas.

Nerafinētu kokvilnas sēklu eļļu nav ieteicams lietot uzturā, jo tās sastāvā ir gosipols , pigments, kas piešķir eļļai specifisku brūnu krāsu. Tas spēj nomākt spermatoģenēzi un bieži noved pie reproduktīvās disfunkcijas, kā arī bloķē vielmaiņā iesaistīto enzīmu darbību. Un, lai gan tagad ir konstatēts, ka gosipolam ir pretvēža aktivitāte, šīs vielas izpēte vēl nav pabeigta. Iespējams, ka kokvilnas gosipols nākotnē kļūs par panaceju neārstējamām slimībām, taču šodien pret to jāizturas piesardzīgi, jo nejauša pieļaujamās devas pārsniegšana var izraisīt smagu saindēšanos vai pat nāvi. Eļļas rafinēšanas procesā gosipols tiek novākts, tāpēc attīrītā veidā šis produkts ir nekaitīgs.

Vienīgā kontrindikācija, rafinētai eļļai, tās lietošanai ir individuāla nepanesamība. Runājot par šīs eļļas alerģiskumu, eksperti ir vienisprātis, ka tā neizraisa alerģiju pat cilvēkiem, kuriem ir tendence uz šādām izpausmēm.