Kā izvēlēties?
Interesanti, ka ķirbju sēklu eļļas tonis ir atkarīgs no leņķa, no kura jūs uz to skatāties. Ja paskatās uz to gaismā, eļļa izskatīsies tumši zaļa; ja paskatās uz to caur gaismu, tas izskatīsies tumši sarkana vai tumši brūna.
Neapstrādātas ķirbju sēklu eļļai ir viegla sēklu pēcgarša un tai nav īpaši spēcīgas smaržas. Īstā eļļa ir bieza, un tai nekādā gadījumā nevajadzētu būt rūgtai. Jums vajadzētu pievērst uzmanību arī pildīšanas datumam. Jo svaigāka eļļa, jo veselīgāka tā ir. Produkta kvalitāti var pārbaudīt, uzpilinot uz salātlapas pilienu eļļas. Augstas kvalitātes eļļa neizplūdīs.
Kā uzglabāt?
Labāk ir iegādāties eļļu mazās pudelēs, jo pēc atvēršanas un saskares ar gaisu produkta glabāšanas laiks ievērojami samazinās. Šī eļļa necieš gaismu un karstumu, tāpēc ieteicama uzglabāšana ledusskapī, noslēgtā pudelē.
Ķirbju sēklu eļļas salīdzinoši augstā uzturvērtība un visplašākā ārstnieciskā un profilaktiskā iedarbība ir saistīta ar tās sabalansētu sastāvu, kas izceļas ar ārkārtīgi augstu vitamīnu, viegli sagremojamo olbaltumvielu, mikro- un makroelementu (vairāk nekā 50) un citu veselībai nepieciešamo bioloģiski aktīvo uzturvielu saturu.
Ķirbju sēklu eļļai ir raksturīga augsta F vitamīna koncentrācija– vairāk nekā 80% polinepiesātināto tauku. Šis vitamīns satur linolēnskābi un linolskābi, kas ir organisma veselībai ir neaizstājama.
No pārtikas eļļām ķirbju sēklu eļļa ir īpaši pazīstama ar augstu A vitamīna saturu . Šī eļļa satur arī antioksidantu, ko sauc par E vitamīnu, kas droši aizsargā A vitamīnu no oksidēšanās. Ķirbju sēklu eļļa satur arī vairākus ūdenī šķīstošos B vitamīnus, C vitamīnu un retus T un K vitamīnus. Ķirbju sēklu produkti no vairuma pārtikas eļļām atšķiras ar minerālvielu sastāvu (vairāk nekā 50 makro un mikroelementu), kuru līderi ir cinks, magnijs, fosfors, kalcijs, dzelzs un selēns. Šajā produktā esošajam cinkam ir būtiska nozīme daudzos mūsu organismā notiekošos procesos. Eļļa satur arī magniju, kas, tāpat kā cinks, ir iesaistīts insulīna izstrādē un regulē muskuļu, nervu, urīnceļu un sirds un asinsvadu sistēmu darbību. Ķirbju sēklu eļļa ir spēcīgs, imūnstimulatora-antioksidanta, selēna avots, kam ir svarīga loma hemoglobīna, dzelzs, fosfora un kalcija sintēzē, kas nepieciešama skrimšļa un kaulaudu veidošanai.
Eļļas labvēlīgā ietekme uz ādu, endokrīno, sirds un asinsvadu, un reproduktīvo sistēmu lielā mērā ir saistīta ar fitosterīnu – “augu hormonu” – saturu eļļā. Ķirbju sēklu eļļa satur daudz fosfolipīdu un hlorofila, kas nepieciešami normālai aknu darbībai.
Ķirbju sēklu eļļa ir izmantota tautas medicīnas receptēs, kā līdzeklis, žultspūšļa un aknu darbības uzlabošanai. Galu galā fosfolipīdu, flavonoīdu, nepiesātināto taukskābju, T, E un A vitamīnu komplekss normalizē žults izdalīšanos, kā arī atjauno mūsu aknu struktūru, aizsargājot tās no tauku nogulsnēm, kā arī novērš aknu, žults ceļu un žultspūšļa iekaisumu rašanos. Tāpēc ķirbju eļļas lietošana ir noderīga tādām slimībām kā aknu aptaukošanās slimība, holelitiāze, holecistīts, žultsceļu diskinēzija, holecistoholangīts un vīrusu hepatīts. Šīs eļļas hepatoprotektīvo īpašību dēļ, to bieži iesaka lietot alkohola izraisītu aknu bojājumu gadījumā vai kā daļu no pretaudzēju terapijas.
Šīs eļļas bioķīmiskajā sastāvā ir daudz tādu vielu, kurām ir brūču dziedējoša un pretiekaisuma iedarbība uz kuņģa un zarnu gļotādām, B1 vitamīna klātbūtne, kas regulē kuņģa sulas skābumu, ķirbju eļļa ir efektīva tādu slimību kompleksā ārstēšanā un profilaksē kā ezofagīts, gastrīts, čūlas, kolīts, gastroduodenīts.
Pateicoties caureju veicinošajai iedarbībai, šo eļļu bieži lieto pret vēdera uzpūšanos un aizcietējumiem, kā arī eļļu izmanto dažādu helmintiāžu ārstēšanā.
Ķirbju sēklu eļļa satur vairākas vielas, kas palīdz palielināt asinsvadu elastību un stiprināt to sieniņas, pasargājot no iekaisumiem un brīvo radikāļu postošās ietekmes uz asinsrites sistēmu.
Atsevišķas eļļas sastāvdaļas samazina tā sauktā “sliktā” holesterīna līmeni , novēršot aplikumu veidošanos uz asinsvadu sieniņām un palīdzot uzturēt normālu asinsspiedienu.
Kālijs un magnijs, kuru avots ir ķirbju sēklu eļļa , ir nepieciešami ritmiskam un koordinētam sirds darbam. Un vitamīniem B, C, hlorofilam, dzelzim, cinkam un citiem mikroelementiem ir būtiska nozīme hemoglobīna sintēzē. Regulāri lietojot ķirbju sēklu eļļu, tā var būt noderīga hipertensijas, aterosklerozes, anēmijas, koronāro sirds slimību, aritmijas, sirdslēkmes un insultu ārstēšanā un profilaksē.
Šī eļļa, tāpat kā ķirbju sēklas, ir slavens līdzeklis visu veidu vīriešu reproduktīvās un urīnceļu sistēmas slimību ārstēšanai. Tas ir saistīts ar to, ka eļļa satur unikālu vielu kompleksu, kam piemīt diurētiskas, pretiekaisuma, baktericīdas, androgēnas un pretaudzēju īpašības. Beta-sitosterols, cinks, A vitamīns un magnijs labvēlīgi ietekmē prostatas dziedzera darbību, savukārt, E vitamīns kopā ar cinku var uzlabot erektilās funkcijas un normalizēt spermatoģenēzes procesu.
Ķirbju sēklu eļļas sastāvā esošie flavonoīdi, hlorofils, fitosterīni, A un C vitamīni aizsargā uroģenitālo orgānu asinsvadus un audus no iekaisuma rašanās. Ķirbju sēklu eļļa ir atradusi pielietojumu prostatas adenomas , prostatīta, erektilās disfunkcijas, nieru, urīnizvadkanāla un urīnpūšļa slimību profilaksē un ārstēšanā .
Pateicoties vielu saturam, kas palīdz uzturēt normālu sievietes ķermeņa hormonālo līdzsvaru, noderīgu komponentu klātbūtnei ar pretiekaisuma, brūču dziedējošām īpašībām, šī eļļa jau sen tiek izmantota daudzu ginekoloģisku slimību (dzemdes kakla erozija, endocervicīts, olnīcu slimības, kolpīts, krūts slimības u.c.) ārstēšanā. Ķirbju sēklu eļļas labvēlīgā ietekme uz nervu sistēmu un hormonālo līdzsvaru arī ļauj sievietēm lietot šo produktu, lai mazinātu sāpes, kas saistītas ar menopauzi vai pirmsmenstruāliem periodiem. Turklāt vitamīnu E, F, B, fitosterīnu un cinka komplekss, kas ir “atbildīgs” par dzimumhormonu ražošanu, palīdz uzlabot reproduktīvās sistēmas darbību. Tāpēc regulāra šīs eļļas lietošana ir noderīga neauglības profilaksei un ārstēšanai.
Olbaltumvielas, tauki, vitamīni E, B, fosfolipīdi, magnijs, dzelzs, cinks, fosfors, kalcijs un citas minerālvielas ir nepieciešamas pilnīgai embrija attīstībai un normālai augošā bērna ķermeņa veidošanai. Pateicoties pretalerģiskajām, pretiekaisuma, brūču dziedinošajām un baktericīdajām īpašībām, ķirbju sēklu eļļu izmanto arī rīkles un mutes dobuma, redzes un elpošanas orgānu, proktoloģisko slimību ārstēšanā. Pateicoties B vitamīnu, flavonoīdu un magnija saturam produktā, eļļas sedatīvās īpašības ļauj šo augu produktu lietot bezmiega , galvassāpju, neirotisku traucējumu un nervu sistēmas problēmu risināšanai.
Ķirbju eļļa satur vielu kompleksu ar baktericīdām, antiseptiskām, pretiekaisuma, pretsāpju, brūču dziedējošām un pretalerģiskām īpašībām. Pateicoties tam, ķirbju eļļa tiek izmantota dažādu ādas slimību un traumu profilaksē un ārstēšanā. Tā kā tās sastāvā ir sabalansēts vielu komplekss, kas labvēlīgi ietekmē ādu, matus un nagus, ķirbju sēklu eļļa jau izsens ir plaši pielietota kosmetoloģijā. Eļļa veicina aktīvu ādas mitrināšanu, mīkstināšanu un barošanu, piešķirot ādai elastību un tvirtumu.
Šī eļļa var arī stiprināt zemādas kapilārus un novērst sasitumu (hematomas) un vēnu tīklojuma parādīšanos uz ādas.
Ķirbju sēklu eļļas fermenti palīdz attīrīt ādu no atmirušajām, keratinizētajām šūnām, bet A vitamīns paātrina ādas atjaunošanos.
Ķirbju sēklu eļļa pasargā ādu no priekšlaicīgas novecošanās, ko izraisa hormonālā nelīdzsvarotība vai pārmērīga UV staru iedarbība. Tāpat tā nomierina ādu, pasargā to no kairinājuma un iekaisumiem, kā arī novērš alerģisku reakciju rašanos uz ādas.
Šī eļļa palīdz stiprināt, paātrināt augšanu un atjaunot matus un nagus. Regulāra ķirbju sēklu eļļas lietošana, kas bagāta ar cinku, uzlabo tauku dziedzeru darbību un palīdz tikt galā ar tādām problēmām kā pinnes, blaugznas un seboreja.
Ķirbju sēklu eļļa ir piemērota raupjas, sausas, pārslainas, nobriedušas vai jutīgas ādas kopšanai. Šo kosmētisko īpašību kompleksa dēļ, šo līdzekli bieži izmanto dažādos barojošos un mitrinošos roku un sejas ādas krēmos, saules aizsargkrēmos, mitrinošos un mīkstinošos lūpu balzāmos, kā arī dažādos kopšanas līdzekļos jebkura veida matiem.
Nav ieteicams lietot
Ķirbju sēklu eļļu nav ieteicams lietot individuālas nepanesamības gadījumā.
Cilvēkiem ar cukura diabētu pirms šī produkta lietošanas jākonsultējas ar ārstu.
Ķirbju sēklu eļļai ir caureju veicinoša iedarbība, tāpēc, to pastāvīgi lietojot iekšķīgi, var rasties šķidra vēdera izeja.
Kalkulāra holecistīta gadījumā ķirbju sēklu eļļa jālieto piesardzīgi, jo ķirbju sēklu eļļa, pateicoties tās holerētiskajām īpašībām, var izraisīt akmeņu pārvietošanos žultspūslī.