Mūsdienās kaņepju sēklu eļļas ražošana joprojām tiek “atdzīvināta” un veikalos šo produktu var atrast aizvien biežāk. Šo gaiši zaļo eļļu ar nedaudz skābenu garšu un patīkamu aromātu iegūst no kaņepju sēklām ar aukstās vai karstās spiešanas metodi . Ir vērts atzīmēt, ka auga sēklas, atšķirībā no ziedkopām un lapām, nesatur kanabinolu , psihotropu vielu, kurai faktiski ir narkotiska iedarbība.
Kā izvēlēties?
Ieteicams iegādāties eļļu, kas izgatavota ar aukstās spiešanas metodi. Nerafinētai kaņepju sēklu eļļai ir ārkārtīgi īss glabāšanas laiks, tāpēc mēģiniet izvēlēties eļļu mazā pudelītē.
Kā uzglabāt?
Pēc pirmās lietošanas kaņepju eļļa jāuzglabā stikla pudelē, ledusskapī, cieši aizvērtu.
Vērtīga ir auksti spiestā eļļa. Šis pagatavošanas veids palīdz saglabāt polinepiesātinātās taukskābes , kas padara eļļu par efektīvu profilakses līdzekli un ļauj saglabāt mikroelementu un vitamīnu kompleksu, kas ir jutīgs pret ķīmisko un termisko iedarbību, kā arī saules gaismu.
Ne velti kaņepju eļļa tiek uzskatīta par unikālu pārtikas produktu. Tā satur vairāk nepiesātināto taukskābju kā citas zināmās eļļas. Tajā ir linolēnskābe, oleīnskābe, kā arī stearīnskābe un palmitīnskābe. Turklāt kaņepju sēklu eļļa satur virkni vitamīnu - A, B grupa, E, K. Šis produkts satur arī visa veida aminoskābes un mikroelementus. Jaunākie pētījumi liecina, ka kaņepju eļļa satur arī karotīnu, tanīnus un hlorofilu. Hlorofilam, kas eļļai piešķir zaļganu krāsu, ir pretvēža iedarbība.
Kaņepju eļļa ir arī efektīvs, dabisks ārstniecisks un profilaktisks līdzeklis. To regulāri lietot uzturā tautas un oficiālā medicīna iesaka dažādu organisma sistēmu slimību profilaksei.
Sirds un asinsvadu sistēma
Šī eļļa satur Omega-3 un 6 visizdevīgākajā attiecībā, kā arī fitosterīnus. Pateicoties tam, kaņepju eļļai ir lieliska hipoholesterinēmiska iedarbība, tā pazemina holesterīna līmeni un palīdz attīrīt asinsvadus. Kaņepju eļļa satur arī vitamīnus E, C, B6, kāliju, mangānu, magniju, kas labvēlīgi ietekmē asinsvadu un sirds muskuļa stāvokli. Kaņepju sēklu eļļu ieteicams regulāri iekļaut uzturā pacientiem ar hipertensiju, aterosklerozi , kā arī ar išēmisku sirds slimību, tromboflebītu un varikozām vēnām. Šis produkts var kļūt arī par efektīvu profilakses līdzekli ne tikai šīm slimībām, bet arī insulta un sirdslēkmes gadījumā.
Hematopoētiskā sistēma
Kaņepju eļļa satur hlorofilu, cinku un dzelzi, kas piedalās asins šūnu sintēzē. Šis produkts ir ieteicams tiem, kas cieš no anēmijas.
Elpošanas sistēma
Šīs eļļas izmantošanas efektivitāte astmas un elpceļu infekciju kompleksajā terapijā tika pierādīta jau 90. gados, 20. gadsimtā. Kaņepju sēklu eļļu ieteicams iekļaut uzturā pacientiem ar bronhītu, augšējo elpceļu kataru, bronhītu, astmu, pneimoniju un tuberkulozi.
Gremošanas sistēma
Regulāra eļļas lietošana pārtikā labvēlīgi ietekmē gremošanu kopumā. Tam ir viegla nomierinoša, pretsāpju, pretiekaisuma un brūču dziedējoša iedarbība. Kaņepju eļļas lietošana ir indicēta arī kolīta, enterīta, gastrīta, dažādu etioloģiju čūlu, hemoroīdu un holecistīta gadījumā. Turklāt kaņepju eļļai ir viegla caureju veicinoša iedarbība, un tā jāiekļauj to cilvēku uzturā, kuriem ir nosliece uz aizcietējumiem.
Onkoloģiskās slimības
Izrādās, daudzi onkologi šo eļļu izmanto kompleksajā vēža slimnieku terapijā, jo tā var mazināt ķīmijterapijas blaknes. Āda, nagi, mati . Pētījumi liecina, ka regulāra kaņepju eļļas uzņemšana divas ēdamkarotes dienā pirms ēšanas, nodrošinās spēcīgus nagus un veselīgu, maigu ādu jau pēc 2-3 nedēļām. Un jūsu mati priecēs jūs ar ātru augšanu un veselīgu spīdumu.
Kaņepju eļļu ieteicams iekļaut uzturā pacientiem ar psoriāzi , vitiligo, ekzēmu, pinnēm, dermatītu un sarkano vilkēdi. Šo eļļu var izmantot arī apdegumu, ādas apsārtuma, abscesu, iekaisušu un nedzīstošu brūču un griezumu ārstēšanai.
Skeleta-muskuļu sistēma
Eļļai ir nomierinoša, pretiekaisuma un nedaudz arī pretsāpju iedarbība. Šajā produktā esošā labvēlīgā alfa-linolēnskābe aktivizē kalcija uzsūkšanās procesus, kas stiprina kaulus. Kaņepju eļļu ieteicams lietot arī osteohondrozes, artrozes , reimatoīdā artrīta, osteoporozes, sastiepumu, lūzumu un sasitumu ārstēšanai.
Nervu sistēma
Kaņepju eļļa labvēlīgi ietekmē arī nervu sistēmu. Šo produktu ieteicams iekļaut uzturā bezmiega, neirožu, autisma, dažādu uzvedības traucējumu, uzmanības deficīta sindroma, hiperaktivitātes, aizkavētu reakciju gadījumos.
Urīnceļu sistēma
Ārsti iesaka iekļaut šo eļļu uzturā pacientiem ar dažādām urīnpūšļa un nieru slimībām.
Metabolisms
Regulāri lietojot, eļļa var uzlabot vielmaiņu. Ieteicams pievienot to cilvēku uzturam, kuri ievēro svara zaudēšanas diētu.
Imunitāte
Kaņepju eļļas lietošana palīdz stiprināt organisma aizsargspējas. Šis produkts spēj optimizēt imūnsistēmas darbību, kuras mērķis ir slimību profilakse un ārstēšana. Ir arī pierādīts, ka eļļas lietošana var normalizēt lielāko daļu dzīvībai svarīgo procesu organismā.
Sievietēm
Regulāra kaņepju eļļas lietošana var mazināt premenstruālā sindroma negatīvās sekas un uzlabot pašsajūtu menopauzes laikā. Pastāv prakse izmantot šo eļļu kompleksā olnīcu cistu, menstruāciju traucējumu un mastopātijas terapijā . Šo produktu ieteicams lietot grūtniecēm un mātēm, kas baro bērnu ar krūti. E vitamīns un nepiesātinātās skābes ir nepieciešamas mazuļa attīstībai dzemdē. Eļļa var arī novērst šķidruma aizturi, kas notiek grūtniecības beigās. Pēcdzemdību periodā šī produkta lietošana veicina ātrāku sakārtošanos, palīdz aktivizēt māmiņas imūnsistēmu, pasargājot gan viņu, gan mazuli no dažādām infekcijām, uzlabo piena kvalitāti un laktāciju kopumā.
Vīriešiem
Eļļas izmantošana labvēlīgi ietekmē vīriešu reproduktīvo sistēmu. Šis produkts kalpo kā profilakses līdzeklis pret impotenci, prostatas adenomu un prostatas vēzi. Šo produktu bieži izmanto arī prostatas slimību kompleksajā terapijā.
Bērniem
Pilnvērtīgai attīstībai bērna ķermenim nepieciešamas nepiesātinātās skābes, vitamīni un mikroelementi. Kaņepju eļļa ir galvenais Omega-3 un 6 taukskābju avots un papildu mikroelementu un vitamīnu avots. Kaņepju sēklu eļļa ir dabiska un organismā uzsūcas gandrīz pilnībā.
Kaņepju eļļai ir aizsargājošas, barojošas un atjaunojošas īpašības. Tā iesūcas gandrīz acumirklī un neatstāj taukainu spīdumu. Eļļa no šī auga sēklām dziļi iesūcas ādā un stiprina kapilāru sieniņas. Regulāri lietojot, āda kļūst elastīga un mīksta. Eļļa spēj arī efektīvi cīnīties ar dehidratāciju, pateicoties tās spējai saglabāt mitrumu ādā. Kaņepju eļļai ir arī lielisks atjaunojošs efekts. Tas efektīvi aizsargā ādu no ultravioletajiem stariem. Tāpēc kaņepju eļļa ir nevainojama krēmu un masku bāze.
Cita starpā kaņepju eļļa uzlabo nagu un matu stāvokli. Eļļa ieteicama trauslu, sausu un nespodru matu kopšanai. Šampūni, kondicionieri un maskas ar kaņepju eļļu palīdz stiprināt matus, uzlabo to struktūru, padara tos stiprus, kā arī padara tos vieglāk ķemmējamus.
Nav ieteicams lietot
Kaņepju sēklu eļļai praktiski nav kontrindikāciju, vienīgais izņēmums ir individuāla nepanesība. Šo eļļu nav vēlams iekļaut savā uzturā, ja Jums ir garīga slimība vai nervu sistēmas traucējumu simptomi, jo šim produktam var būt pavisam viegla psihotropa iedarbība.