Šo eļļu iegūst ar aukstās spiešanas metodi. Starp citu, dažos gadījumos aprikožu eļļas rūpnieciskās ražošanas laikā ir pieļaujams to sajaukt ar eļļām no ķiršu vai plūmju kauliņiem. Aprikožu eļļa pieder pie tā saukto bāzes eļļu kategorijas . Šim produktam ir raksturīga caurspīdīga gaiši dzeltena krāsa kopā ar vāju, diezgan patīkamu aromātu. Un pēc konsistences tā ir diezgan šķidra un nedaudz viskoza. Aprikožu kauliņu eļļas sastāvs daudzējādā ziņā ir līdzīgs mandeļu un persiku eļļai, kuras arī tiek uzskatītas par bāzes eļļām.
Kā izvēlēties?
Tīra dabīgā eļļa ir jāpārdod tumšos stikla traukos ar cieši noslēgtu aizbāzni. Uz iepakojuma jānorāda eļļas pagatavošanai izmantotā auga latīniskais nosaukums. Saules gaisma vienkārši iznīcina eļļas, tāpēc pievērsiet uzmanību vietai, kur tā stāvēja. Ja uz tā ir nokritusi saules gaisma, eļļa vairs nav noderīga.
Kā uzglabāt?
Eļļu ieteicams uzglabāt vēsā, tumšā vietā, vienmēr cieši noslēgtā traukā. Pareizi uzglabājot, tā glabāšanas laiks var būt 6-12 mēneši.
Aprikožu kauliņu eļļas pamatā ir mono- un polinepiesātinātās skābes . Šajā gadījumā dominē oleīnskābes (60%) un linolskābes (30%) taukskābes. Tie ir antioksidanti, kas aizsargā ādas šūnas no iekšpuses un ārpuses, no toksiskās iedarbības. Eļļas minerālo sastāvu veido kālija un magnija sāļi. Tie uztur ādu mitrinātu un var stimulēt šūnu vielmaiņu.
Eļļa ir bagāta ar vitamīniem, kas ir būtiski novecojošai un nogurušai ādai. A vitamīns var normalizēt sebuma veidošanos, nomierināt ādu un pozitīvi ietekmēt ādu, kurai ir nosliece uz izsitumiem.
B vitamīni palīdz uzlabot sejas krāsu un arī aizsargā ādu no dažādām ārējām ietekmēm.
C vitamīns ir ne tikai spēcīgs antioksidants , bet arī dabiskā kolagēna ražošanas stimulators.
Salīdzinot ar līdzīgām eļļām, F vitamīns aprikožu kauliņu eļļā ir aktīvā formā. Ar tā līdzdalību notiek tauku un skābekļa apmaiņa šūnās. Tas arī nomierina ādu, cīnās ar izsitumiem, lobīšanos un sausumu, pasargā no saules stariem un sadzīves ķīmijas iedarbības. Šis vitamīns ir neaizstājams matiem un galvas ādai. Tas novērš nepatīkamo sasprindzinājuma sajūtu un var novērst blaugznu parādīšanos.
Aprikožu kauliņu eļļu sākotnēji izmantoja audzēju un čūlu ārstēšanai . Austrumu dziednieki izmantoja šo eļļu, lai ārstētu hemoroīdus , kā arī sāpes ausīs un degunā. Tieši viņi aprikožu eļļas lietošanas laikā atklāja arī citas tās īpašības, piemēram, ādas mitrinošās īpašības, kas ādu padara maigu un gludu, kā arī mazina iekaisuma procesus ādā. Interesanti, ka Anglijā 16. gadsimtā aprikožu kauliņu eļļas vērtība bija salīdzināma ar zelta vērtību. Turklāt, eļļa veicina ādas plaisu, nobrāzumu, griezumu un apdegumu dzīšanu .
Farmaceiti šo eļļu izmanto kā šķīdinātāju atsevišķiem medikamentiem, ko ievada subkutāni vai intramuskulāri, kā arī dažādu ziežu pagatavošanai.
Lietošana kosmetoloģijā
Aprikožu eļļai piemīt mīkstinoša un mitrinoša iedarbība, kas ir ārkārtīgi svarīga ādas kopšanai. Šis produkts ir hipoalerģisks , netoksisks un lieliski izkliedējas pa virsmu. Regulāri lietojot, uzklājot eļļu uz tīras ādas, tā normalizē tauku vielmaiņu, piešķirot ādai elastību, krāsas viendabīgumu un tvirtumu. Šo eļļu izmanto tīrā veidā vai kombinācijā ar citām eļļām atkarīgs no risināmām problēmām un vēlamā rezultāta.
Tai bieži pievieno avokado, mandeļu, jojobas, kviešu asnu eļļas attiecībā 1:1 vai pāris pilienus dažādu ēterisko eļļu.
Pateicoties savām īpašībām un smalkajai iedarbībai, eļļa jau sen tiek izmantota mazuļu ādas kopšanai. Aprikožu kauliņu eļļa veicina sausas, jutīgas, plānas un dehidrētas ādas veselību. Tiek uzskatīts, ka šo eļļu var lietot jebkuram ādas tipam, īpaši rudenī. Aprikožu eļļa ir piemērota ļenganas, nogurušas ādas kopšanai ar samazinātu tonusu un elastību. Ja ādai krāsa ir blāva un āda ir neveselīga, tad eļļa ar šo problēmu tiks galā, jo palīdzēs nolobīties ādas virsējā slāņa keratinizētajām zvīņām, atjaunojot epidermu. Aprikožu kauliņu eļļa palīdz sintezēt kolagēna un elastīna šķiedras, tāpēc to uzskata par lielisku līdzekli pret novecošanos .
Aprikožu eļļu plaši izmanto arī maskām un aplikācijām, kas palīdz mazināt nogurumu, izsitumus un novērš ādas pigmentāciju. Šī eļļa ir piemērota maskām, ko izmanto ādas problēmu risināšanai, un jebkuras ādas regulārai ikdienas kopšanai. Eļļu izmanto arī ādas attīrīšanai
Ādas kopšanas līdzekļu vietā pēc dušas var lietot arī aprikožu eļļu. Šajā gadījumā tā mīkstinās ādu, palīdzot novērst apsārtumu, lobīšanos un atjaunos bojātās šūnas. Savukārt vasarā pirms došanās saulē ieeļļojiet ādu un matus ar aprikožu eļļu, kas novērsīs UV staru negatīvo ietekmi.
Nav ieteicams lieto
Parasti aprikožu kauliņu eļļa neizraisa alerģiskas vai citas negatīvas reakcijas un ir kontrindicēta tikai individuālas nepanesības gadījumā.