Ziemciete apaļlapu
PYROLA ROTUNDIFOLIA

  

  • Angliski: round-leaved Wintergreen
  • Vāciski: Rundblättriges Wintergrün
  • Zviedru: vitpyrola
  • Igauņu: ümaralehine uibuleht
  • Lietuviešu: apskritalapė kriaušlapė
  • Krievu: грушанка круглолистная

Apaļlapu ziemciete ir daudzgadīgs augs ar ložņājošu, garu sakni. Stublāji stāvi, augumā līdz 30cm. Lapas apaļas formas, tumši zaļā krāsā, ādainas uz kātiem, stublāja apakšā veidā lapu rozeti. Augstāk uz stublāja viena- divas izstieptas olveida formas, brūnganas, makstveida lapas. Lapas malas parasti gludas vai viegli rantainas. Sākoties vasarai augs arī sāk ziedēt- no jūnija līdz augustam. Ziedi balti vai rozīgi, aromātiski. Zieds pieclapu, plaši atvērts. Uz stublāja veidojas vārpveida ziedkopa, kura sastāv no 8-15 ziediem. Augustā sāk nobriest augļi- apaļas formas kārbiņas 5mm garumā.

Tautas medicīnā pielieto apaļlapu ziemcietes virszemes daļu- auga lapas. Augu ievāc tā ziedēšanas laikā. Ievāc tikai veselas un nebojātas lapas, sausā laikā. Augu izklāj uz sietiem un žāvē labi vēdināmās un ēnainās vietās. Izklāj ne biezākā slānī par 3cm. Gatavu drogu uzglabā papīra maisos ne ilgāk par vienu gadu.

Auga sastāvā ietilpst flavonoīdi (komiferols, kvercetīns, avikularīns, kempferols), arbutīns, hidrohinons, metilarbutīns, ēteriskā eļļa, gļotvielas, miecvielas, sveķvielas, saponīni, hiperozīds, homoarbutīns, himafilīns, avikulirīns, amirīns, rūgtviela ursons, erikolīns, organiskās skābes (galskābe, hinīnskābe, askorbīnskābe), gumijvielas, andromedoksīns, mikroelementi (cinks, varš, magnijs, bārijs u.c.), hinoni (himafilīns, renifolīns).

Ārstnieciskā nozīme

Apaļlapu ziemciete pastiprina diennakts urīna izdales daudzumu, līdz ar to pastiprinās no organisma sāļu izdale, kas lieti noder podagras un locītavu slimību gadījumā.

Dažādu formu cukura diabēta gadījumā ir novērojams cukura daudzuma kritums asinīs, uzlabojas apetīte un normalizējas gremošanas procesi. Augā esošās gļotvielas pārklāj mutes dobuma, tievās zarnas un kuņģa gļotādas, tādi palīdzot atbrīvoties no iekaisumiem. Miecvielas normalizē gremošanas trakta darbību. Flavonoīdi stiprina kapilāru sieniņas un sakārto sirds- asinsvadu sistēmas darbību.

Zinātne ir noteikusi, ka apaļlapu ziemcietei piemīt izteiktas baktericīdas īpašības, pret pūšanas baktērijām, kuras attīstās mutes dobumā. Augā esošās miecvielas stiprina zobus un smaganas, novēršot arī nepatīkamu aromātu izelpā. Auga ekstrakts stimulē mutes dobuma gļotādā mikrocirkulāciju, augam piemīt reparatīva iedarbība. Šo īpašību dēļ, ir valstīs kurās ražo higiēnas produktus izmantojot šo augu.

Pateicoties auga ķīmiskam sastāvam, šis augs plaši tiek pielietots arī tautas medicīnā, novārījumu, nostādinājumu un aplikāciju formā.

Apaļlapu ziemcietei ir diurētiska, žulti dzenoša, savelkoša, sāpju remdējoša, asiņošanu apturoša un brūču dziedējoša iedarbība. Auga novārījumus lieto ārstnieciski profilaktiskā nolūkā, lai ārstētu gremošanas sistēmu ( holecistīts, disbakterioze, aknu iekaisums, žultsakmeņi, spastiskais sindroms, diareja, ascīts), kaulu tuberkulozi, izvades sistēmas patoloģijas (cistīts, hroniskas nieru slimības), ādas bojājumus (strutojošas brūces, furunkuloze u.c.), cukura diabētu sākuma stadijā, tūsku, bronhītu, blefarītu, epilepsiju kuņģa čūlu u.c.

Auga novārījumus un nostādinājumus plaši pielieto, lai atvieglotu stāvokli artrozes, artrīta un podagras slimniekiem. Lietojot apaļlapu ziemcieti regulāri, tā samazinās glikozes saturu asinīs, kas lieti noder diabēta slimniekiem. Tā uzlabos apetīti un normalizēs vielmaiņas procesus organismā.

Pateicoties auga pretiekaisuma un savelkošajām īpašībām, to var lietot, lai ārstētu un sakārtotu gremošanas traktu, kā arī lai ārstētu hronisku bronhītu.

Apaļlapu ziemcietes antiseptiskās īpašības var izmantot, lai ārstētu mutes gļotādas iekaisuma slimības (stomatīts, gingvinīts), augs mazinās arī zobu sāpes un piešķirs svaigu elpu.

Ar auga sulu var paātrināt brūču dzīšanas procesu.

Apaļlapu ziemcietes ziedu nostādinājumus pielieto acu skalošanai, konjunktivīta gadījumā.

Īpaša nozīme apaļlapu ziemcietei ir ginekoloģijā. Šis augs ir efektīvs līdzeklis, dažādu sieviešu dzimumorgānu saslimšanas gadījumā. Augam piemīt antiseptiskas, pretiekaisuma un baktericīdas īpašības. Ginekoloģijā lieto šī auga novārījumus un nostādinājumus, kā arī to izmanto skalošanai vaginīta, kolpīta, gonorejas, adneksīta, leikorejas, atonijas un dzmdes noslīdēšanas un pēcdzemdību asiņošanu gadījumos.

Apaļlapu ziemcietes spirta izvilkums ir efektīvs līdzeklis neauglības ārstēšanai (jālieto ilglaicīgi). Nereti neauglības ārstēšanai izmanto augu maisījumus, kurā šis augs ir viens no dominējošiem, parasti jauc kopā ar laimes palēcīti, četrlapu radiolu u.c.

Augu var pielietot arī, lai ārstētu vīriešu slimības- gonorejas radītu uretrītu, tūskas, priekšdziedzera iekaisumu.

Vīriešiem

Augu izmanto maisījumos, ar kuriem ārstē prostatītu un prostatas adenomu.

Nav ieteicams lietot

Neņemot vērā, to ka šis augs ir apveltīts ar daudz ārstnieciskām īpašībām, tam ir savi lietošanas noteikumi. Apaļlapu ziemcieti nav ieteicams lietot: grūtniecības un laktācijas periodā, bērniem, tromboflebīta, hipotonijas, varikozo vēnu, paaugstinātas asins viskozitātes gadījumā.

Augs, tā lietošanas laikā var izraisīt arī alerģisku reakciju- novērojama, kā nātrene uz ādas.

Lasīt par tīruma zilausi ->