zeltstarīte Meža
Gagea lutea L.

Meža zeltstarīte
0009.png0018.png
0030.png  Meža zeltstarīte034.png

  • angliski: yellow Star-of-Bethlehem;
  • vāciski: Wald-Goldstern;
  • zviedriski: Allmän vårlök;  växtart; guldstjärna;
  • igauniski: kollane kuldtäht;
  • lietuviski: paprastoji vištapienė;
  • krieviski: гусиный лук желтый.

Meža zeltstarīte ir daudzgadīgs liliju dzimtas augs, augumā 10-25cm. Ziedi dzelteni, ārpusē zaļgani dzelteni, vientuļi vai čemuru ziedkopās pa 2-10 ziediem. Zied augs martā- aprīlī. Augļi- kārbiņas, kuras nogatavojās maijā- jūnijā. Sīpols viens, izstieptas olformas, ar pelēcīgi brūnu apvalku.

Piesaknes lapa ir plakana, viena, pārsniedz ziedkopu, plati lineāra, 3-9 mm plata, īsi smaila; augšējā ir lineāra vai lancetiska, apakšējā lapa - ķīļveida. Stublāja lapas, pēc skaita 2, lineāri lancetiskas, plāni smailas, gandrīz pretējas, dažkārt ar nelielu ceļgalu 2-5 mm garumā, tuvu ziedkopai, no kurām apakšējā ir lielāka, ar malām izliektām uz augšu.

Latvijā ir sastopamas 4 sugas, meža zeltstarīte, pļavu zeltstarīte, mazā zeltstarīte un retā, aizsargājamā iesārtā zeltstarīte. Atšķir meža zeltstarīti no citām zeltstarītēm var vienkārši! Meža zeltstarītei ir viens sīpols, lapu gali ieliekti kurvīšos.

Meža zeltstarīti sastapsiet krūmājos, lapkoku mežos, kā arī parkos. Svarīgi ievērot, ka augs sastopams tikai no agra pavasara līdz vasaras vidum.

Augu izmanto pārtikā, ārstniecībā, kā medus un dekoratīvu augu. Pārtikā izmanto auga jaunās lapas un auga sīpolus.

Pavasarī ievāc meža zeltstarītes virszemes daļu, kuru izmanto, galvenokārt, salātos, zupās vai teiksim, ka pārtikā. Sīpolus ievāc pavasarī līdz ziedēšanai vai rudenī, kad tie kļuvuši sulīgi un uzņēmuši spēkus ziemas pārvarēšanai. Ievāktos sīpolus nemazgā, bet notīra un liek kartona kastēs ar nodrošinātu ventilāciju. Uzglabāšanas telpai jābūt sausai, tumšai un vēsai. Uzglabā līdz 2 gadiem.

Ir reti gadījumi, kad šī auga lakstus un sīpolus mēdz žāvēt. Lakstus, galvenokārt, žāvē, lai tālāk tos izmantotu, kā garšvielu. Informācija par šo tēmu ir gaužām maz, tāpēc iesaku augu žāvēt zemās temperatūrās un uzglabāt hermētiskā tarā. Izmantot piespiedu žāvētājus, vismaz sīpolu žāvēšanai.

Auga lapas un sīpoli ir bagāti ar sēru saturošiem ķiploku ēteriskā eļļām. Sīpolos ir arī karotīns, fermenti, organiskās skābes, fosfors, kalcijs, cukuri, slāpekļa savienojumi, saponīni, glikozīdi, bioflavonoīdi, alkaloīdi.  Vitamīni C, PP, E un B grupa.

Ārstnieciskā nozīme

Meža zeltstarīti ir vērtīga, kā antiseptiķis, brūču dziedējošs līdzeklis, vitamīnu avots. Turklāt, sīpolos ir arī inulīns, kurš lieti noder cukura diabēta, sirds, gremošanas trakta un nervu sistēmas ārstēšanai. Pateicoties nikotīnskābei (PP), augs labvēlīgi ietekmē ādu un sirds darbību, turklāt ar tās palīdzību šķidrina asinis.

Senatnē, sīpoliņu novārījumu lietoja arī grūtnieces, lai mazinātu tūsku. Tāpat, šo novārījumu lietoja, lai ārstētu dzelteno kaiti (hepatītu) un bronhiālo astmu. Augs noderēs arī, lai ārstētu iekaisumus urīna izvades sistēmā. Ārīgi augu lietoja, lai ārstētu nedzīstošas brūces un čūlas. Ar auga sulu apstrādāja kukaiņu kodumus, kā arī samaltu augu putriņā lika kā aplikāciju uz iekaisumiem.

Auga novārījumu lieto pavasaros avitaminozes gadījumā. Tāpat arī ja ir problēmas ar ādu, tai skaitā brūces un čūlas. Dažādu gremošanas sistēmas saslimšanu gadījumā, tūskas mazināšanai, kaulu audu trausluma mazināšanai, asinsspiediena normalizēšanai, lai ārstētu augšējos un apakšējos elpceļus, uzlabotu metabolismu, šķidrinātu asinis un ārstētu epilepsiju.

Meža zeltstarīti lieto, lai uzlabotu organisma tonusu, cīnītos ar hronisku nogurumu, kopumā, lai uzlabotu savu pašsajūtu, īpaši pavasaros. C vitamīns uzlabos organisma spēju cīnīties pret dažādiem vīrusiem, avitaminozi, anēmiju un respiratorām saslimšanām. Regulāra C vitamīna lietošana uzlabo imūnās sistēmas darbību. Nikotīnskābe jeb PP vitamīns, normalizē gremošanas procesus, sirds darbību,  uzlabo aknu darbību un piedalās organisma atjaunošanās procesos. Šis vitamīns arī tiešā veidā ietekmē ādas veselību. Vitamīns E jeb tokoferols, laikam jau pazīstams ir ik vienam, īpaši tiem, kas saistīti ar kosmetoloģiju. Šis vitamīns ietekmē ādas, matu un nagu veselību. Tokoferols ir spēcīgs antioksidants, kā arī aktīva sastāvdaļa dažādiem skaistuma vairojošiem līdzekļiem. Augā ir arī jods un sērs, kurš palīdzēs stiprināt matus un nagus, lai tie nelūztu un āda nezaudētu elastību un spēju reģenerēties.

Kosmetiskā nozīme

Meža zeltstarīte sevi ir labi parādījusi, cīņā pret pinnēm un akni. Šī auga maskas izmanto, lai attīrītu stipri piesārņotu un porainu ādu, tikai jārēķinās, ka augs iedarbosies arī balinoši uz vasaras raibumiem un pigmentāciju. Augu samaisot ar medu var veidot matu maskas, kuras veicinās matu augšanu.

Nav ieteicams lietot

Pašlaik meža zeltstarītei nav noteiktas iespējamās blaknes, neskaitot gadījumus, kad uz to ir alerģiska reakcija. Lietojot šo augu ārstniecībā vai uzturā grūtniecēm un bērniem ir jābūt piesardzīgam.

Lasīt par zemteku ->