- angliski: devil’s-bit Scabious
- vāciski: Teufelsabbiß
- zviedru: ängsvädd
- igauņu: harilik peetrileht
- lietuviešu: pievinė miegalė
- krievu: сивец луговой
Pļavas vilkmēle ir daudzgadīgs augs, 15-90cm augumā. Saknenis īss, noliekts, ar daudzām resnām saknēm. Stublāji stāvi, nereti virsotnē sazaroti, apakšpusē kails vai mazliet apmatots, augšpusē klāts ar piekļautiem matiņiem.
Apakšējās lapas rozetē, viegli ādainu virsmu, eliptiskas vai izstieptas (apgriezti lancetveidīgas), sašaurinās virzienā uz lapu kātiņu. Stublāja lapas izkārtotas pretēji, sēdoši, ar saaugušiem lapu kātiem, augšpusē spīdīgas, izstieptas, divi vai trīs pāri.
Pļavas vilkmēles ziedi ir zilganā vai bālganā krāsā un izvietoti galviņas ziedkopā. Ziedkopas izvietotas uz gariem ziedkātiem. Kauslapas garākas par ziedkopu, eliptiskas, plēvformas. Ziedi, ziedkopā ir vienādi. Ziedēšanas periods jūlijs- septembris. Auglis apmatots sēklenis.
Ārstnieciskās īpašības piemīt augu lakstiem un saknei. Aptiekā šo augu sastapsiet, kā Succisae herba (laksti) un Succisae radix (sakne). Auga lakstus un saknes ievāc dažādos laikos, ziedus ievāc pirms augs sāk ziedēt un to žāvē labi vēdināmā un ēnainā vietā. Sakni rok vēlā rudenī, žāvē lēni, līdzīgi, kā lakstus.
Ķīmiski augs ir pētīts samērā maz, taču ir zināms, ka augā ir rūgtvielas, miecvielas un saponīni.
Ārstnieciskā nozīme
Pļavas vilkmēles ārstnieciskās īpašības ir pamatojamas ar augā esošajām vielām. Saknei piemīt pret helmintu un urīna dzenošas īpašības, lakstiem- brūču dziedējošas, baktericīdas, atkrēpošanos veicinošas, urīna dzenošas un caureju veicinošas īpašības.
Tautas medicīnā augu lieto jau vēsturiski. To lieto, lai ārstētu augšējos elpceļus (klepus, saaukstēšanās un apgrūtinātu elpošanu). Šādam nolūkam izmanto saknes novārījumu, tam piemīt izteiktas atkrēpošanos veicinošas īpašības. Turklāt, saknes novārījums atbrīvo no galvas sāpēm un ārstē kuņģa slimības.
Izmantojot auga antiseptiskās un brūču ārstējošās īpašības, to var izmantot, lai ārstētu ādas slimības un sastrutojumus. Šādām vajadzībām pļavas vilkmēli izmanto, kā aplikācijas un kompreses. Augs ir labs antiseptiķis, ar to apstrādā griezumus un traumas. Tādam nolūkam izmanto sasmalcinātu un svaigu augu vai žāvētu. Auga saknes novārījums ir labs līdzeklis pret helmintiem (netoksisks). Tam piemīt arī urīna dzenošas un vēdera izejas veicinošs efekts.
Senatnē šo augu izmantoja arī pret indīgu čūsku un dzīvnieku kodumiem.