Vija Eiropas
CUSCUTA EUROPAEA L.

   

  • angliski: greater Dodder
  • vāciski: Europäische Seide
  • zviedru: nässelsnärja
  • igauņu: harilik võrm
  • lietuviešu: paprastasis brantas
  • krievu: повилика европейская

Vijošs, viengadīgs parazītisks augs, kurai nav saknes un lapas. Polifāgs, kurš parazitē uz citiem augiem un kokiem. Parazitē ne tikai uz ziedošajiem augiem, bet arī uz papardēm un kosām. Stublāji tam mēdz vīties 1-3m gari un diametrā vien 1mm, sazaroti, zaļi dzelteni vai sarkanīgi. Augs apvijas ap savu saimniekaugu un piestiprinās pie tā ar piesūcekņiem, ar kuru palīdzību saņem barības vielas.

Ziediņi maziņi (3-4mm garumā), sēdoši, aktinomorfi, sakopoti galviņveida ziedkopās. Ziediņi balti, rozīgi vai bāli rozīgi. Auglis- sēklu kārbiņa. Zied jūnijā- augustā. Vairojas pamatā ar sēklu palīdzību, uz viena auga veidojas ap 30 tūkstoši jaunu sēklu. Sēkla izdīgst uz zemes, izveidojot pagaidu sakneni un dzinumu bez lapām. Tad augs sāk griezt dzinumu uz riņķi līdz tas atduras pret topošo saimniekaugu, tiklīdz Eiropas vija piesūcas saimniekaugam, tā saikne ar zemi tiek pārtraukta.

Ārstnieciska nozīme piemīt visam augam. Augu ievāc ziedēšanas perioda sākumā (jūnijs-jūlijs), sēklas pēc veģitācijas perioda- parasti rudenī. Augus zāvē uz sietiem vai piespiedu žāvētājos. Drogu uzglabā līdz vienam gadam, papīra maisos.

No auga sēklām un paša auga ir iegūti glikozīdi, alkaloīdi kustanīns un konvolvulīns, miecvielas, fitosterīns, flavonoīdi (kvercetīns, kempferols u.c.), flavoni, flabofēni, leikoantocīni, pentozāns, kvercetīns, ogļhidrāti, cukuri, kumarīni (bergenīns, metillotozīds, umbelliferons), fenolkarbonātskābes un to atvasinājumi (hlorogēnskābe, kanēļskābem kafijskābe, kuskutīnskābe), saponīni, polisaharīdi (pektīns) un citi steroīdi.

Ārstnieciskā nozīme

Augam piemīt caureju veicinošas, urīna dzenošas, atsāpinošas īpašības. Auga sēklas izmanto, kā dzimumorgānu tonizējošu un stimulējošu līdzekli. Eiropas vijas līdzekļiem piemīt asiņošanu apturošas īpašības.

Augs plaši tiek pielietots Austrumu medicīnā, pret dzelteno kaiti. Indijā, Tibetā un Ķīnā šo augu pielieto, kā potences uzlabojošu, kā arī urīndzenošu, savelkošu, pretiekaisuma un pret infekciju līdzekli.

Tibetā šis augs tiek pielietots arī kā atkrēpošanos veicinošs un hemostatisks līdzeklis, daudzu maisījumu sastāvā, īpaši dažādu plaušu slimību ārstēšanai.

Eiropas viju pielieto dzemdes noslīdēšanas, kā arī asiņošanas gadījumā, kā arī traumu gadījumā. Auga nostādinājums ir rekomendējams kuņģa vēža gadījumā. Vijas novārījums tiek lietots vāju un sāpīgu menstruāciju gadījumā, kā arī kuņģa, aknu un saaukstēšanos slimību ārstēšanās.

Augu var pievienot arī vannās, lai ārstētu dažādus ādas izsitumus.

Nav ieteicams lietot

Eiropas vija ir indīgs augs, tāpēc iekšķīga tā lietošana jābūt pamatota. Pārdozēšanas gadījumā iespējama slikta dūša, vemšana, galvas sāpes un galvas reiboņi. Saprotams, ka nav lietojama grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī šo augu nelieto bērnu ārstēšanā.

Lasīt par trejkrāsu vijolīti ->