Ārstniecības vēršmēle
Anchusa officinalis L.
   

  • angliski: Alkanet
  • vāciski: Gebräuchliche Ochsenzunge
  • zviedru: oxtunga
  • igauņu: harilik imikas
  • lietuviešu: vaistinis godas
  • krievu: воловник лекарственный

Ārstniecības vēršmēle ir divgadīgs augs. Saknenis mietveida. Stublājs stāvs, skarbmatots, augumā līdz 90cm, sazarots augšdaļā. Lapas bez pielapēm, parastas, izkārtotas pamīšus, lineāri lancetveida, malas veselas, augšējās sēdošas, zemākās uz lapu kātiem. Ziedi divdzimuma, pareizi (aktinomorfi), izvietotas sarežģītās tirsoīdās ziedkopās. Zieds sākotnēji zils, vēlāk kļūst violets. Entomofīls augs, kuru labprāt apmeklē taureņi un plēvspārņi. Kukaiņu neesamības gadījumā augs spēj pašapputeksnēties, taču šajā gadījumā sēklas neveidojas.

Auglis nobriestot sadalās 4 riekstveidīgās daļās (erēmas). Zied maijā- augustā, ražo augus no jūnija līdz rudenim. Vairojās ar sēklu palīdzību.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu un saknes. Ziedkopas un lapas ievāc auga ziedēšanas laikā no maija līdz augustam. Augu žāvē labi vēdināmā un ēnainā vietā, iespējami ātri, jo augs tendēts pūt un melnēt.

Augs ir indīgs, tāpēc tā ievākšanu veic gumijas cimdos.

Ārstniecības vēršmēle ir daudz bioloģiski aktīvu vielu: alkaloīdi (stublājos, lapās- cinoglosīns, holīns, gliko-alkaloīds konsolidīns; alantoīns – saknēs), organiskās skābes (dzintarskābe, ābolskābe, citronskābe, fumārskābe, fenolkarbonskābe), vitamīnu E, pigmentu (karotīnu), gļotvielas. Ārstniecības vēršmēles sēklās atrasti augu tauki.

Ārstnieciskā nozīme

Neskatoties uz bagātīgo ķīmisko sastāvu, ārstniecības vēršmēles ārstnieciskās īpašības ir vāji izpētītas. Ir noskaidrots, ka ārstniecības vēršmēle ir toksiska un tās lietošana var slikti ietekmēt aknu veselību, tāpēc oficiālajā medicīnā šo augu pielieto tikai ārīgi. No auga izgūto alantoīnu lieto mitro apsēju vai ziežu veidā, lai ārstētu pūžņojošas čūlas un brūces, kuras pavada sepse. Tautas medicīna auga nostādinājumus lieto bronhīta un pleirīta ārstēšanai, ārīgi kā aplikācijas slikti dzīstošu brūču ārstēšanai. Augam piemīt pretiekaisuma, antibakteriālas, brūču dziedējošas, mīkstinošas, atkrēpošanos veicinošas, temperatūras mazinošas, sviedru dzenošas un urīna dzenošas īpašības. Auga novārījumu lieto pret dizentēriju, lapu nostādinājumu kā urīna dzenošu līdzekli. Ziedu nostādinājums ir efektīvs sviedru dzenošs līdzeklis, plaušu slimību ārstēšanas laikā.

Tautas medicīnā ārstniecības vēršmēle tiek pievietoti plaši, jo tai piemīt daudz vērtīgo īpašību (pretiekaisuma, urīna dzenošas, atkrēpošanos veicinošas, temperatūras mazinošas, antiseptiskas, brūču dziedējošas).

Auga novārījumus lieto dizentērijas gadījumā, lapu nostādinājumu, kā urīna dzenošu līdzekli. Ziedu nostādinājums ir efektīvs sviedru dzenošs līdzeklis elpošanas sistēmas slimību gadījumā- pneimonija, bronhīts, pleirīts, klepus, gripa, kā arī ar to ārstē drudžainus stāvokļus, nieru iekaisumu un zobu sāpes (skalojot).

Ārstniecības vēršmēle ir ieteicama pūžņojošu čūlu, brūču un dziļu griezumu ārstēšanai, izmantojot to kompresēs, aplikācijas un skalošanai. Var lietot arī iekšķīgi aukstu nostādinājumu, lai ārstētu divpadsmit pirkstu zarnas čūlu.

Tautas medicīnā ārstniecības vēršmēli, lieto onkoloģisku slimību ārstēšanai, liekā svara mazināšanai, ka metabolismu normalizējošu līdzekli.

Ārstniecības vēršmēli lieto arī mājas kosmetoloģijā, svaigu, sasmacinātu augu lieto, kā atsvaidzinošu un nomierinošu līdzekli, jūtīgai un iekaisušai ādai. Palielinātu poru un niezošu ekzēmu gadījumā vannā pievieno ārstniecības vēršmēles nostādinājumu.

Dermatoloģisku slimību gadījumā, kuru pavada ādas macerācija, var mazgāt ar šī auga nostādinājumiem. Sasmalcinātu augu, lieto aplikāciju veidā uz insektu kodumiem, lai atbrīvoties no tūskas un niezes.

Nav ieteicams lietot

Ārstniecības vēršmēle ir pieskaitāma pie indīgajiem augiem un tās lietošana (īpaši pārdozēšana) var iedarboties toksiski uz aknām. Ārstniecības vēršmēle nav lietojama grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī to nedrīkst lietot bērni. Šo augu ieteicams lietot, tikai konsultējoties ar speciālistu.

Lasīt par Eiropas viju ->