- angliski: common Bird’s-foot-trefoil
- vāciski: Gemeiner Hornklee
- zviedru: käringtand
- igauņu: harilik nõiahammas
- lietuviešu: paprastasis garždenis
- krievu: лядвенец рогатый
Ragainais vanagnadziņš izaug līdz 50cm, savukārt, tā sakne zemē ieaug līdz 1,5m, tāpēc šis daudzgadīgais augs labi paciešs sausu laiku. Augs spēj augt sausā augsnē. Sakņu sistēma ir stipri sazarota, spēcīga, diametrā līdz 2cm. Stublāji veido blīvu rozeti, ar gadiem uz vienu krūmu var veidoties līdz pat 250 dzinumi. Lapas trīslapiņu saliktas, veidotas no apgrieztas olformas lapiņām, kuras ir garumā līdz 12mm un platumā līdz 10mm. Ziedi nelieli, divdzimuma, spilgti dzelteni, nereti ar oranžām ziedlapiņām, izvietoti skrajās čemuru ziedkopās pa 5-6 ziediem. Auglis lineāra, kaila pupa, izliekta ar āķīti. Sēklas biežāk apaļas, brūnas vai tumši brūnas, sīkas līdz 2mm.
Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga virszemes daļu. To žāvē labi vēdināmās telpās vai svaigā gaisā, ēnā. Augu vēlams ievākt jūnijā, tad tā ārstnieciskās īpašības būs visizteiktākās. Drogu uzglabā līdz 2 gadiem.
Ragainā vanagnadziņa ķīmiskais sastāvs ir tieši saistīts ar tā ievākšanas laiku. Laksti, kuri tiek ievākti pirms ziedēšanas satur 20-30% olbaltumvielas, <28% šķiedrvielas, 35% augu tauku un 24% bezslāpekļa ekstraktīvās vielas. Ziedēšanas laikā, jau nosauktajam sastāvam pievienojās toksiskais cianogēnais glikozīds, kurš atdala ciānūdeņražskābi. Tas augam piešķir rūgtenu piegaršu. Līdz ziedēšanai lapās ir arī karotīns un askorbīnskābe. Sēklās līdz 7% augu tauku, kā arī saharīdi- glikoze, fruktoze, galaktoze un mannoze.
Ārstnieciskā nozīme
Ragainajā vanagnadziņā ir flavonoīdi un nitrolozīdi, ar tiem saistās auga sedatīvās un spazmolītiskās īpašības. C vitamīns un karotonoīdi piešķir augam brūču dziedējošu un organismu spēcinošu efektu. Tikai der arī zināt, ka neviens no šiem efektiem nav pamatots zinātniski un lietojot šo augu risku uzņematies paši.
Tautas medicīnā ragaino vanagnadziņu lieto kā atkrēpošanos veicinošu, pretiekaisuma, sāpju remdējošu, mīkstinošu, nomierinošu, organismu stiprinošu līdzekli. Novārījumu un nostādinājumus tautas zintnieki iesaka izmanto mutes dobuma un kakla skalošanai, lai ārstētu saaukstēšanās slimības.
Augam piemīt laktāciju pastiprinošas īpašības, taču auga iespējamā toksiskuma dēļ, šo īpašību labāk neizmantot, lai palielinātu piena daudzumu! Taču to der zināt, ja vēlaties pārtraukt krūts barošanu, tad šī auga efekts var būt pretrunā ar Jūsu plāniem.
Ziedu nostādinājumu dzer stipra noguruma, galvas sāpju un bezmiega gadījumā. Aplikācijas no sasmalcinātiem lakstiem liek uz sasitumiem, iekaisumiem, sabiezinājumiem, lai atbrīvotos no sāpēm un tūskas.