Tūsklape bastarda
Petasites hybridus L.

Bastarda tūsklape

   

  • angliski: Butterbur
  • vāciski: Gemeine Pestwurz
  • zviedru: pestskråp
  • igauņu: harilik katkujuur
  • lietuviešu: plačialapis šaukštis
  • krievu: белокопытник гибридный

Bastrada tūsklape ir daudzgadīgs augs, ar resnu un garu sakneni. Stublājs augumā līdz 60cm un diametrā līdz 2cm. Augs ir apmatots, apmatojums līdzinās zirnekļu tīklam. Pēc noziedēšanas izveidas lapu rozete. Piesaknes lapas uz gariem kātiem (<120cm), noapaļotas sirds formas, pie pamatnes dziļi šķeltas, mala divkārtzāģzobaina. Lapas apakšpuse pelēcīgi apmatotas, milzīgas, līdz 70-80cm diametrā. Augs stublāja galotnē veido blīvu ķekarveida ziedkopu. Ziedi netīrā purpura krāsā.Zied augs aprīlī- maijā, augļi nobriest maijā- jūnijā.

Ārstnieciskām vajadzībām ievāc lapas un sakneņu ar saknēm. Lapas ievāc jūnijā- jūlijā, līdz uz tām parādās rūsas krāsas plankumi. Lapas ievāc bez kātiem. Žāvē no saules pasargātā vietā. Saknes rok rudenī, žāvē jeb kurā ērtā veidā. Auga žāvēšanai var izmanto piespiedu žāvēšanu, ievērojot temperatūras režīmu 45-50C.

Augā ir ēteriskās eļļas (<0,1%), alkaloīdi, saponīni (<7,6%), glikozīdi, sveķvielas, miecvielas (~5%), sarežģīts esteris petazīns, seskviterpēnu alkohols, petazols, vitamīns C un organiskās skābes. Augā ir daudz mangāna sāļu, īpaši lapās.

Ārstnieciskā nozīme

Oficiālajā medicīnā bastarda tūsklapi izmanto, kā augu ar hipotensīvām, antikoagulanta, spazmolītiskām un atkrēpošanos veicinošām īpašībām. Taču, ar uzskaitītām īpašībām, auga efektivitāte nebeidzas. Daudzās valstīs zinātnieki gatavo augstas kvalitātes, tīrus tūsklapes ekstraktus un no tiem gatavo antihistamīnu grupas preparātu. Šo ekstraktu izmanto arī, lai cīnītos pret migrēnu.

Bastrda tūsklapei piemīt dezinficējošas, atsāpinošas, atkrēpošanos veicinošas, sviedru dzenošas, pretiekaisuma, brūču dziedinošas, spazmolītiskas un nomierinošas īpašības.

Tautas medicīnā bastarda tūsklapi pamatā lieto, kā sviedru dzenošu līdzekli. Nereti to lieto arī, kā atkrēpošanos veicinošu, pretiekaisuma un spazmolītisku līdzekli, lai ārstētu akūtas augšējo elpceļu slimības- bronhītu, bronhiālo astmu, kuru pavada mokošs klepus. Tāpat ar to ārstē arī akūtu un hronisku  laringītu, hiperstēniska tipa neirastēniju un hipertoniju sākuma stadijās.

Auga nostādinājumiem un novārījumiem piemīt nomierinoša iedarbība, tos iesaka lieto asteno- neirotisku reakciju un histērijas gadījumā.

No auga lapām gatavo kompreses, lai atsāpinātu reimatisma un podagras bojātas vietas. Tā kā augam piemīt dezinficējošas un brūču dziedējošas īpašības, tās var izmantot, lai ārstētu brūces, abscesus un furunkulus.

Nav ieteicams lietot

Pagājušā gadsimtā tika noskaidrots, ka tūsklape satur kancerogēnus pirrolizīda alkoloīgus, kuri ir toksiski aknai un ir spējīgi radīt vēnu oklūzijas slimību un vēzi. Maksimālā, pieļaujamā diennakts deva ir 1mkg šo alkaloīdu.

Lai vai kā, augu nedrīkst lietot uz bērniem, grūtniecības un laktācijas periodā un cilvēkiem ar smagām nieru un aknu saslimšanām.

Augs ir indīgs un var radīt gremošanas trakta darbības traucējumus.

Lasīt par ugunspuķi->