Timotiņi
Phleum

   

  • angliski: Cat’s-tail
  • vāciski: Lieschgras
  • zviedru: timotej
  • igauņu: timut
  • lietuviešu: motiejukas
  • krievu: тимофеевка

Timotiņi ir daudzgadīgi lakstaugi, kuri veido blīvus zālājus. Sakņu sistēma bārkšveida, labi attīstīta, kura stiepjas augsnē līdz 1m. Stublāji dobi, stāvi, vientuļi vai vairāki, augumā līdz 1m, ir sīpoliņš pie pamatnes. Lapas plakanas, izstieptas, smailas, raupjas, 3-10mm platas, ar kailām, neuzpūstām makstīm, tumši zaļā krāsā. Lapas mala zobota.

Veģetācija sākas agrā pavasarī. Zied timotiņi pavasara izskaņā- vasaras sākumā, ar maziem ziediņiem, kuri veido neizteiktu, konusveidīgu vālīti, garumā no 5-12cm.

Auglis- aizsegta, noapaļoti ovāla grauds, pelēcīgā vai brūnā krāsā. Vienā ziedkopā ir līdz 500 graudu, labi attīstīts augs, spēj saražot līdz 17 tūkstošiem sēklu. Pēc noziedēšanas timotiņa stublāji nobriest un paliek cietāki. Sēklas nobriest/ ieaug ātri, veidojot izturīgu velēnu. Velēna nezaudē savu krāsu pat ziemas laikā.

Latvijā varat sastapt smiltāju amoliņu (Phleum arenarium L.), gumaino timotiņu (Phleum nodosum L.), stepes timotiņu (Phleum phleoides L.) un pļavas timotiņu (Phleum pratense L.). Smiltāju timotiņš ir aizsargājams, attiecīgi ārstniecībai neievācams. Savukārt, pļavas timotiņš ir vērtīgs lopbarības augs.

Timotiņos ir līdz 190mg askorbīnskābes, ap 6mg karotīna, B1 un B2 vitamīni. Augā ir 12 organiskās skābes. Ziedputekšņos atrasts flavonoīds daktilīns, svaigā saknē <13% fleina, miecvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Timotiņu sastāvā ir daudz unikālu sastāvdaļu (kumarīni, miecvielas, flavonoīdi u.c.), kuru iedarbības spektrs ir plašs. Flavonoīdi palīdz stiprināt asins kapilārus, kas labvēlīgi ietekmē sirds asinsvadu sistēmu. Askorbīnskābe labvēlīgi ietekmē organismu, vīrusu radītu saaukstēšanās gadījumā, savukārt, kumarīni rada antimikrobu iedarbību. Miecvielas normalizē gremošanas procesus, stimulē nervu sistēmas funkciju un paaugstina organisma darbspējas.

Tautas medicīnā lieto timotiņu lakstus un saknes, kā mono līdzekli, kā arī kā sarežģītu maisījumu sastāvdaļu, gan ārstnieciskā, gan profilaktiskā nolūkā. Saknes lieto, kā pretsāpju līdzekli, īpaši pret zobu sāpēm, lietojot tieši uz sāpošā zoba.

Savvaļas graudaugus plaši pielieto vannās, aplikācijās jau vēsturiski. Tautas zintnieki šim augam piedēvē imūnmodulējošas un pretdrudža īpašības. Timotiņu novārījumu vannas lieto, lai ārstētu reimatiskas sāpes, artrītu, artrozi, radikulītu un ādas slimības.

Timotiņi ir lieliski augs, kuru izmanto, lai attīrītu zobu virsmu. Košļājot timotiņu, tas mutē pārvērtīsies smalkās celulozes šķiedrās, kā arī timotiņu sulai ir sārmaina reakcija. Šāda īpašība piemīt teju vai visiem graudaugiem.

Nav ieteicams lietot

Der zināt, ka šis augs var radīt alerģiju. Tas saistās ar ziedēšanu- putekšņiem.

Lasīt par topinambūru->