Stēvija
Stevia rebaudiana Bertoni

  

Stēvija ir daudzgadīgs augs, augumā 60-80cm (ļoti reti vairāk par 1m). Vizuāli augs atgādinastipri sazarotu krūmu, taču pie krūmiem un puskrūmiem nav pieskaitāms. Saknes sistēma bārkstveida. Saknes diegveida, vāji sazarotas, garumā līdz 60cm. Stublājs stāvs, cilindrisks, sazarots un klāts lapām. Lapas vienkāršas, krusteniski pretējas, veselas, bez pielapēm. Lapa apgriezti olformas ar vāji zobotu malu. Ziediņi balti, maziņi, vienkopus pa pieciem vienā ziedkopā- kurvīši, kuri veido sarežģītu ziedkopu. Sēklas sīkas 2-3mm.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto stēvijas lapas. Lapās ir daudz vērtīgu vielu- diterpēnu glikozīds stēviozīds (<7%) un citi glikozīdi, vitamīns A, C, P, E, kā arī mikroelementi, flavonoīdi- rutīns, kvercetīns u.c., ēteriskās eļļas, miecvielas, polisaharīdi un šķiedrvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Stēvija iedarbojas tonizējoši, organismu stiprinoši un profilaktiski.

Pētījumos noteikts, ka stēvija neveicina rūgšanas procesus zarnu traktā, tāpat arī neveido nogulsnes uz zobiem un neveicina baktēriju koloniju veidošanos uz tiem, kuras izraisa kariesu.

Bioloģiski aktīvās vielas nesabrūk temperatūras ietekmē, līdz ar to, augu var pievienot arī termiski apstrādājamiem ēdieniem.

Saldo garšu augam piešķir glikozīds- steviozīds. Nelielos daudzumos stēvija rada saldas garšas uztveri, taču lielos daudzumos šī garša jau paliek rūgta. Stēvija dabīgā formā (svaiga) ir 10-15 reizes saldāka par mums ierasto cukuru, savukārt, stevizoīdu ekstrakts jau 300 reižu saldāks. Tāpat arī tika atrasti stēvijā vēl divi glikozīdi, kuri salduma ziņā ir 400-500 reizes saldāki par cukurbiešu cukuru.

Šodienā, steviozīdi ir saldākais, dabiskais produkts, kurš ir atklāts. Tam nepiemīt kaloritāte un citas negatīvas īpašības, kā klasiskajam cukuram, steviozīdi- tas ir ideālākais cukura aizvietotājs. Kā arī stēvija ir daudz veselīgāka, kā mākslīgie saldinātāji. Stēviju drīkst lietot cukura diabēta, aptaukošanās un vielmaiņas traucējumu gadījumā.

Stēvijas preparāti atjauno spēkus pēc nervu izsīkuma un fiziskās pārslodzes. Auga lietošana atbrīvo no noguruma, palielina muskuļu spēku un dinamiku. Stēvija tādā veidā kļūst par vērtīgu sportistiem un cilvēkiem, kuri nodarbojas ar fiziski vai garīgi smagu darbu. Stēvija bremzē novecošanās procesus.

Nav ieteicams lietot

Blaknes  lietojot stēviju nav novērotas. To var lietot gan bērni, gan cilvēki gados. Zinātnieki ir noteikuši, ka stēvijā esošās vielas ir pilnībā nekaitīgas cilvēkiem.

Izņēmums var būt, kādas vielas individuāla nepanesamība!

Lasīt par parasto strauspapardi->