- Angliski: Marsh-marigold
- Vāciski: Sumpf-Dotterblume
- Zviedru: kabbleka
- Igauņu: harilik varsakabi
- Lietuviešu: pelkinė puriena
- Krievu: калужница болотная
Purva purene ir daudzgadīgs augs, kurš izaug līdz 25-30cm augumam. Stublāji stāvi vai ložņājoši, visnotaļ sazaroti, saknenis īss. Purva purene, kura mīt ūdenī var izaugt ar stublājiem līdz 3m. Auga veģetācija sākas agrā pavasarī. Zemākās lapas sirds formas, izvietotas uz lapu kātiem un ir liela izmēra, augšējās ir sēdošas, nierformas. Lapu malas smaili grantainas, lapas apakšpusē labi redzamas dzīslas. Zem ūdens augošās lapas tumši sarkanas vai violetas, virsūdens lapas zaļas. Spēcīgas saules gaismas ietekmē virsūdens lapas mēdz sarulēties.
Purva purenes ziedi ir spilgti dzeltenā krāsā, spīdīgi, līdz 6cm diametrā. Interesanti pieminēt, ka augs sāk ziedēt tikai, kad sasniedzis 10 gadu vecumu. Apmēram, 7 ziedi ir novietoti uz gariem purva purenes ziedkātiem, kuri aug no augšējo lapu pazarēm. Zieds sastāv no piecām ziedlapām. Pirmie ziedi atveras jau aprīlī un to ziedēšanas laiks ilgst līdz maija vidum. Pateicoties spilgtajai zieda krāsai, augs spēj koncentrēt saules staru uz centru, tādi paaugstinot temperatūru. Tas, attiecīgi, palielina iespēju pievilināt apputeksnētājus- kukaiņus.
Purva purenes auglis ir folikuls. Vienā folikulā var būt līdz 10, melnas un spīdīgas sēklas (<2,5mm). Maija beigās, jūnija sākumā sēklas nobriest un izbirst. Augs vairojas arī veģetatīvi. Pēc sēklu nobriešanas, auga zemākās lapas neatmirst un palīdz tam uzkrāt barības vielas nākamajam gadam.
Purva purenes pumpurus ievāc agrā pavasarī (martā), jaunās lapas sezonas laikā. Auga virszemes daļu, augšējās lapas, ievāc auga ziedēšanas periodā (sākot ar aprīli līdz maija beigām). Augu žāvē labi vēdināmās telpās vai speciālos žāvētājos, nepārsniedzot 50C temperatūru.
Sakneņus rok agrā pavasarī vai rudenī, attīra no augsnes un žāvē, kā iepriekš minēts. Purva purenes drogu uzglabā līdz 2 gadiem.
Purva purenes ķīmiskais sastāvs vēl aizvien tiek pētīts, taču tajā esošās sastāvdaļas, kuras jau ir atrastas, apstiprina šī auga lietderību cilvēkam. Augā atrasti flavonu savienojumi, kvercetīns, karotīns (<5,2mg%), holīns, anemonīns, ksantofils, askorbīnskābe (37mg%), bereberīns, rūgtvielas, saponīni, linolskābe, taukskābes, alkaloīdi, miecvielas (<8,1%). Lapas un stublāji svaigā veidā ir indīgi, taču pēc termiskās apstrādes tie kļūst droši.
Ārstnieciskā nozīme
Aktīvās purva purenes vielas ir saponīni, anemonīns, flavonoīdi, holīns, kā arī ziedos esošais karotīns un ksantofils. Pateicoties saponīniem augam ir milzīgas perspektīvas ārstniecībā, taču ir savi ierobežojumi, jo auga virszemes daļa ir indīga. Protoanemīns- indīga viela, kura sairst augu termiski apstrādājot- tas pārvēršas anemonīnā. Un tas pārveidojas par neaktīvu anemonskābi. Pateicoties saponīniem, augs šķīdina krēpas un veicina to iziešanu no bronhiem, palielina kortikosteroīdu sintēzi, regulē ūdens sāļu vielmaiņu, aktivizē hormonu darbību. Saponīni neļauj arī attīstīties onkoloģijas šūnām.
Flavonoīdi, savukārt, palielina smalko asinsvadu izturību, regulē asinsspiedienu, normalizē asins ritmu, turklāt stimulē virsnieru dziedzeru garozas funkciju.
Purva purenes ārstnieciskās īpašības ir zināmas jau sen. Tai piemīt urīna dzenošas, pretiekaisuma, sāpju remdējošas, pretkrampju īpašības. Tautas medicīnā šī auga spirta vai ūdens nostādinājumus lieto, lai ārstētu aknu un žults pūšļa slimības.
Apvienojot purva pureni ar lielo ceļteku un parasto māllēpi var izgatavot spēcīgu pretklepus līdzekli- parasti uz ūdens bāzes (novārījumu).
Tautā purva pureni lieto, lai ārstētu klepu, bronhītu, tūskas, skrofulozi un reimatismu. Tā noņem menstruālās sāpes, ārstē urīnceļu slimības, turklāt, tai piemīt nomierinošs efekts, kas lieti noder neirožu gadījumā.
Purva purene ir antiseptiķis. Kuru var lietot iekaisuma, apdegumu un brūču gadījumā, jo tai piemīt brūču dziedējošas un pretmikrobas īpašības. Purva purenes lapas applaucē un ietin marles sainīti, tālāk jau izmanto komprešu veidā uz ādas bojājumiem. Ar novārījumu var skalot brūces.
Purva purenē ir arī liels C vitamīna saturs, ar kura palīdzību var ārstēt cingu. Šī auga ārstnieciskie preparāti labvēlīgi ietekmē nagu plāksnīšu augšanu un palīdz atbrīvoties arī no nagu sēnītēm. Ar svaigu lapu sulu var atbrīvoties no ādas karpām.
Purva purenei piemīt arī vāji izteiktas pretvēža īpašības.
Taču purva purenē ir toksiski savienojumi, tāpēc to vienmēr lieto mazās devās.