Puplaksis Trejlapu
MENYANTHES TRIFOLIATA L.

   

  • angliski: Bogbean
  • vāciski: Fieberklee
  • zviedru: vattenklöver
  • igauņu: ubaleht
  • lietuviešu: trilapis pupalaiškis
  • krievu: вахта трехлистная

Trejlapu puplaksis ir daudzgadīgs augs, neliels augumā (10-20cm), ar garu, resnu, ložņājošu sakneni, galotnē piepaceltu. Lapas uz gariem kātiem, 17-30cm, lapas trīsstaraini dalītas. Ziedu stublāji resni un bez lapām. Ziedi balti vai bāli rozā krāsā, vidēji 1-2cm diametrā, atrodas stublāja galotnē, vārpas veida ziedkopā. Zied maijā- jūnijā. Augļus nogatavina jūlijā- augustā.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc trejlapu puplakša lapas. Ārstniecisko drogu ievāc pēc ziedēšanas, jūlijs- augusts. Ievāktās lapas savītina svaigā gaisā, pēc kā žāvē ēnainā un labi vēdināmā vietā, taču labāk piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru. Drogu var uzglabāt 2 gadus.

Auga ārstnieciskās īpašības nodrošina rūgtie-iridoīdie glikozīdi: loganīns, sverozīds, loganetīns, foliamentīns, meniatīns, meliatīns, digidrofoliamentīns, mentiafolīns. Lapās ir arī flavonoīdi (rutīns, hiperozīds un trifolīns), alkaloīdi (gencianīns, gencianidīns, genciatibetīns), miecvielas (3-7%), triterpenoīdi (betulīns, betulīnskābe), C vitamīns, pektīnvielas, holīns, saponīni, makro un mikroelementi (uzkrājas mangāns un selēns). Saknēs- inulīns, rūgtviela meliatīns, miecvielas, betulīnskābe, saponīni, pektīnvielas un alkaloīdu atvasinājumi. Augs satur nozīmīgu daudzumu jodu, turklāt auga virszemes daļā ir atrasti arī steroīdi (alfa-spinasterīns, stigmasten-7-ols), kumarīni (skoparons, brailīns, skopoletīns), flavonoīds 3-galaktozīda kempferols.

Ārstnieciskā nozīme

Trejlapu puplakša preparāti, kā nostādinājums vai tēja tiek pielietoti, lai ārstētu aknas un žults ceļus. Turklāt augā esošās rūgtvielas kairina mēles receptorus, kas simulē kuņģa sulas pastiprinātu izdalīšanos, kas lieti noder, lai ārstētu gastrītu ar zemu kuņģa sulas saturu, kā arī lai rosinātu apetīti un gremošanas procesus.

Trejlapu puplakša drogu izmanto dažādos maisījumos, ar tādu nozīmi: apetītes rosinoši, nomierinoši, žulti dzenoši, urīna dzenoši un vieglu caureju veicinoši drogu maisījumi.

Augs ir guvis atzinību arī tautas medicīnā un to plaši pielieto, īpaši tautas, kuras dzīvo zemeslodes ziemeļu daļā. Auga īpašības izmanto, lai ārstētu malāriju, hemoroidālo asiņošanu, plaušu tuberkulozi, klepu, aknu slimības, žults pūsli un žultsceļus. Tāpat to izmanto, kā caurejas veicinošu un pret helmintu līdzekli.

Trejlapu puplaksi, retāk, bet izmanto arī kā temperatūras mazinošu, brūču dziedējošu un pret alerģijas līdzekli.

Nav ieteicams lietot

Šo augu nevajadzētu lietot cilvēkiem, ar paaugstinātu kuņģa sulas saturu, kā arī ar kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlu.

Lasīt par purva pureni->