Plaukšķene parastā
Silene vulgaris (Moench) Garcke (syn. S. cucubalus Wibel; S. latifolia (Mill.) Britton et Rendle)

   

  • Angliski: bladder Campion
  • Vāciski: Gemeines Leimkraut
  • Zviedru: smällglim
  • Igauņu: harilik põisrohi
  • Lietuviešu: paprastoji naktižiedė
  • Krievu: смолевка обыкновенная

Parastā plaukšķene ir daudzgadīgs augs, augumā 40-100cm. Stublājs kails, stāvs. Lapas lancetveidīgas vai lancet- olveida formas, garumā līdz 10cm, platumā līdz 3cm, zilganas, zemākās sašaurinātas uz īsiem kātiem.

Ziedi izvietoti uz īsiem ziedkātiem. Ziedi balti ar šķeltu atloku. Pa dienu ziedi ir pusaizvērti, pa nakti tie atveras un spēcīgi smaržo, tādi piesaistot savus galvenos apputeksnētājus- nakts tauriņus. Augs zied sākot ar jūniju līdz septembrim.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga virszemes daļu. Augu ievāc tā ziedēšanas laikā. Pēc ievākšanas augu rūpīgi noskalo, tālāk tos krāmē uz sietiem un žāvē labi vēdināmā telpā.

Uzglabā parasto plaukšķeni tumšā vietā, cieši aizvērtos papīra maisos ne ilgāk par 2 gadiem.

Retāk ārstnieciskam nolūkam ievāc arī parastās plaukšķenes augļus- tas parasti notiek rudens vidū.

Ķīmiskais sastāvs parastai plaukšķenei nav izpētīts pilnīgi. Taču ir zināms, ka augā ir triterpēna saponīni, flavonu glikozīds saponarīns, sveķvielas, organiskās skābes, miecvielas, flavonoīdi: viteksīns, izoviteksinorientīns, homofientīns; sinapskābe un ferulskābe, askorbīnskābe, alkaloīdu pēdas un kumarīns.

Ārstnieciskā nozīme

Parastai plaukšķenei piemīt urīndzenošs, mīkstinošs, nomierinošs, sedatīvs, tonizējošs un sāpju mazinošs efekts. Augu izmanto arī ādas bojājumu ārstēšanai.

Pateicoties tam, ka augā ir arī saponīns silenozīds, parastā plaukšķene spēj sniegt ievērojamu atbalstu dažādu gremošanas trakta slimību gadījumā, piemēram, hroniska gastrīta ārstēšanai.

Parastās plaukšķenes tēja plaši tiek pielietota tautas medicīnā, lai ārstētu dizentēriju, hronisku bronhītu, gastrītu, nieru un urīnpūšļa slimības, kā arī to izmanto, lai mazinātu dedzināšanu kuņģī un kā sedatīvu līdzekli.  Pavasarī, salāti no svaiga auga palīdz izvairīties no avitaminozes.

Ziedoša auga nostādinājumus izmanto leikorejas, vaginīta un metrīta gadījumā, kā arī lai ārstētu gastrītu, nieru un urīnpūšļa slimības.

Parastai plaukšķenei piemīt mīkstinošas īpašības, tāpēc to var droši pielietot arī vannās. Auga novārījumu var izmantot kompresēs, lai ārstētu kašķi un rozes iekaisumus. Parastās plaukšķenes sula palīdzēs ārstēt konjunktivītu, kā arī mutes skalošanai zobu sāpju gadījumā. Auga nostādinājumus lieto stipru galvas sāpju un pirms menstruālā sindroma gadījumā.

Senatnē plaukšķenes sakņu novārījumu izmantoja lai ārstētu tuberkulozi.

Nav ieteicams lietot

Parasto plaukšķeni aizliegts lietot kolītu, aizcietējumu, gastrītu ar samazinātu kuņģa sulas saturu gadījumā. Protams, augu nedrīkst lietot arī grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī to dot maziem bērniem.