Pātaine ārstniecības
BETONICA OFFICINALIS L.

   

  • angliski: Betony
  • vāciski: Gemeine Betonie
  • zviedru: humlesuga
  • igauņu: harilik tõnnike
  • lietuviešu: vaistinė notra
  • krievu: буквица лекарственная

Ārstniecības pātaine ir daudzgadīgs augs, augumā 30-100cm. Stublāji ir četršķautņaini. Lapas izkārtotas pretēji, izstiepti olveida formas ar zobotu malu, bez pielapēm. Ziedi gaiši purpursārti. Zied jūnijā- augustā, nogatavina sēklas augustā- septembrī.

Ārstnieciskā vērtība piemīt visām auga daļām. Auga virszemes daļu ievāc auga ziedēšanas laikā, griež augu galotnes vidēji 30cm garumā. Saknes rok rudenī. Drogu žāvē ēnainā un labi vēdināmā vietā vai piespiedu žāvētājos 40-50C temperatūrā. Gatavu drogu uzglabā papīra maisos ne ilgāk par 2 gadiem.

Ārstniecības pātaine ir sarežģīta sastāva ēterisko eļļu bagāts augs (aromātiskās vielas: spirti, fenoli, terpēni, aldehīdi, ketoni un citi organiskie savienojumi). Auga virszemes daļā ir atrastas miecvielas, rūgtvielas, alkaloīdi, olbaltumvielas, sveķvielas, gļotvielas, flavonoīdi, betaīns, betonicīns, pigmenti, vitamīns K un C, kalcija sāļi un organiskās skābes.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības pātaines ārstnieciskās īpašības pētītas ir samērā maz. Taču neatkarīgi no tā augam piemīt labi izteiktas farmakoloģiskās īpašības (pretiekaisuma, brūču dziedinošas, atkrēpošanos veicinošas, asiņošanu apturošas, žulti dzenošas, urīna dzenošas, caureju vecinošas, nomierinošas, sedatīvas u.c.), kuras var izmantot ārstējot dažādas slimības. Auga organisma spēcinošās īpašības var pielietot pēc dažādām smagām saslimšanām. Ārstniecības pātaine labvēlīgi ietekmē arī vielmaiņu un gremošanu. Tāpat ārstniecības pātaine mazina arteriālo asins spiedienu un uzlabo asinsriti.

Ir pamanīta arī ārstniecības pātaines labvēlīgā ietekme saaukstēšanās slimību, bronhīta, plaušu tuberkulozes, klepus un kakla sāpju ārstēšanā.

Kaut arī farmakoloģijā, šis augs ir pētīts maz, tad tautas medicīnā jau izsens to pielieto un pie tam vēl plaši, kā atkrēpošanos veicinošu, sedatīvu, atsāpinošu, žulti dzenošu, asiņošanu apturošu un antiseptisku līdzekli. Senatnē šī auga ziedus izmantoja, lai stiprinātu nervus, mazinātu galvas sāpes un ārstētu dažādus drudžainus stāvokļus. Augs palīdz novērst hronisku nogurumu, pastiprinātu uzbudinātību, tas palīdzēja arī grēmu, klepus, podagras, kakla, aknu un kuņģa slimību ārstēšanā, kā arī daudzu citu slimību gadījumā. Ārstniecības pātaines sakneni lietoja, kā caureju veicinošu un vemšanu izsaucošu līdzekli.

Arī mūsdienu tautas zintnieki šo augu uzskata par universālu un izmanto dažādu slimību ārstēšanā. To pielieto, lai ārstētu elpceļu, plaušu un bronhu infekciju slimības, gremošanas orgānus, angīnu, stomatītu, parodontozi, ādas slimības un konjunktivītu.

Sakņu novārījumus lieto nervu slimību, vājuma, apetītes neesamības, aknu un nieru slimību, gastrīta un kolīta ārstēšanā. Auga virszemes daļu izmanto, lai uzlabotu vielmaiņu, mazinātu asinsspiedienu, mazinātu ģībšanas lēkmes, histērijas, uzlabotu asins cirkulāciju, plaušu un dzemdes asiņošanas gadījumā, ārstētu saaukstēšanās slimības, atbrīvotos no ilgstoša klepus, astmas, īpaši no plaušu tuberkulozes.

Tēja no ārstniecības pātaines lapām ir ieteicam gados vecākiem cilvēkiem ar aterosklerozi, paaugstinātu asinsspiedienu un spēka zudumiem.

Svaigas, sasmalcinātas pātaines lapas lieto aplikāciju veidā, ilgi nedzīstošu brūču un čūlu gadījumā. Ārīgi to izmanto arī, lai ārstētu reimatismu un audzējus.

Dermatoloģijā pātaines nostādinājumu lieto iekšķīgi, lai ārstētu ekzēmas, sklerodermiju un psoriāzi. Var gatavot no auga arī kāju vanniņas, lai mazinātu kāju svīšanu. Ādas vēža gadījumā, gatavo karstās aplikācijas no šī auga sakneņa.

Nav ieteicams lietot

Ārstniecības pātaine nerada nopietnas blaknes un parasti ārstēšanās ar to tiek pārciesta labi. Ar šo augu nav vēlams ārstēties grūtniecēm, laktācijas periodā un maziem bērniem, kā arī vecākiem cilvēkiem, saindēšanās un gremošanas traucējumu gadījumā.

Šis augs ir pieskaitāms pie alerģisku reakciju izraisošiem, tāpēc ja Jums ir tendence uz alerģijām, tad šādos gadījumos šis augs nebūs labākā izvēle.

Nav vēlams augu lietot hipotoniķiem, tāpat arī gastrīta ar pazeminātu kuņģa sulas saturu, varikozo vēnu, trombozes un tromboflebīta gadījumā, kā arī sirds slimniekiem.

Lasīt par parasto pelašķi ->