Rožainais pagaurs
Spergularia rubra (L.) J. et C.Presl

   

  • Angliski: sand Spurrey
  • Vāciski: Rote Schuppenmiere
  • Zviedru: rödnarv
  • Igauņu: punane sõlmhein
  • Lietuviešu: rausvoji posmiltė
  • Krievu: торичник красный

Rožainais pagaurs ir viengadīgs augs, kurš zarojas jau no pašas pamatnes, augumā 7-20cm, stublājs augšdaļā klāts ar dziedzermatiņiem. Lapas lineāras, pie pamatnes un galotnē sašaurinātas 0.5-1mm platumā, 5-15mm garumā. Ziedi uz gariem diegveida ziedkātiem. Ziedlapiņas ovālas, rozā krāsā, maziņas.  Augļu kārbiņa bāli zaļgana, neliela. Sēklas maziņas, brūnas.

Ārstnieciskām vajadzībām rožaino pagauru ievāc tā ziedēšanas laikā, sākot ar maiju līdz pat septembrim. Ievāc auga virszemes daļu un ziedus. Augu žāvē uz sietiem, labi vēdināmā telpā vai ēnainā vietā, augu vēlams bieži uzrušināt un apgriezt uz otru pusi, jo tam ir tendence pūt. Zālīte izžūs apmēram 2-3 nedēļu laikā un tad to var pakot papīra maisos vai plastikāta kārbās, Uzglabāt augu var vidēji 1 gadu.

No ķīmiskā viedokļa augs izpētīts ir maz. Tā ārstnieciskās īpašības nosaka, augā atrastie flavonoīdi un kumarīni.

Ārstnieciskā nozīme

Eksperimenta kārtā ir noteikts, ka augā esošās vielas var pilnībā izšķīdināt kalcija oksalātu, kalcija fosfātu, urātus un dažus mukoproteīnus. No rožainā pagaura gatavoti galēniskie preparāti uz dzīvniekiem iedarbojas sedatīvi un, kā pretiekaisuma līdzeklis. Zinātnieki ievēroja arī auga antiseptiskās īpašības.

Tautas dziedniecībā novārījumus un nostādinājumus izmanto, lai šķīdinātu nierakmeņus un izvadītu smiltis. Augs palīdz arī balināt pigmentācijas plankumus un vasaras raibumus.

Nav ieteicams lietot

Augs ir maz pētīts, līdz ar to tā blaknes arī nav zināmas. Tāpēc augu nav vēlams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī to nepielietot uz bērniem.

Lasīt par pamīšlapu pakrēslīti ->