Mazlēpe parastā
Hydrocharis morsus-ranae L.

Parastā mezlēpe

   

  • angliski: Frogbit
  • vāciski: Froschbiß
  • zviedru: dyblad
  • igauņu: konnakilbukas
  • lietuviešu: plūduriuojantysis vandenplūkis
  • krievu: водoкрас обыкновенный

Parastā mazlēpe ir daudzgadīgs, peldošs, divmāju augs. Stublāji ir saīsināti ar sānu dzinumiem (stoloni), uz kuru galotnēm veidojās ziemojošie pumpuri. Lapas ir peldošas, izvietotas rozetē, uz gariem lapu kātiem, apaļ-sirdsformas, 5-7cm diametrā, ar divām, lielām pielapēm.

Ziedi balti 1.5-2cm diametrā, ar 3 platām apgriezti olformas ziedlapām; vīrišķie ziedi vientuļi uz gariem lapu kātiem, sievišķie izvietoti pa trim, sēdoši. Augļi- ogveidīgi. Zied jūnijā- jūlijā.

Ārstniecības nolūkam ievāc lakstus, ziedēšanas laikā. Žāvē sausā, labi vēdināmā vietā.

Lapās ir flavonoīdi, antociāni (cianidīns, pelargonidīns), leikoantociāni (leikocianidīns).

Šobrīd, augs no ķīmiskā viedokļa pētīts ir samērā maz. Tajā esošie flavonoīdi iedarbojas sedatīvi, kā arī antociāni un leikoantociāni iedarbojas, kā antioksidanti.

Ir ziņas, ka šis augs sevī uzkrāj radioizotopus. Tāpēc tā ievākšana un lietošana ir iespējama tikai ekoloģiski tīrās vietās.

Ārstnieciskā nozīme

Šo augu izmanto tikai tautas medicīnā un tā galvenais izmantošanas virziens ir radīt nomierinošus līdzekļus. Tos lieto, lai ārstētu bezmiegu un nakts murgus, sāpīgu erekciju (priapisms), spermatoreju, mazinātu pārlieku dzimumuzbudināmību, pārlieku biežu pollūciju un neirastēniju.

Parastās mazlēpes pretiekaisuma īpašības lieti noder, lai ārstētu sieviešu slimības, smagu leikoreju, izmanto, lai ārstētu sarīvējumus, izsvīdumus un citus ādas stāvokļus, kurus pavada infekcijas risks.

Kā jau noskaidrojām, galvenā, auga iedarbība ir sedatīva. Parastās mazlēpes preparāti paātrina bremzēšanās procesus, pārlieku uzbudinātā galvas smadzeņu garozā, mazina trauksmes sajūtu un veicina ātru aizmigšanu.

Parastās mazlēpes preparāti atslābina asinsvadu gludo muskulatūru, kā rezultātā mazinās arteriālais asinsspiediens.

Nav ieteicams lietot

Augā nav indīgu vielu, taču tā lietošanas ierobežojumi, tomēr ir- šo augu nelieto hroniska zarnu iekaisuma un hipotonijas gadījumā.

Augu nelieto grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ar to neārstē bērnus.

Lasīt par pavasara mazpurenīti ->