Magone miega
PAPAVER SOMNIFERUM

   

  • Angliski: opium Poppy
  • Vāciski: Schlaf-Mohn
  • Zviedru: opievallmo
  • Igauņu: unimagun
  • Lietuviešu: daržinė aguona
  • Krievu: мак снотворный

Miega magone ir viengadīgs augs, augumā 0,5-1,2m. Miega magones stublājs sazarojas tikai augšpusē, gluds un stāvs. Lapas veselas, izkārtotas pamīšus, gar malām zobainas. Ziedi abu dzimumu, lieli, vientuļi, ar četrām ziedlapām, rozīgi, dažreiz maigi lillā tonī, retāk sarkani un balti. Auglis sēklu kārbiņa, kurā atrodas daudz mazu melnu sēkliņu. Miega mazgone zied jūnijā- jūlijā, augļi nobriest augustā.

Šis augs ir kultivējams augs, kuru audzē dekoratīvos nolūkos, taču Latvijā bieži sastopams, kā dārzbēglis. Der zināt, ka auga otrs nosaukums ir Opija magone.

Miega magonē ir daudz augu tauku, vairāk kā 20 alkaloīdi, fitosterīns, organiskās skābes un citi organiskie savienojumi.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto sēklas, piensulu un ziedus. Ziedlapiņas žāvē izklājot tās uz sietiem, vienā slānī, labi vēdināmā un ēnainā vietā. Piensulu iegūst izdarot griezumu, nenogatavojušās augļus kārbiņas

Ārstnieciskā nozīme

Ārstnieciskās īpašības pamatojas uz augā esošo alkaloīdu satura: papaverīns, kodeīns, morfīns.

Papaverīns atslābina gludo muskulatūru un noņem tās tonusu, kā arī tam piemīt spazmolītiskas īpašības. Kodeīns iedarbojas, kā spēcīgs pretklepus līdzeklis. Morfīnu izmanto, kā miega zāles un spēcīgu pretsāpju līdzekli, tas bloķē sāpju signālus.

Ārstniecībā papaverīnu izmanto bronhiālās astmas, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, stenokardijas, hipertoniskās slimības, migrēnas, nieru un aknu koliku un spastisko koliku gadījumā.

Kodeīns ir kā viena no vielām, kuru izmanto daudzos pretklepus līdzekļos.

Morfīns ir pretsāpju līdzeklis, kuru lieto traumu, nieru koliku, spēcīgu sāpju- kuras saistās ar iekšējo orgānu patoloģiju gadījumos. Morfīns nomāc satraukumu, trauksmes sajūtu un nomāktību. Bieža morfīna lietošana rada spēcīgu atkarību, kas tālāk rada spēcīgas psiholoģiskas problēmas. 

Novārījums bezmiega gadījumā

10gr. miega magones ziedlapiņas aplejiet ar glāzi kārsta ūdens, vāriet 30 minūtes ūdens peldē, tad ļaujiet tam atdzist un atdaliet biezumus. Lieto pirms miega pa vienai ēdamkarotei.

Izvilkums bezmiega un pārpūles gadījumā

10gr. ziedlapiņas aplej ar 100ml šņabja un nostādina tumšā vietā divas nedēļas. Periodiski izvilkumu ir nepieciešams sakratīt. Biezumus atdala un izspiež. Lieto pa 15 pilieniem, 3 reizes dienā.

Svaigu augļu kārbiņu sula, lieliski noder lai apstrādātu insektu koduma vietas.

Nav ieteicams lietot

Atcerieties, ka miega magonei pasaulē ir biežāk sastopams nosaukums opija magone, kas vien jau norāda uz tā piederību pie augiem ar narkotisku iedarbību. Saprotams, ka šādu augu lieto tikai, ja tas ir pamatots. To nekādā gadījumā nedrīkst lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ar to ārstēt bērnus ir aizliegts! Izņēmums ir ja šo augu Jums nozīme speciālists, taču to nekad nenozīmē bērniem līdz divu gadu vecumam un vecāka gada gājuma cilvēkiem. To nav ieteicams lietot arī alkoholisma, aknu slimību, anoksēmijas, apgrūtinātas elpošanas, bronhiālās astmas un plaušu emfizēmas gadījumā.

Lasīt par mauragu ->