Lucerna sējas
MEDICAGO SATIVA L.

Sējas lucerna

   

  • Angliski: Lucerne
  • Vāciski: Saat-Luzerne
  • Zviedru: blålusern
  • Igauņu: harilik lutsern
  • Lietuviešu: mėlynžiedė liucerna
  • Krievu: люцерна посевная

Sējas lucernas stublāji ir četršķautņu, kaili vai apmatoti, stipri sazaroti augšdaļā, izaug līdz 80cm, var būt stāvi, plaši krūmi vai guļoši. Sakneņi spēcīgi, resni, dziļi ieauguši augsnē, līdz pat 10m. Lapas uz lapu kātiem, 1-2cm garumā un 0,3-1cm platumam, izstieptas apgrieztas olformas ar gludu malu. Ziedkāti nāk no pazarēm, garāki par lapām. Ziedu ķekars galviņas formā, blīvs, 2-3cm garumā. Ziedi zili- violeti. Auglis- spirālē sagriezta pāksts, ar nierformas sēkliņām, izmērā līdz 0,6cm.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto audu virszemes daļu. Ievāc auga ziedēšanas laikā, jūnijā- jūlijā. Stublājus un lapas žāvē, tās izkārtojot plānā slānī (3-5cm), svaigā gaisā, apēnotā vietā. Sējas lucernas sēklas ievāc no pirmās augu pļaujas. Tieši šajā laikā pākstīs ir 75-80% brūnu sēklu. Svaigi nokultas sēklas attīra, izžāvē līdz 13% mitrumam un uzglabā līdz 2 gadiem.

Sējas lucernā ir aktīvās vielas: dzelzs, fosfors un kalcijs. Augā ir arī A un C vitamīns, nepiesātinātās taukskābes, tanīni, aminoskābes, fitoestrogēni (kumestrols un henisteīns), cikliskie savienojumi un saponozīdi.

Sējas lucernas sēklās ir B1, B2, В12, С, D, Е, К vitamīni, hlorofils un aminoskābes. Vitamīnu un nutrientu koncentrācija palielinās sēklās, pāksts nobriešanas laikā. Lucernas lapās ir niacīns, biotīns, folijskābe un pantotēnskābe.

Ārstnieciskā nozīme

Sējas lucernā ir daudz mikroelementu un tajā ir liels daudzums C vitamīna, augam piemīt organisma stiprinošas īpašības. Bioloģiski aktīvie elementi, kuri atrodas augā (fitoestrogēns stahidrīns un 1-homostahidrīns), regulē menstruālo ciklu un pastiprina laktāciju sievietēm. Lucerna iedarbojas urīndzenoši. Lucernas ekstrakts aizsargā ādu no saules apdegumiem un radiācijas.

Sējas lucernu lieto spēka izsīkuma, organisma noguruma un pēcslimību periodā. Sējas lucerna pastiprina artēriju sieniņu elastību, neļauj veidoties aterosklerozei, stabilizē cukura līmeni asinīs, efektīvi mazina arteriālo spiedienu, rada pretaudzēju iedarbību, pastiprina imunitāti un regulē hipofīzes funkciju.

Tautas medicīnā sējas lucernu lieto liekā svara, aterosklerozes, sirds sāpju, išēmiskās sirds slimības, locītavu slimību ārstēšanai, atsāpināšanai artrīta, artrozes, podagras un reimatisma gadījumā. Sējas lucerna palīdz arī saaukstēšanās slimību un bronhiālās astmas gadījumā.

Aknu intoksikācijas dagrījumā, pēc slimošanas, lucerna palīdz iztīrīt organismu no toksīniem un atkārtoti atgūt spēkus. Augu mēdz lietot arī detoksikācijai, ārstējot alkoholismu. Sējas lucerna var palīdzēt krampju gadījumā, izvadīt lieko holesterīnu no organisma.

Sējas lucerna ir efektīvs līdzeklis aizcietējumu, pūtīšu, alerģijas un gremošanas trakta saslimšanu gadījumā. Augs palīdz izvadīt no organisma urīnskābi un normalizēt ūdens līdzsvaru. Lucerna palīdz urīnpūšļa slimību, cistīta un nefrīta gadījumā. Auga novārījumu izmanto skalošanai trihomonādā kolpīta ārstēšanai.

Sējas lucerna uzlabo cukura diabēta slimnieku stāvokli un tiem, kam traucēta vairogdziedzera un žultspūšļa darbība.

Sējas lucernā ir pietiekami daudz K vitamīna, kurš var mazināt iekšējo asiņošanu, ko var pielietot dažādu formu hemorāģijas sindromu, kuram viens no iemesliem var būt staru slimība.

Ārīgi sējas lucernas lapu pulveri lieto, lai apturētu asiņošanu un dziedētu brūces.

Tāpat, kā piparmētra, lucerna uzlabo apetīti, šādam efektam pietiks lucernu novārīt, kā tēju. Sējas lucernā ir daudz fluora, kas ļauj sējas lucernu lietot, lai novērstu kariesu.

Nav ieteicams lietot

Sējas lucernas preparātus nav vēlams lietot grūtniecības un krūts barošanas laikā, ar šo augu nevajadzētu ārstēt mazus bērnus. Tāpat šo augu nedrīkst lietot cilvēkiem ar autoimūno saslimšanu, ar diagnozi “sistēmas sarkanā vilkēde”.