Lakacis ārstniecības
PULMONARIA OFFICINALIS

 

  • Angliski: dark Lungwort
  • Vāciski: Echtes Lungenkraut
  • Zviedru: lungört
  • Igauņu: harilik kopsurohi
  • Lietuviešu: tamsioji plautė
  • Krievu: медуница неясная

Daudzgadīgs augs, kurš sasniedz 30cm augumu, ar resnu un labi attīstītu sakneni. Stublājs stāvs, klāts ar raupjiem matiņiem. Lapas arī raupjas un klātas ar matiņiem (līdz 15cm garumā). Lapas klātas ar baltiem plankumiem, šie plankumi ir atveres caur kuriem izgaro ūdens (līdzīgi, kā ādai poras). Saknes lapas sirdsformas vai olformas uz pagarinātiem kātiem, stublāja lapas ir mazākas, gandrīz sēdošas, oveida- lancetiskas, smailas. Ziedi izvietoti stublāju galotnēs. Ziedi rozīgi vai rozīgi violeti, 7-10mm diametrā. Atveroties ziediem pilnībā tie kļūst zili-violeti. Augļi melni, spīdīgi, pūkaini riekstiņi, kuri piesaista skudras, kuras augu izplata.

Lakacis zied tikai ceturtā dzīves gadā (martā- aprīlī- maijā), turklāt augs gaišā vietā sāk ziedēt ātrāk, kā apēnotā.

Ievācot ārstniecības lakaci, priekšroku vienmēr dod, augiem kuri mīt savvaļā. Izmanto visas auga daļas. Auga virszemes daļu ievāc pavasarī- vasaras sākumā, kad veidojas ziedkopas un augs zied, saknes ievāc rudenī.

Augu žāvē labi vēdināmās un apēnotās vietās, pakārtu buntēs vai izklātu uz sietiem. Saknes kārtīgi notīra, noskalo tekošā ūdenī un žāvē piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 40C temperatūru. Droga ir izžuvusi, kad tā kļūst lūstoša. Pēc žāvēšanas, lietderīgi, visas auga daļas samalt pulverī. Augu var uzglabāt stikla tarā vai parastās kartona kastēs, ne ilgāk kā vienu gadu.

Ārstniecības lakacī ir miecvielas (6-10%), ar lielu polifenolu saturu, alkaloīds pirrolizinīds (2.5-4%), saponīni, tanīni (6-10%), karotīns, flavonoīdi, alntoīns (1%), rutīns, gļotvielas, ievērojams daudzums askorbīnskābes, kā arī silīcijskābe un tās šķīstošie sāļi. Augs ir bagāts ar mikroelementiem- mangāns, dzelzs, varš, vanādijs, titāns, sudrabs, niķelis, stroncijs un citiem cilvēka organismam vērtīgiem elementiem.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības lakacī esošie, bioloģiski aktīvie elementi iedarbojas, kā pretiekaisuma, atkrēpošanos veicinoši un elpceļu mīkstinoši līdzekļi (infekciju gadījumā). Augam piemīt arī asiņošanu apturošas, brūču dziedējošas, urīna dzenošas, pārklājošas un antiseptiskas īpašības. Augs uzlabo imūnsistēmas darbību, stimulē organisma adaptogēnās funkcijas, kas lieti noder nervu funkcijas traucējumu gadījumā.

Silīcijskābe mīkstina iekaisuma procesus kuņģa, zarnu, mutes dobuma un kakla gļotādā. Ārstniecības lakacis labvēlīgi ietekmē asinsrades funkciju, aktivizē tiamīnu (B1), uzlabo olbaltumu, ogļhidrātu un ūdens vielmaiņu.

Kaut arī ārstniecības lakacis nav atradis pielietojumu oficiālajā medicīnā, izsens šo augu pielieto un pie tam vēl ļoti plaši, tautas medicīnā. Tautas zintnieki šo augu pielieto elpošanas sistēmas slimību ārstēšanā (katars, bronhīts, bronhiālā astma, ilgstošs klepus, aizsmakums), kā mīkstinošu un atkrēpošanos veicinošu līdzekli.

Senatnē ar auga virszemes daļas novārījumiem ārstēja aizsmakumu, tuberkulozi, stimulēja imūnsistēmu un pat ārstēja cukura diabētu.

Sakneņa nostādinājumus lietoja, kā urīna dzenošus, pretiekaisuma, mīkstinošus, pārklājošus, savelkošus un atkrēpošanos veicinošus līdzekļus, saaukstēšanās, gremošanas trakta slimību gadījumā, kā arī lai uzlabotu iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību.

Ar svaigām lapām dziedēja brūces un apturēja asiņošanu. Ūdens nostādinājums ir ieteicams hemoroīdu, nieru iekaisuma un urīnpūšļa akmeņu slimības ārstēšanai. Šo pašu nostādinājumu lietoja skalošanai, lai atjaunotu dzemdes mikrofloru.

Ārstniecības lakača preparāti noder, lai ārstētu kolītu, uretrītu, hemoroīdus, priekšdziedzera iekaisumus, dispepsiju maziem bērniem, sieviešu dzimumorgānu iekaisumus, vaskulītu un vitilīgo.

Ārstniecības lakača sula ir uzskatāma par vienu no vērtīgākajām šī auga ārstnieciskajām formām, lai ārstētu onkoloģiskās saslimšanas, leikozi, vairogdziedzera saslimšanas, anēmiju, tuberkulozi, iekaisuma radītas saslimšanas, kā arī lai stiprinātu organisma imunitāti.

Tautas pieredze ir pierādījusi, ka pareizi pagatavoti nostādinājumi un novārījumi no šī auga spēj darīt brīnumus, paceļot no gultas pat smagi slimus cilvēkus.

Vīriešiem

Ar lakaci ārstē prostatas adenomu. Ir dati, ka lakacis ir labs vīriešu seksuālais stimulators.

Nav ieteicams lietot

Blaknes šis augs nerada, taču arī šo augu der lietot ar prātu. To nevajag lietot grūtniecības un laktācijas perioda, bērniem līdz 3 gadu vecumam, aizcietējumu, pastiprinātas asins recēšanas un zarnu atonijas gadījumā.

Der zināt, ka lietojot šo augu nostādinājumos vai novārījumos tukšā dūšā var rasties slikta pašsajūta.

Atcerieties, ka ārstniecības lakacis ir tikai viena sastāvdaļa, ar kuru veikt pilnvērtīgu ārstēšanos, tā neaizstāj visus citus veselību uzlabojošos pasākumus.

Pārtikas nozīme

Lakacim ievāc piesaknes lapas, kuras parādās uz auga pēc tā ziedēšanas. Lakaci agrāk pat ir kultivējuši, kā salātu augu. Bet kopumā šo augu izmanto, kā piedevu zupās, biezeņos. No lapām var taisīt arī nelielus gaļas tītenīšus, tikai tos jāsautē skābā vidē- krējumā vai kopā ar tomātiem. Lapas augam ataug visas vasaras laikā un tās ir izmantojamas pārtikā, kā arī vienmēr spēsiet atrast jaunās lapas. Vecās lapas vairs nav tik garšīgas, taču gatavojot sautējumus vai biezeņus ir izmantojamas. Tik daudz kā vecās lapas nāksies samalt un izrīvēt cauri sietam. Lakacim nav izteiktas garšas un varētu to pat nosaukt par neitrālas garšas augu, taču kopā ar mazliet ieskābenām piedevām, tas ir tīri labs.

Uztura receptes

Lakača salāti ar lokiem

300 gr. lakacis, 100 gr. loku, 4 gr. krējuma, 1 ola, sāls pēc garšas.

Lākaci un lokus kārtīgi nomazgā, sagriež, sāla. Pievieno olu un krējumu.

Lakača salāti ar mārrutkiem

250 gr. lakaci, 25 gr. sarīvēta mārrutka, 20 gr. krējuma, dilles, sāli pēc garšas.

Lakaci  sasmalcina, sāla. Pievieno mārrutku un krējumu, samaisa.

Lakača salāti ar redīsiem

150 gr. lakača, 150 gr. sarīvēta redīsa, 30 gr. krējuma.

Gaļas zupa ar lakaci

150 gr. lakaci, 150 gr. gaļas, 100 gr. kartupeļa, 40 gr. sīpola, 5 gr. tauku, līdz 500 gr. ūdens vai buljona, sāli, pipari.

Gaļu un kartupeļus novāra ūdenī vai buljonā, pievieno lakaci, uz pannas sautētu sīpolu. Pēc vēlēšanās pievieno sāli un piparus.

Frikadeļu zupa no lakača

100 gr. lakaci, 200 gr. maltas gaļas, 80 gr. sīpola, 80 gr. pētersīļa, 700 gr. ūdens.

Sagrieztu sīpolu un pētersīli novāra, tad pievieno frikadeles, kuras gatavo no 2 daļām gaļas un 1 daļas lakača. Vāra vidēji 15 minūtes.

Maltā gaļa ar lakaci pīrādziņiem

200 gr. lakaci, 400 gr. maltu gaļu, 200 gr. sīpola, 20 gr. tauku, sāls un pipari.

Lakaci un sīpolu smalki sagriež un samaisa ar malto gaļu, pievienojot piparus un sāli. Iegūto maisījumu var izmantot pīrāgu pildīšanai.

Marinēts lakacis

Lakaci sagriež, pilda trīs litru burkās, pārlej ar marinādi un uzglabā ledusskapī.

Marināde: 1L 6% etiķa, 50 gr. cukura, 50 gr. sāls, 3 laurlapas, 10 smaržīgos piparus, visu vāra 10 minūtes.

Lakača sālījums

Sasmalcinātu lakaci liek 3L burkā un pārlej ar 10% koncentrācijas sāls ūdeni. Uzglabā ledusskapī!

Lasīt par parasto ligzdeni ->