- Angliski: Orpine
- Vāciski: Große Fetthenne
- Zviedru: kärleksört
- Igauņu: suur kukehari
- Lietuviešu: didysis šilokas
- Krievu: очиток большой
Lielais laimiņš ir daudzgadīgs sukulents no biezlapju dzimtas. Stublājs viens, stāvs, augumā 40-80cm. Lapas gaļīgas, kailas, pretēji izkārtotas vai satuvinātas pa trim, izstiepti eliptiskas, gar malu attāli jomainas, pamatnē sirds formas vai noapaļotas, bieži stublāju ieskaujošas. Ziediņi maziņi, ar 5 ziedlapiņām, balti, dzeltenīgi vai rozīgi. Ziedi izvietoti stublāja galā vairogveida ziedkopā. Augļi someņi. Augs zied jūlijā- augustā. Augļi nobriest septembrī- oktobrī.
Vairums receptēs, izmanto svaigus lakstus. Tos ievāc ziedēšanas laikā, jo tieši šajā laikā augs satur visvairāk bioloģiski aktīvo elementu. Lakstus ievāc sausā laikā, no rīta, uzreiz pēc rasas nožūšanas. Svaigi grieztus lakstus uzglabā sausās, vēsā un tumšā telpā. Turklāt, turpmāko trīs dienu laikā ievērojami palielinās bioloģiski aktīvo vielu koncentrācija.
Lielā laimiņa lakstus žāvē labi vēdināmā, tumšā telpā. Žāvēšanu var veikt arī piespiedu žāvētājā nepārsniedzot 40C temperatūru. Smarža drogai ir vāja un savdabīga. Drogu var uzglabāt divus gadus.
Saknes rok rudenī, septembrī- oktobrī. Pēc izrakšanas tās attīra no augsnes, nereti arī noskalo ar tekošu ūdeni, tad sagriež smalkākās daļās. Uzglabāt var 3 gadus.
Svarīgi ir zināt, ka augu žāvējot lēni, tas var turpināt augt, turpinās arī ziedēšanas process, kas nereti negatīvi ietekmē drogu. Tāpēc žāvējamo masu sasmalcina, noplaucē un apžāvē 60C temperatūrā! Tālāku žāvēšanu var veikt, kā apskatījām iepriekš.
Lielajā laimiņā ir daudz organisko skābju- alfa-ketoglutārskābe, citronskābe, ābolskābe, izocitronskābe, dzintarskābe, skābeņskābe, glicerīnskābe, etiķskābe, fumārskābi). Aminoskābes- asparagīnskābe un glutamīnskābe. Lielajā laimiņā esošie ogļhidrāti ir sastopami mono-, di un polisaharīdu formā, kā fruktoze, glikoze, saharoze, sedoheptuloze un citas, kurās dominē šķīstošais poligalakturona pektīns.
Lielajā laimiņā ir arī fenolu dabas vielas, tādas kā: fenolie glikozīdi ( kvercetīns, kempferols, izoramnetīns un miricetīns); katehīni; kafijskābe un hlorogēnskābe; cinarīns; kumarīni. Augā ir arī liels daudzums bioloģiski aktīvo vielu. Starp tām var izcelt askorbīnskābi un karotonoīdus, kuri augā ir lielās koncentrācijas. Lapās ir atrastas arī alkaloīdu pēdas.
Auga virszemes daļā ir sārmi 8,65%, makroelementi (mg/g): kālijs 21,80, kalcijs-24,40, magnijs- 17,10, dzelzs-0,20; mikroelementi: magnijs-0,11, varšs-0,71, cinks-0,28, hroms-0,16, alumīnijs-0,22, bārijs-2,88, vanādijs-0,09, selēns-6,86, niķelis-0,28, stroncijs-1,94, svins-0,14, bors-8,00mkg/g.
Ārstnieciskā nozīme
Augs pēc savām īpašībām ir stipri līdzīgs parastajai čīkstenei, tāpēc iesaku izlasīt arī rakstu par to.
Lielais laimiņš ir biogēns stimulators, kurš palielina vielmaiņas procesus audos un veicina to reģenerāciju, iedarbojas tonizējoši un pretiekaisuma.
Augu lieto slikti dzīstošu brūču ārstēšanai, pēc smagām traumā ar lielu asins zudumu, kā arī lai ārstētu hroniskus deguna dobuma iekaisumus. Augs uzrāda labus rezultātus parodontozes ārstēšanā.
Sulas pagatavošanai, augu mazgā, noplaucē un laiž caur gaļas mašīnu, sulu izspiež un jauc ar ūdeni 1:1 proporcijā. Atšķaidītu sulu vāra 1-3 minūtes, uzglabā ledusskapī un lieto pa tējkarotei trīs reizes dienā, ēšanas laikā.
Šāda sula ir efektīva sieviešu līnijas iekaisumu ārstēšanai. Šo sulu var iemasēt arī smaganās, tādi tās stiprinot.
Sulu lieto, lai ārstētu hronisku sirds išēmisko slimību ar biežu sāpju sindromu, plaušu un sirds nepietiekamību, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnu čūlu un hroniskas aknu un žultspūšļa slimības. Lielā laimiņa sula veicina kaulu saaugšanu, kas lieti noder pēc lūzumu ārstēšanās periodā.
Farmakoloģijā lielā laimiņa preparātus izmanto, kā biogēnos stimulatorus, jo tie palielina vielmaiņas procesus audos un palielina reģenerācijas procesus. Turklāt tie iedarbojas, kā pretiekaisuma un tonizējoši līdzekļi.
Preparātus gatavo no auga lakstiem un saknēm, ar tiem apstrādā strutojošas brūces, apdegumus un griezumus, lai paātrinātu to dzīšanu. Šādus līdzekļus izmanto arī, lai atbrīvotos no ādas karpām.