Laimiņš kodīgais
SEDUM ACRE

   

  • angliski: biting Stonecrop
  • vāciski: Scharfer Mauerpfeffer
  • zviedru: gul fetknopp
  • igauņu: harilik kukehari
  • lietuviešu: aitrusis šilokas
  • krievu: очиток едкий

Kodīgais laimiņš ir daudzgadīgs augs ar ložņājošu, zarainu sakni. Stublāji augam ir sulīgi, piepacelti, augumā sasniedzot 5-15cm. Lapas sēdošas, biezas- “gaļīgas”. Augs pieskaitāms pie kserofītiem, kuru lapiņas sevī glabā ūdens rezerves. Pirmajā gadā augs izveido stublāju ar lapiņām, otrajā gadā tas veido arī ziedus un nogatavina sēklas. Ziedi ir ar dzelteni- zeltītu nokrāsu, piecām ziedlapām, divdzimuma, pēc skata līdzīgi piecstaru zvaigznītei. Augs zied no maija līdz jūlijam, no augusta līdz septembrim tas nogatavina sēklas.

Augs vairojas ar spraudeņu palīdzību, krūmu dalīšanos un sēklām. Nobriedušās sēklas no auga atdalās tikai lietus laikā, tādā veidā ar ūdeni mēģinot nokļūt jaunās vietās, kurās ieaugties. Kodīgais laimiņš ir sausuma izturīgs augs un ilgu laiku var dzīvot bez ūdens. Interesanti, ka apstādījumi ar šo augu, pēc ilga sausuma mēdz atdzīvoties un atsākt augt. Taču der zināt, ka augs ir indīgs!

Ārstnieciskam nolūkam izmanto visu auga virszemes daļu, ievācot to auga ziedēšanas laikā- parasti tas notiek jūnijā- jūlijā, griežot to ar nazi. Ievākšana notiek sausā, saulainā laikā. Der zināt šī auga īpatnību, ka ja tas netiek pietiekami izžāvēts, tas var sākt gan augt, gan ziedēt. Ievākto augu viennozīmīgi sagriež smalkāk un žāvē krāsnīs vai žāvētājos 40-60C grādu temperatūrā, retāk uz sietiem. Ir daži žāvēšanas smalkumi, ko mēdz izmantot pirms žāvēt šo augu- to noplaucē ar verdošu ūdeni, tādi nogalinot tā dzīvā šūnas, kuras spēj uzkrāt ūdeni. Izžāvēto drogu uzglabā sausumā, ne ilgāk par 2 gadiem.

Auga sastāvā atrasti alkaloīdi (nikotīns, sedamīns, sedinīns), organiskās skābes (pienskābe, ābolskābe, dzintarskābe, skābeņskābe, askorbīnskābe), glikozīdi, miecvielas, cukurvielas (sadoheptoze), vaski, flavoni un gļotvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Tā kā kodīgais laimiņš satur, pāris 10 reižu vairāk alkaloīdu, kā citi tā sugas brāļi, tad medicīna to neizskata, kā perspektīvu ārstniecības augu. Kodīgais laimiņš tiek lietots tautas medicīnā, kā diurētisks, pretiekaisuma, stimulējošs un stiprinošs līdzeklis, homeopātijā tiek pielietots, lai ārstētu hemoroīdus.

Šī auga nostādinājumi noder aizcietējumu, hipotonijas un malārijas gadījumā, ārēji- inficētu, strutojošu brūču, ekzēmu, trofisko čūlu, hiperkeratozes ārstēšanai.

Svaigu auga sulu, atšķaidītu ar ūdeni pielieto iekšķīgi, lai ārstētu anēmiju, avitaminozi, asinsvadu aterosklerozi, zarnu parēzi. Ar neatšķaidītu sulu ārstē papilomas un ādas karpas, izmanto, lai balinātu pigmentācijas plankumus.

Pateicoties kodīgajā laimiņā esošajam alkaloīdam- sedamīnam, glikozīdiem un flavoniem, auga nostādinājums iedarbojas uzbudinoši un tonizējoši uz nervu sistēmu, stimulē elpošanu, sašaurina asinsvadus, paaugstina arteriālo asinsspiedienu un zarnu peristaltiku. Kodīgajam flavonam, kurš mīt augā, piemīt spēcīgs diurētisks efekts.

Tautas medicīnā, kodīgais laimiņš tiek plaši pielietots, tā terapeitiskā efekta dēļ, tas tiek izmantots, kā stimulējošs, stiprinošs, diurētisks, pret malārijas, caureju radošs līdzeklis. Žāvēta auga nostādinājumu uz piena vai alus lieto iekšķīgi anēmijas, avitaminozes, hipotonijas, aizcietējumu gadījumā, kā arī lai ārstētu malāriju, hemoroīdus un dzelteno kaiti. Svaigu auga sulu, atšķaidītu ar ūdeni pielieto iekšķīgi- zarnu parēzes, aterosklerozes, anēmijas, spēku izsīkuma un avitaminozes gadījumā. Neatšķaidītu sulu lieto lokāli uz ādas karpām un pigmentu plankumiem. Nereti, augu izmanto arī aplikāciju veidā, lai ārstētu strutojošas brūces, apdegumus, trofiskās čūlas un furunkulus. Svaigu augu arī mēdz sasmalcināt un likt lokāli uz onkoloģiskiem veidojumiem. Labus rezultātus arī sniedz uz šī auga bāzes veidotas ziedes, īpaši artrītu gadījumos, to ziežot sāpošajās locītavās. Šo līdzekli izmanto arī sasitumu un lūzumu gadījumā. Īpaši vērtīgs šis augs ir ārstējot malāriju, tikai 1,5 grami sasmalcināta auga ir spējīgs apturēt malārijas lēkmi. Kodīgā laimiņa sula, sajaukta ar augu eļļa tiek pielietota galvas dermatomikozes ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Augu nedrīkst lietot hipertoniķi, grūtnieces un sievietes laktācijas periodā, kā arī cilvēki, kuri sirgst ar paaugstinātu nervu saspringumu. To nekādā gadījumā nelieto bērniem. Pārdozējot, augs radīs vemšanu, kuņģa spazmas, diareju, sirds- asinsvadu darbības traucējumus, apgrūtinātu elpošanu. Lietojot augu svaigu ārīgi ar jābūt uzmanīgam, jo uz veselas ādas uzlejot šī auga sugu var rasties iekaisums, apdegumi un ūdens tulznas.

Lasīt par kailo lakricu ->