Kliņģerīte ārstniecības
CALENDULA OFFICINALIS L.

 

  • angliski: pot Marigold
  • vāciski: Garten-Ringelblume
  • zviedru: ringblomma
  • igauņu: harilik saialill
  • lietuviešu: vaistinė medetka
  • krievu: ноготки лекарственные

Ārstnieciskā kliņģerīte- viengadīgs augs, augumā līdz 50-60cm ar specifisku aromātu. Sakne stabveida un sazarota. Stublājs stāvs, sazarots, augšdaļā klāts ar matiņiem. Lapas apgriezti olveidīgas, izstieptas, pie saknes rozetveidīgas, stublāja augšpusē sēdošas, lancetveidīgas. Ziedi zelta- dzeltenīgi vai oranži, apkopoti lielās (4-7cm diametra) ziedkopās. Augs zied no jūnija līdz rudens salnām. Sēklu kārbiņas sāk nobriest jau jūlijā.

Ārstnieciskam nolūkam tiek izmantoti kliņģerītes ziedi (Calendulae flores). Ievākt tās sāk, kad sākās asu ziedēšana, ievāc abu veidu ziedus, tos vienkārši noraujot. Vienas sezonas laikā var paspēt ievākt 10-20 reizes uzziedējušo kliņģerīti. Sistemātiski un bieži ievācot augiem izveidojas jauni ziedi. Pēc ziedu savītināšanas tos var žāvēt atklātā, ēnainā vietā, vai bēniņos, kā arī piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40-45C temperatūru. Šī auga drogas, tinktūras ir valsts apstiprinātas, kā ārstniecisks līdzeklis. Un daudzās Eiropas valstīs, kurās tiek izmantots viss augs, ieskaitot sakni.

Ārstniecības kliņģerītes ziedos ir līdz 3% karotinoīdi- karotīns, rubiksantīns, likopīns, citroksantīns, violoksantīns, flavohroms, flavoksantīns un citi ( 15 savienojumi). Tumši oranžajās kliņgrītēs karotinoīdi ir sastopami 10 reizes lielākās koncentrācijās, kā kliņģerītēs ar dzeltenajiem ziediņiem.

Tāpat arī kliņģerītes ziedos ir atrasti parafīna klases ogļūdeņraži (gentriakontāns un sitosterīns), sveķi, triterpēnu glikozīdi, gļotvielas un rūgtvielas, organiskās skābes (ābolu, salicil), askorbīna skābe. Kliņģerītes ekstraktos atrasti triterpēnu saponīni- oleanskābes glikozīdi, kurus sauc par kalendīniem A,B,C,D,E,F,G,H. Saknēs un virszemes daļā, summārais oleanskābes daudzums svārstās no 4-5%.

Ārstniecības kliņģerītes ziedos atrasti 8 flavonoīdi (ramentīns, izoramentīns-3-glikozīds, izokvercitrīns un citi). To daudzums augā svārstās pēc sugas un populācijas, vidēji 0.26-0.91%. Īpaši bagāti ar flavonoīdiem ir oranži ziedi ar raupjām lapiņām.

Visās auga daļās ir arī triterpēna savienojumi: spirti līdz 5% un eleanskābe. No auga ziedkopām iegūti polisaharīgi, kuru sastāvā ir arabinoze, galaktoze, glukoze, ramnoze un ksiloze.

Kliņģerītes ziedos ir 0.05-0.2% ēteriskās eļļas, starp citu zieda kausā ēteriskā eļļa ir līdz 0.4%. Auga ziedkopās ir atrasti arī neliels daudzums kumarīni (skopoletīns, umbeliferons un eskuletīns), sveķvielas (līdz 3.44%) un miecvielas, gļotvielas (līdz 2.5%), alkaloīdu pēdas un mikroelementi.

Visās auga daļās ir sterīni, īpaši daudz to ir lapās (līdz 18%). No lapām iegūti ari tokoferoli un rūgtviela kalendīns.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības kliņģerītes ziedu nostādinājums iedarbojas kā pretiekaisuma, antiseptisks un žulti dzenošs līdzeklis. Auga fitoncīdās īpašības nodrošina tajā esošās ēteriskās eļļas.

Neņemot vērā, ka auga baktericīdās īpašības, pret streptokoka un stafilokoka baktēriju ir nenozīmīga, taču iekaisuma procesi, kuri rodas baktēriju ietekmē norit daudz vieglāk, visdrīzāk, tas ir pateicoties pastiprinātai granulācijai, epitelizācijai un paaugstinoties vietējiem aizsargmehānismiem.

Kliņģerītes ziediem piemīt spazmolītiskas īpašības. Atslābinot gludo muskulatūru, tādie orgāniem kā kuņģis, zarnas un aknas, augs pastiprina arī sekrēcijas procesus, kas veicina žults radi, žults atdali un kuņģa sekrēcijas pastiprināšanos.

Ukrainas stomatoloģijas kafedrā ārstniecības kliņģerīti pētīja ar mērķi, noskaidrot vai to nevar izmantot, lai ārstētu iekaisuma- distrofisko paradontozi. Pētījumi norādīja, ka kliņģerītes spirta uzlējumi, mazināja iekaisuma procesus mutes dobumā, samazināja smaganu asiņošanu. Palīdzēja padarīt blīvākus smaganu audus, to veicināja augos esošie karotinoīdi un flavonoīdi, kuriem piemīt kapilāru stiprinoša iedarbība. Stabilāki rezultāti bija novērojami, kompleksā ārstēšanā (vitamīnu terapija, fizioterapija).

Ārstniecības kliņģerītes preparāti labvēlīgi iedarbojas arī pie sirds un asins vadu slimībām, kuras pavada sirds klauves, nespēks un tūskas. Augs pastiprina sirds darbību, noņem vai samazina tūskas.

Kliņģerītes uzlējums rada hipotenzīvu un nomierinošu iedarbību. Taču, lai būtu efekts, šo uzlējumu ir jālieto ilglaicīgi.

Auga izmantošana, kuņģa un zarnu trakta ārstēšanai, ir pamatojama ar tā augsto terapeitisko iedarbību uz gļotādu iekaisumu- distrofiskiem procesiem un iekšējo orgānu parenhimatoziem audiem. Labus rezultātus uzrāda, ja papildus lieto arī kumelītes un pelašķus.

Kliņģerītes ziedos esošais, lielais daudzums karotinoīdu, flavonoīdu, askorbīnskābes un organiskās skābes veicina aknu metabolisma funkciju, kuras laikā uzlabojas žults sastāvs, samazinās tajā esošais bilirubīns un holesterīns, palielinās sekretorās izdales funkcijas. Apvienojot ārstniecības kliņģerītes preparātus ar kumelītes preparātiem uzlabojas žults izdales funkcija, kas neļauj žultij lieki aizkavēties žults pūslī.

Tautas medicīnā šo augu pielietot lai ārstētu aknas, žults pūsli, liesu, kuņģi un šķeltu akmeņus  urīnpūslī.

Daudzu valstu tautas medicīnā ar kliņģerītes ziediem ārstē iekaisuma un sastrutojuma procesus mutes dobumā un kaklā, tai skaitā paradontozi, ādas slimības (ekzēmu, furunkulozi), mastītu, lai izbalinātu pigmentācijas plankumus. Kliņģerīte ieteicama arī neirastēnijas un patoloģiska klimaksa gadījumā.

Der pieminēt, ka daudzās valstīs kliņģerīte ir viens no augiem, kuriem tiek piedēvēta pretvēža funkcija. Kas nav nemaz tik nepamatoti.

Vīriešiem

Maisījumos kliņģerīti izmanto, lai ārstētu priekšdziedzera atonijas, neauglības, impotences, biežu pollūciju, akūta prostatīta, prostatas vēža, pārlieku ātras ejekulācijas ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Augu nav ieteicams lietot agrīnās grūtniecības stadijās, īpaši svaigu augu. Augu nedrīkst lietot hipotonijas slimnieki, tiem bīstamību rada, auga spēja samazināt arteriālo asinsspiedienu. Augs bieži mijiedarbojas ar citiem ārstnieciskajiem līdzekļiem, tāpēc ja to lietojat kompleksi, konsultējieties ar speciālistu. Augu nedrīkst lietot pankreatīta gadījumā.

Augu saturošas ziedes vai krēmi var būt alerģiski, jo tajos ir daudz aktīvo vielu.

Pārtikas nozīme

Pārtikas vajadzībām izmanto kliņģerītes ziedlapiņas. Galvenā to nozīme kulinārijā ir garšviela un krāsviela. Ar kliņģerītes ziedlapiņām aizstāj safrānu. Protams, kliņģerīte nav tik spēcīga, kā safrāns, taču tā ir ievērojami lētāka un pieejamāka. Ēdiena iekrāsošanas efektam, ziedlapiņas nāksies uzkarsēt taukos.

Ziedlapiņas, parasti, žāvē un tālāk jau pulvera veidā pievieno salātiem, ploviem, sacepumiem un zupām. Ar svaigām ziedlapiņām, kamēr tās ir pieejamas var skaisti izrotāt ēdienus. Ievāc ziedkopas, dienas kārstākā laikā. Izvēlas ziedkopas, kuru sānu ziedlapiņas (pa perimetru) ir horizontālas.

Der ievērot, ka pārlieku lielus apjomus ievākt nav vērts, jo jau pavasarī, kā garšviela, augs būs, visnotaļ, vājš.

Uztura receptes

Gaļas zupa ar ārstniecības kliņģerīti

200 gr. liellopu gaļas, 50 gr. sīpolu, 200 gr. kāposta, 200 gr. tomātu, 100 gr. burkānu, 30 gr. kliņģerītes ziedkopas, 200 gr. kartupeļu, 10 gr. krējuma, 20 gr. tauku.

Sagatavotus kartupeļus un kāpostus ievieto verdošā ūdenī, vāra 10 minūtes, tad pievieno uz pannas sautētus burkānus, sīpolus, svaigus tomātus un sasmalcinātus kliņģerītes ziedus. Vāra līdz gatavs. Pasniedz karstā veidā. Pirms pasniegšanas pievieno krējumu.

Dārzeņu salāti ar ārstniecības kliņģerīti

100 gr. svaigu gurķu, 60 gr. sīpolu, 60 gr. ārstniecības kliņģerītes ziedkopas, 1 ola, 40 gr krējuma, garšvielas, dilles pēc vēlmes.

Kartupeļu salāti ar ārstniecības kliņģerīti

500 gr. vārīta kartupeļa, 50 gr. sīpola, 15 gr. kliņģerītes ziedkopas, 100 gr. salātu mērces. Lai pagatavotu 0,5L salātu mērci: 350 gr. augu eļļas, 150 gr. 3% etiķi, 20 gr. cukura, 1 gr. malta pipara, 10 gr. sāls.

Kartupeli sagriež, samaisa ar sasmalcinātu sīpolu un kliņģerīti, aplej ar salātu mērci.

Ārstniecības kliņģerītes piedeva zupai

Ārstniecības kliņģerītes žāvētas ziedkopas, sasmalcina un izmanto ar proporciju 1 tēj.k. uz 1L zupas.

Ārstniecības kliņģerītes sālījums

1kg ārstniecības kliņģerītes ziedkopas, 0,5L ūdeni, 60 gr. sāls.

Kliņģerītes ziedkopas vāra sālsūdenī 5 minūtes, atdzesē, uzglabā stikla burkās un uzglabā vēsā vietā. Izmanto, kā piedevu pirmajiem ēdieniem.

Marinēta ārstniecības kliņģerīte

1kg ārstniecības kliņģerītes ziedkopas, 0,5L 3% etiķa, 40 gr. sāls, 2 gr. piparu.

Kliņģerīti vāra etiķī ar pipariem 5 minūtes, atdzesē, uzglabā burkās, vēsā vietā. Izmanto, kā piedevu otrajiem ēdieniem.

Ārstniecības kliņģerītes dzēriens

50 gr. žāvētas kliņģerītes, 2 glāzes irbenes sulas, 1 glāze medus, 3L ūdens.

Kliņģerīti novāra 30 minūtes, atstāj slēgtā traukā uz 12h, atdala biezumus, pievieno medu un irbenes sulu. Samaisa un pilda pudelēs. Uzglabā vēsā vietā.

Ārstniecības kliņģerītes uzlējums

20 gr. žāvētas kliņģerītes, 10 gr. žāvētas piparmētras, 1L šņabja, 0,5L ūdens, cukurs pēc vēlmes. Ārstniecības kliņģerīti un piparmētru  novāra ūdenī, atdala biezumus un pievieno cukuru. Pēc cukura izšķīšanas, novārījumu samaisa ar šņabi. Pasniedz atdzesētu.

Kosmētiskā nozīme

Ārstniecības kliņģerīte spēj sniegt veselu ārstniecisko īpašību “buķeti”, taču pamats ir nomierinoša, pretiekaisuma, antibakteriāla un antioksidanta iedarbība. Ārstniecības kliņģerītes ekstrakts, protams, ar to viss neierobežojas, tam piemīt arī savelkošas, brūču dziedējošas, mīkstinošas, atsāpinošas un ādu aizsargājošās īpašības. Šī auga ekstraktu izmanto, lai ādu dažādu infekciju gadījumā, jo tai piemīt antibakteriāla iedarbība, var izmantot arī sēnīšu slimību un pat vīrusu gadījumā! Ārstniecības kliņģerīte iedarbojas kā kondicionieris un tā spēj pastiprināt citu ārstniecisko sastāvdaļu iedarbību. Un, kā var noprast, no kliņģerītes arī iegūst dzelteno pigmentu kosmētikā.

Pamata aktīvās sastāvdaļas ir triterpēna saponīni, flavonoīdi, ēteriskā eļļa, gļotvielas, sveķvielas, polisaharīdi, aromātiskās skābes, kā arī saponīni, glikozīdi, steriņi un karotinoīdi. Kliņģerītes ekstrakts iedarbojas, kā pretiekaisuma un dziedējošs līdzeklis, jo tajā ir augsta koncentrācijā triterpēnu spirti un palmitīnskābe- tie nomāc patogēno mikroorganismu attīstību. Citas sastāvdaļas- steroli, karotinoīdi un sveķvielas- arī palīdz atbrīvoties no iekaisuma un dažādo šī unikālā auga, tā jau plašo iedarbību.

Ārstniecības kliņģerīte ir noderīga ādas un sejas ādas kopšanai (tai skaitā arī jūtīgas). To var izmantot arī bērnu ādas kopšanā, arī dažādu dermatītu ārstēšanai. Kliņģerītes ekstrakts noderēs arī, lai sakoptu ādu pēc sauļošanās, arī gadījumā, ja izdodas apdegt.

Ārstniecības kliņģerīti bieži izmanto, lai ārstētu dažādas ādas iekaisuma slimības: akni, pustulformas rozāciju, dažādas izcelsmes iekaisumi, kas radušies uz sausas, jūtīgas ādas. Ārstniecības kliņģerītes ekstrakts ir palīdzēts, lai koptu brūces un dažāda veida apdegumus, tas paātrina granulācijas procesu un neļauj nokļūt infekcijai, bojātā vietā.

Kosmētiskām vajadzībām ekstrakta koncentrācija ir 5-10%, ārstnieciskā kosmētikā 20%, AGFonds versijā bliež tīru ekstraktu!

Lai arī alerģiskas reakcijas novērotas ir reti, taču tāda varbūtība ir. Ja, esat cilvēks, kurš tendēts uz alerģiju, tad šo augu vēlams lietot uzmanīgi, jo tas var radīt ekzematozo alerģisko reakciju.

Lasīt par lauku kokali ->