Karšroze
Alcea


  

  • angliski: Hollyhock
  • vāciski: Stockrose
  • zviedru: stockros
  • igauņu: tokkroos
  • lietuviešu: piliarožė
  • krievu: штокроза

Kāršroze ir divgadīgs vai daudzgadīgs augs, ar stāvu, spēcīgu un raupji apmatotu stublāju. Lapas uz gariem lapu kātiem, samtaini apmatotas, piec- septiņdaivainas, ar sirds formas pamatni un labi redzamu dzīslojumu.

Purpura- melnie ziediņi atrodas lapu pazarēs, veido galotnes skaras. Ziedi pareizi, divdzimuma, veidojas no piecām savā starpā saaugušām ziedlapām, pamatnē kurvītis. Kultivētajiem augiem ziedi, kā likums gaišāki- sarkana, dzeltena vai balta.

Ārstniecības vajadzībām ievāc auga lapas, ziedus un sakneņus. No ziediem var ievākt ziedlapiņas vai ziedus ar visiem kurvīšiem. Ievāc tos visas ziedēšanas laikā, no rītiem vai dienas laikā. Šajā pašā laikā ievāc arī sakneņus.

Lakstus ar ziediem žāvē ēnainā, labi vēdināmā vietā. Sakneņi žūstot zaudē savu krāsu un nepatīkamo aromātu. Drogu uzglabā papīra vai dabīga auduma maisos.

Kāršrozē ir atrasts A un PP vitamīns, kadmijs, cinks, dzelzs, antociāni (krāsvielas), minerālie sāļi, gļotvielas, ciete, fitosterīni, rūgtvielas, miecvielas un ēteriskās eļļas.

Ārstnieciskā nozīme

Kāršrozes sastāvā ir daudz gļotvielu (<35% sakneņos), kas ļauj šo augu izmantot, kā gļotādu pārklājošu līdzekli, kas lieti noder bronhīta, angīnas, laringīta un citu elpceļu slimību gadījumā. Kāršrozes līdzekļi iedarbojas mīkstinoši, pretiekaisuma un atkrēpošanos veicinoši.

Gļotvielas pārklāj arī gremošanas trakta gļotādas, tādi aizsargājot tās no kairinājuma, mazina dažādu vielu uzsūkšanos, kā arī veicina atjaunošanās procesus. Turklāt, jo augstāka būs skābes reakcija kuņģī, jo ilgāk kāršrozes gļotvielas iedarbosies. Tas saistās ar to, ka gļotvielas sabiezē saskarē ar kuņģa skābi un jo skābe spēcīgāka, jo gļotvielas vairāk sabiezē.

Sakneņu un ziedu nostādinājumus izmanto, lai ārstētu urīnpūšļa iekaisumus, nekontrolētu urīna izvadi, psoriāzi, ekzēmas un dažādus iekaisuma procesus nierēs.

Ārīgi kāršrozes novārījumu izmanto, lai skalotu mutes dobumu, pret dažāda veida iekaisumiem mutē un kaklā, lai skalotu acis konjunktivīta un citu acu iekaisumu gadījumā.

Tautas medicīnā kāršrozes novārījumus un nostādinājumus lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi. Klasiski kāršrozes ziedus izmanto, lai ārstētu diareju, kā arī lai atvieglotu stāvokli dažādu gremošanas sistēmas un nieru iekaisumu slimību gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Šīs augs nav pārāk plaši pētīts, tāpēc tas nav ieteicams grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī tā preparāti nav ieteicami bērniem.

PĀRTIKAS NOZĪME

No kāršrozes ziediem veido dabīgu krāsvielu, ar kuru var krāsot konditorijas izstrādājumus, vīnus u.c. Savukārt, jaunos dzinumus un lapas pievieno salātos, zupās un citos ēdienos.

Kosmetiskā nozīme

Šo augu plaši pielieto arī kosmetoloģijā. Ziedu ekstraktus pievieno krēmiem, tonikiem un citiem kosmētiskajiem līdzekļiem. Uz ziedu bāzes veido sejas maskas. Ar sakneņu novārījumu skalo matus, lai tos mīkstinātu un seju, lai izlīdzināt sejas ādas toņu atšķirības.

Lasīt par bumbuļu kārveli ->