Kaņepe daudzgadīgā
Mercurialis perennis L.

   

  • angliski: dog’s Mercury
  • vāciski: Ausdauerndes Bingelkraut
  • zviedru: skogsbingel
  • igauņu: püsik-seljarohi
  • lietuviešu: daugiametis laiškenis
  • krievu: пролесник многолетний

Daudzgadīgā kaņepe ir daudzgadīgs augs, augumā 10-80cm ar ložņājošu sakneni. Augs ir blīvi apmatots, īsiem, vienkāršiem matiņiem. Stublājs stāvs, Lapas izkārtotas pretēji, veselas, ar mazām pielapēm, izvietotas uz lapu kātiem (garumā 1-2cm), tumši zaļas, novietotas stublāja galotnē.

Lapu plātnes izstieptas formas, ar noapaļotu pamatni un smailu galotni, 2-6cm garas, 1-3cm platas. Lapu malas zobotas. Ziedi sīki, neuzkrītoši, zaļgani, viendzimuma, izvietoti vārpveida ķekara ziedkopā. Augļi- mazi, apmatoti riekstiņi. Zied agrā pavasarī, aprīlis- maijs.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. Ievāc augu ziedēšanas laikā. Drogu žavē žāvētājos līdz 50C vai uz sietiem. Izžāvēta droga vairs nav kaitīga un to var uzglabāt papīra maisos līdz 1 gadam.

Der zināt, ka drogas ievākšana ir bīstama un tāpēc to dara izmantojot gumijas/ lateksa cimdus, jo svaiga zāle var kaitēt cilvēka kuņģim un urīna izvada sistēmai. Pēc darba ar augu, kārtīgi nomazgājiet rokas.

No ķīmiskā viedokļa šis augs ir izpētīts pietiekami, lai zinātu, ka tajā ir fenolkarbonskābes (hlorogēnskābe, p-kumārskābe lapās), flavonoīdi (apigenīns), slāpekli saturošās skābes (merkurialīns, metilamīns lapās, germidīns stublājos). Sēklās atrastas augstākās taukskābes.

Ārstnieciskā nozīme

Daudzgadīgās kaņepes iedarbību nodrošina tās ķīmiskais sastāvs. Augam piemīt caureju veicinošas, urīna dzenošas, atkrēpošanos veicinošas u.c. īpašības. Turklāt, šo augu Hipokrāta laikā plaši pielietoja sieviešu slimību ārstēšanai (tas ir galvenais iemesls, kāpēc augs ir tik labi izpētīts). Izmantoja to traucētu un sāpīgu mēnešreižu novēršanai.

Arī tautas medicīnā šī auga īpašības ir zināmas jau vēsturiski. Ārstniecībai izmantoja ziedošu, žāvētu augu. Žūstot tas zaudē savas indīgās īpašības.

Tautas medicīnā daudzgadīgo kaņepi izmanto kā maigu caurejas veicinošu līdzekli, kā arī kā urīna dzenošu un atkrēpošanos veicinošu līdzekli. Attiecīgi, to pielietoja aizcietējumu, bronhu spazmu un tam līdzīgu problēmu gadījumos.

Auga tēja skaitās efektīva, lai mazinātu tūsku, rosinātu apetīti, mazinātu spazmas, ārstētu podagru un reimatismu. Kā arī, lai normalizētu gremošanas trakta darbību.

Daudzgadīgās kaņepes tēju lieto kopš seniem laikiem, lai ārstētu mēnešreižu traucējumus. Tautas medicīnas speciālisti šo recepti saglabā vēl arī šodienā.

Ārīgi auga pulveri un svaigu sulu lieto, lai atbrīvotos karpā un tulznām.

Nav ieteicams lietot

Daudzgadīgās kaņepes (īpaši stublāji un lapas) svaigā veidā ir indīgas. Žāvēts augs savas indīgās īpašības zaudē, praktiski pilnībā un kļūst nekaitīgs. Tomēr, lai to vispār sāktu lietot veselības uzlabošanai, ieteicams konsultēties ar speciālistu!

Augu nelieto grūtniecības un laktācijas periodā, to nelieto bērni un cilvēki, kuriem ir paaugstināta jūtība pret to!